24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oczekuje się, że Fed podniesie stopy procentowe na rok 2024 po przeanalizowaniu nowych danych o inflacji

Oczekuje się, że Fed podniesie stopy procentowe na rok 2024 po przeanalizowaniu nowych danych o inflacji

Inwestorzy przygotowują się na to, że dziś po południu urzędnicy Rezerwy Federalnej odrzucą szacunki dotyczące obniżek stóp procentowych w 2024 roku.

Zanim decydenci ogłoszą te prognozy, otrzymują nowy odczyt inflacji z Indeksu cen towarów i usług konsumenckich (CPI), który, po zachęcającym kwietniu, ma wykazywać dalsze umiarkowanie w maju.

Oczekuje się, że roczna zmiana tak zwanego „bazowego” wskaźnika CPI – który wyklucza zmienne ceny żywności i energii, nad którymi Fed nie ma kontroli – spadnie o 0% do 3,5% w porównaniu z 3,6% w kwietniu. A w marcu 3,8%.

Jest jednak mało prawdopodobne, aby ta poprawa zmieniła gołębie stanowisko Fed, który na dzisiejszym posiedzeniu politycznym powszechnie oczekuje się utrzymania stóp procentowych na najwyższym poziomie od 23 lat.

Opublikuje nowe projekcje dotyczące obniżek stóp procentowych na rok 2024 w formie tzw. „wykresu punktowego”, aktualizowanego co kwartał wykresu, który pokazuje oczekiwania każdego urzędnika Fed co do kierunku stopy funduszy federalnych.

W marcu wykresy punktowe ujawniły konsensus wśród urzędników Fed w sprawie trzech obniżek. Teraz prognoza ta została zakwestionowana po serii niestabilnych odczytów inflacji w pierwszym kwartale i gołębich komentarzach urzędników Rezerwy Federalnej.

Większość inwestorów spodziewa się obecnie tylko jednej obniżki, w porównaniu z sześcioma, których oczekiwali na początku roku.

W środę przedstawiciele Fed opublikują także nowe prognozy inflacji, gospodarki i bezrobocia.

PLIK – Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell przemawia podczas konferencji prasowej w Banku Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie, 1 maja 2024 r. W środę 12 czerwca 2024 r. Fed zakończy swoje ostatnie posiedzenie wydając oświadczenie polityczne, aktualizując swoją politykę gospodarczą i prognoz stóp procentowych oraz zorganizowanie konferencji prasowej z Powellem.  (AP Photo/Susan Walsh, plik)

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell. (AP Photo/Susan Walsh) (Agencja prasowa)

Prezes Fed Jay Powell dał jasno do zrozumienia, że ​​przed obniżką stóp procentowych Fed będzie potrzebował ponad jednej czwartej danych, aby ocenić, czy inflacja stale spada w kierunku celu banku centralnego na poziomie 2%.

Dlatego wielu postrzega wrześniowe spotkanie jako optymistyczny przypadek pierwszego kroku. Aby tak się stało, dzisiejszy raport o inflacji i dwa kolejne raporty w nadchodzących miesiącach będą prawdopodobnie musiały wykazać poprawę, aby bank centralny pociągnął za spust.

READ  Dow Jones Futures: wzrost rynku do wielkiego testu; Spóźniony spadek Intela

We wtorek rynki wyceniały około 48% szansy, że Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe na wrześniowym posiedzeniu, Według danych Grupy CME.

Wielu obserwatorów Fed postrzega listopadowe i grudniowe posiedzenia jako bardziej prawdopodobną okazję do pierwszej obniżki stóp procentowych.

Fed ogłosi swoją decyzję polityczną o godz. 14:00 czasu wschodniego, po czym o godz. 14:30 czasu wschodniego odbędzie się konferencja prasowa Powella.

Kliknij tutaj, aby uzyskać szczegółową analizę najnowszych wiadomości giełdowych i wydarzeń mających wpływ na ceny akcji.

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance