25 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Obniżenie ratingu Moody’s komplikuje „wojnę” Pekinu z niedźwiedziami rynkowymi

Obniżenie ratingu Moody’s komplikuje „wojnę” Pekinu z niedźwiedziami rynkowymi
  • Posunięcie Moody’s zwiększa presję na rząd, aby zrobił więcej w celu wsparcia rynków
  • Analitycy twierdzą, że zaufanie do chińskich aktywów może ulec dalszemu pogorszeniu
  • Działania Pekinu mające na celu pobudzenie gospodarki i rynków przyniosły jak dotąd umiarkowany wpływ

SZANGHAJ/HONG KONG (Reuters) – Negatywne perspektywy Moody’s dla Chin nasiliły walkę Pekinu ze spadkami na rynku, zwiększając presję na rząd, aby podjął bardziej agresywne działania w celu wsparcia spadających giełd i ustabilizowania juana w obliczu pogorszenia zaufania inwestorów.

W swoim wtorkowym komunikacie agencja ratingowa przytoczyła słabe perspektywy wzrostu, co pogłębiło globalne obawy, że cud gospodarczy w Chinach dobiegł końca, co może wpędzić drugą co do wielkości gospodarkę świata w pułapkę średniego dochodu.

Choć agencja Moody’s utrzymała rating Chin na poziomie A1, obniżyła jego perspektywę ze stabilnej do negatywnej, powołując się na rosnące zadłużenie gmin i problemy na rynku nieruchomości. Takie obawy skłoniły inne instytucje do dokonania porównań z podobnymi symptomami makroekonomicznymi, jakich doświadczała Japonia przed „straconymi dekadami” recesji.

Chociaż wysoki poziom zadłużenia Chin i nadmierne uzależnienie od nieruchomości są od dawna częścią dyskusji, głos agencji ratingowej miał na tyle wagę, że wznowił wyprzedaż chińskich aktywów i pobudził banki państwowe do podjęcia działań na rynkach.

„To wojna finansowa” – powiedział Yuan Youwei, założyciel i dyrektor generalny Water Wisdom Asset Management.

Posunięcie Moody’s „doprowadziłoby do rozwodnienia chińskich aktywów przez obcokrajowców, a także doprowadziłoby do wyższych kosztów finansowania w Chinach, co mogłoby prowadzić do pogorszenia jakości aktywów”.

Władze podjęły szereg środków wsparcia gospodarczego i ukierunkowane kroki w celu wsparcia rynku akcji, w tym obniżenie opłaty skarbowej, spowolnienie tempa notowań i uzyskanie funduszy wspieranych przez państwo na zakup akcji.

W ramach widocznej próby uspokojenia rynku oficjalny dziennik Shanghai Securities News poinformował w środę, że chiński organ nadzoru papierów wartościowych zintensyfikuje reformy, aby przyciągnąć na rynek więcej długoterminowego kapitału.

READ  Wall Street wzmacnia akcje, ropa spada, gdy światowi przywódcy naciskają na Rosję

W zeszłym tygodniu państwowa spółka China Reform Holdings Corp poinformowała, że ​​rozpoczęła skup funduszy indeksowych w celu wsparcia rynku, po podobnym posunięciu państwowego funduszu Central Huijin Investment.

Jednak z drugiej strony handlu słabe perspektywy dla chińskiej gospodarki mogą być trudne do otrząsnięcia się, ponieważ zaufanie pozostaje niskie.

„Presja na chińskie akcje i ogólnie na gospodarkę prawdopodobnie wzrośnie, jeśli koszt ubezpieczenia długu publicznego będzie nadal rósł i rozpoczną się akcje ratunkowe” – powiedział Ryan Young, ekonomista z Amerykańskiego Instytutu Badań Ekonomicznych.

Chiny wykorzystały już kilka narzędzi w celu zwiększenia popytu, ale z ograniczonym skutkiem, „więc przekonanie ludzi do przywrócenia zaufania do tego rynku będzie naprawdę trudne” – powiedział Rob Carnell, szef badań w ING w regionie Azji i Pacyfiku.

Analitycy ostrzegają, że ostatecznie nastroje ustabilizują się trwale tylko wtedy, gdy Chiny przedstawią wiarygodny, długoterminowy plan działania mający na celu usunięcie słabości strukturalnych, które ograniczają ich potencjał wzrostu.

„Priorytetem dla Chin jest obecnie ustabilizowanie dynamiki wzrostu i zwiększenie wiarygodności w przyszłość” – powiedział Calvin Zhang, starszy menedżer portfela w Fed Hermes.

Zhang powiedział, że Chiny powinny zwiększyć wydatki fiskalne i zająć się ukrytym zadłużeniem samorządów lokalnych.

W październiku Chiny ujawniły plan emisji do końca roku obligacji skarbowych o wartości 1 biliona juanów (139 miliardów dolarów), podnosząc docelowy deficyt budżetowy na 2023 r. do 3,8% PKB z pierwotnych 3%.

Yuan martwił się

Indeks giełdowy chińskich największych spółek (.CSI300) osiągnął w środę najniższy poziom od prawie pięciu lat.

Największe banki państwowe również bardzo mocno zintensyfikowały sprzedaż dolara amerykańskiego we wtorek i ponownie w środę. W ostatnich miesiącach chiński bank centralny korzystał z różnych narzędzi, aby powstrzymać spadek juana, w tym z silniejszymi poprawkami przed otwarciem rynku.

Jednakże ciśnienie wypływu pozostaje wysokie.

READ  John Oliver popiera wykorzystanie jego wizerunku przez protesty Reddit

Chiny odnotowały swój pierwszy w historii kwartalny deficyt bezpośrednich inwestycji zagranicznych w okresie lipiec-wrzesień, a dane Goldman Sachs pokazały, że we wrześniu odpływ środków z Chin sięgnął 75 miliardów dolarów, co stanowi największy miesięczny odpływ od 2016 roku.

Analitycy twierdzą, że obniżenie prognoz Moody’s może jeszcze bardziej zwiększyć ryzyko.

„To cios dla i tak już niskiego zaufania inwestorów do Chin” – powiedział Qi Wang, dyrektor ds. inwestycji w dziale zarządzania majątkiem UOB Kay Hian w Hongkongu.

Kredyt państwowy jest podstawą chińskich aktywów, więc to posunięcie „z pewnością będzie miało wpływ na kurs wymiany juana i zmniejszy apetyt na ryzyko światowych inwestorów”.

Ale nie wszyscy są pesymistami.

Konkurencyjne agencje ratingowe Fitch Ratings i Standard & Poor’s Global Ratings nie dokonały żadnych zmian w swoich ratingach kredytowych w Chinach. W sierpniu agencja Fitch podtrzymała rating Chin na poziomie A+ z perspektywą stabilną, natomiast agencja Standard & Poor’s Global poinformowała w środę, że podtrzymała rating Chin na poziomie A+ z perspektywą „stabilną”.

Niektórzy uczestnicy rynku powoływali się na podobne posunięcia, oceniając Stany Zjednoczone jako mające ograniczony długoterminowy wpływ na rynek.

„Tak jak większość ludzi zignorowała obniżenie ratingu kredytowego Stanów Zjednoczonych, tak większość inwestorów zignoruje obniżenie ratingu kredytowego Chin” – powiedział Jason Hsu, dyrektor ds. inwestycji w Rayliant Global Advisors.

(Reportaż Samuela Chena i Winnie Chow w Szanghaju oraz Summer Chen w Hongkongu – przygotowanie Mahometa do biuletynu arabskiego) i Ankur Banerjee w Singapurze; Dodatkowe raporty Megan Davis z Nowego Jorku; Pod redakcją Mariusa Zaharii i Shri Navaratnama

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę