30 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowy, niezwykły, powtarzający się szybki błysk radiowy wykryty w odległości 3 miliardów lat świetlnych

Nowy, niezwykły, powtarzający się szybki błysk radiowy wykryty w odległości 3 miliardów lat świetlnych

Według nowych badań ciało kosmiczne wyróżnia się w porównaniu z innymi odkryciami rozbłysków radiowych w ostatnich latach.

Szybkie impulsy radiowe (FRB) to trwające milisekundy impulsy fal radiowych w kosmosie. Pojedyncze impulsy radiowe są emitowane raz i nie są powtarzane. Wiadomo jednak, że powtarzające się szybkie rozbłyski radiowe wielokrotnie wysyłają krótkie, energetyczne fale radiowe.

Astronomowie byli w stanie prześledzić niektóre rozbłyski radiowe z powrotem do ich macierzystych galaktyk, ale nie ustalili jeszcze prawdziwej przyczyny tych rozbłysków. Dowiedzenie się więcej o pochodzeniu tych jasnych i intensywnych emisji radiowych może pomóc naukowcom zrozumieć ich przyczyny.

Astronomowie odkryli obiekt o nazwie FRB 190520, gdy 20 maja 2019 r. wyemitował rozbłysk fal radiowych. Naukowcy wykorzystali w Chinach sferyczny radioteleskop FAST (Five Hundred-Meter Aperture Spherical Radio Telescope) i wykryli eksplozję w teleskopie w Chinach. Listopad 2019 r. Kiedy wykonali dalsze obserwacje, Astronomowie zauważyli coś niezwykłego – obiekt emitował powtarzające się wybuchy fal radiowych.

W 2020 roku zespół użył teleskopu VLA (Very Large Array Telescope) National Science Foundation, aby określić pochodzenie wybuchu, zanim skupił się na nim za pomocą Teleskopu Subaru na Hawajach. Obserwacje Subaru w świetle widzialnym wykazały, że eksplozja pochodziła z obrzeży odległej galaktyki karłowatej.

Szczegółowe badanie wyników opublikowanych w Magazyn przyrodniczy Środa.

Dwa tego samego typu

Obserwacje VLA ujawniły również, że ciała niebieskie Pomiędzy kolejnymi wybuchami ciało nieustannie emitowało słabsze fale radiowe. Jest to bardzo podobne do dobrze znanego powtarzającego się szybkiego impulsu radiowego: FRB 121102, odkrytego w 2016 roku.

Wstępne odkrycie i późniejsze śledzenie FRB 1211102 Wracając do punktu początkowego w małej galaktyce karłowatej oddalonej o ponad 3 miliardy lat świetlnych od przełomu w astronomii. Po raz pierwszy astronomowie mogli poznać odległość i otoczenie tych tajemniczych obiektów.

„Teraz musimy wyjaśnić tę podwójną zagadkę i wyjaśnić, dlaczego FRB i trwałe źródła radiowe są czasami znajdowane razem” – powiedział współautor badania Casey Law, radioastronom z Caltech. „Czy to powszechne, gdy FRB są małe? A może obiektem wywołującym rozbłyski jest supermasywna czarna dziura chaotycznie pożerająca sąsiednią gwiazdę? Teoretycy mają teraz tak wiele szczegółów do pracy, a zakres interpretacji kurczy się”.

READ  Dane Hubble'a pokazują, że dzieje się „coś dziwnego”

Obecnie wiadomo, że mniej niż 5% z setek zidentyfikowanych FRB powtarza się, a tylko kilka z nich jest regularnie aktywnych.

Tylko FRB 190520 jest stale aktywny, co oznacza, że ​​nie został „wyłączony” od czasu jego odkrycia, powiedział autor badania Di Li, główny naukowiec z Departamentu Radia Chińskich Narodowych Obserwatorium Astronomicznego i Centrum Operacji Szybkich. Tymczasem Lee powiedział, że FRB 121102, „pierwszy znany duży przemiennik, może być nieczynny przez kilka miesięcy”.

nowe pytania

Najnowsze odkrycia rodzą więcej pytań, ponieważ astronomowie zastanawiają się teraz, czy istnieją dwa rodzaje szybkich rozbłysków radiowych.

„Czy te, które się powtarzają, różnią się od tych, które nie powtarzają? A co z ciągłymi audycjami radiowymi – czy to powszechne?” Współautor badania Ksitij Aggarwal, który uczestniczył w badaniu jako doktorant na Uniwersytecie Zachodniej Wirginii, powiedział w oświadczeniu.

W kosmosie wykryto setki tajemniczych szybkich rozbłysków radiowych

Możliwe, że istnieją różne mechanizmy wywołujące impulsy radiowe lub że wszystko, co w nich skutkuje, zachowuje się inaczej na różnych etapach rozwoju.

Wcześniej naukowcy zakładali, że szybkie rozbłyski radiowe są wynikiem gęstych pozostałości po supernowej, zwanych gwiazdami neutronowymi lub gwiazdami neutronowymi o niewiarygodnie silnym polu magnetycznym, zwanymi magnetarami.

To artystyczna koncepcja gwiazdy neutronowej z ultrasilnym polem magnetycznym, zwanym magnetarem, która emituje fale radiowe (w kolorze czerwonym).

FRB 190520 uważany za możliwy organizm „nowonarodzony” Lau powiedział, ponieważ znajdował się w gęstym środowisku. To środowisko mogło być spowodowane materią uwolnioną przez supernową, w wyniku której powstała gwiazda neutronowa. Ponieważ materiał ten ulega rozproszeniu w czasie, topniki z FRB 190520 mogą się zmniejszać wraz z wiekiem.

Idąc dalej, Li chce wykrywać szybsze rozbłyski radiowe.

„Spójny obraz pochodzenia i ewolucji FRB prawdopodobnie pojawi się w ciągu zaledwie kilku lat” – powiedział Lee.

Lau jest podekscytowany implikacjami nowej klasy źródeł fal radiowych.

„Od dziesięcioleci astronomowie wierzyli, że istnieją dwa podstawowe typy źródeł radiowych, które możemy zaobserwować w innych galaktykach: akumulacja supermasywnych czarnych dziur i aktywność formowania się gwiazd” – powiedział Lu. „Teraz mówimy, że nie może to być już ani klasyfikacja, ani klasyfikacja! W mieście jest nowy dzieciak i powinniśmy o tym pomyśleć, badając grupy źródeł radiowych we wszechświecie”.

READ  Astronomowie ujawnili jak dotąd najbardziej szczegółową mapę planetoidy Psyche