28 maja, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Norwegia: Czterech amerykańskich żołnierzy zginęło w katastrofie lotniczej, powiedział premier

„Z wielkim smutkiem przyjmujemy wiadomość o śmierci czterech amerykańskich żołnierzy w katastrofie lotniczej zeszłej nocy” – powiedział Jonas Kare Store na swoim oficjalnym koncie na Twitterze.

„Żołnierze brali udział w zimnym odwecie NATO. Nasze najgłębsze kondolencje dla rodzin żołnierzy, krewnych i kolegów żołnierzy w ich szeregach” – dodał.

Samolot MV-22B Osprey, przydzielony do dywizji US Marine Expeditionary Force (MEF) US Army, był w piątek z czteroosobową załogą „na misji szkoleniowej w norweskim okręgu północnej Norwegii” – poinformowały norweskie siły zbrojne. .

Samolot został zauważony z helikoptera ratunkowego i prawdopodobnie rozbił się w gminie Bourne, powiedział w sobotę szef policji w Norland, Bent Arne Eilterson, nadawcy publicznego NRK. Alertson powiedział, że statek został „poważnie uszkodzony”.

„Powiedziano nam, że jest to amerykański lot z Amerykanami” – dodał Alertson.

US Marine Corps powiedział, że czterech marines brało udział w katastrofie MV-22B Osprey podczas misji szkoleniowej w Norwegii w piątek, ale ich status lub tożsamość pozostają w toku bez zgłoszenia ich rodzinom.

„Chociaż charakter służby wojskowej jest z natury niebezpieczny, bezpieczeństwo naszych marines, marynarzy, sojuszników i partnerów jest naszym priorytetem numer jeden. Nasze serca są skierowane do rodzin dotkniętych tymi wydarzeniami. Ten incydent jest obecnie badany zarówno przez Norwegię, jak i Stany Zjednoczone” – powiedział Korpus Piechoty Morskiej w oświadczeniu.

„Norweskie władze cywilne były na czele działań poszukiwawczo-ratowniczych i jesteśmy wdzięczni za ich profesjonalne zaangażowanie w nasze trwałe relacje. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie Norweskich Sił Zbrojnych oraz sojuszników i partnerów, którzy odpowiedzieli jako pierwsi. i ludzi w obecnych wysiłkach” – czytamy w oświadczeniu.

Wcześniej informowano, że samolot Marine Corps uczestniczył w ćwiczeniu Cold Response 2022. Według strony internetowej NATOGold Response 2022 to od dawna planowane ćwiczenie skupiające sojuszników NATO i ich sojuszników, mające na celu przetestowanie ich zdolności do współpracy w chłodne dni.

„Tegoroczne ćwiczenia zostały ogłoszone osiem miesięcy temu” – podała strona NATO. „To nie ma nic wspólnego z niesprowokowaną i nieuzasadnioną inwazją Rosji na Ukrainę.

READ  GOP wzywa do badania SCOTUS

Jeśli pogoda jest zła, ekipy poszukiwawcze będą musiały dostać się na miejsce drogą lądową, a ratownicy będą musieli użyć skuterów śnieżnych, aby dostać się na miejsce, powiedział Alertson.

„Opady deszczu, ryzyko lawinowe, wiatr i ciemność wymagają takiej akcji ratunkowej” – powiedział Alertson.

Norweskie Centrum Koordynacji Pogotowia Ratunkowego (JRCC) poinformowało w oświadczeniu, że samolot zaginął w piątek o 18:26 czasu lokalnego w drodze do miasta Bodo, na północ od koła podbiegunowego.

Ostatnią znaną lokalizacją samolotu było Saltfzellet, górzysty obszar w hrabstwie Norland.

Norweska Komisja Bezpieczeństwa i Narodowa Służba Śledcza Kryminalnego przybędą do Bodo w sobotę, aby rozpocząć śledztwo na lotnisku miasta.

Ze względu na złą pogodę w niedzielę udadzą się głównie na miejsce katastrofy, podał NRK.

Jamie Crawford z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.