6 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Niemożliwe”: panika po tym, jak Izrael nakazał ewakuację szpitala Al-Shifa w Gazie | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

„Niemożliwe”: panika po tym, jak Izrael nakazał ewakuację szpitala Al-Shifa w Gazie |  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Tysiące wysiedlonych i chorych osób, z których wiele jest w stanie krytycznym, nie ma karetek ani środków transportu.

Siły izraelskie dały w sobotę lekarzom, pacjentom i wysiedleńcom szpitala Shifa w Gazie godzinę na ewakuację kompleksu medycznego, wywołując „ogromny stan paniki i strachu” – podała Youmna Al-Sayed z Al Jazeery.

Źródło medyczne w Al-Shifa powiedziało Al Jazeerze, że ewakuacja jest „niemożliwa”, ponieważ w ośrodku, który kilka dni temu został zbombardowany i oblężony przez siły izraelskie, przebywa około 7 000 osób, w tym pacjenci w stanie krytycznym.

„Nie mają karetek, którymi można by przewieźć pacjentów i wcześniaki na południe [of Gaza]Al-Sayed powiedział w swoim raporcie od Khan Yunis w południowej Gazie.

„To właśnie nazwał «kryzysem» – wezwanie ich do ewakuacji w ciągu godziny”.

Wśród osób w Shifie znajduje się co najmniej 300 pacjentów, z których część lub większość jest w stanie poważnym lub krytycznym, a także tysiące wysiedlonych rodzin.

Al-Sayed dodała, że ​​liczba ta obejmuje również „co najmniej 35 wcześniaków, które przez osiem dni przebywały poza inkubatorami z powodu braku tlenu i prądu”. Bez pieczy zastępczej pozostało 39 dzieci; Nasz korespondent dodał, że cztery osoby zmarły późno w piątek, a pięć jest obecnie w poważnym stanie.

„W mieście Gaza i na północy nie ma transportu z powodu braku paliwa. Oczekuje się zatem, że ludzie będą ewakuowani pieszo. Lekarze mówią nam, że piesza ewakuacja przy tak dużej liczbie osób jest niemożliwa.

Al-Sayed powiedział, że armia izraelska nakazała ewakuację ludzi ulicą Al-Rashid, „a nie zwykłą ulicą czy trasą, którą powinni wybierać ludzie ewakuowani na południe, zwykle wybierają ulicę Salah Al-Din”.

Dodała: „Armia izraelska nie zapewniła im żadnych innych rozwiązań, żadnych środków transportu, paliwa do karetek pogotowia ani żadnych samochodów do transportu tych pacjentów, wcześniaków i rodzin przesiedlonych na południe, jak im nakazano do zrobienia.” On dodał.

READ  Córka przewodnika duchowego inwazji Putina na Ukrainę zginęła w eksplozji samochodu: rosyjskie media

W szpitalu od co najmniej tygodnia brakuje żywności, wody, prądu i tlenu, podczas gdy w ciągu ostatnich dwóch dni izraelskie wojsko i czołgi dokonywały nalotów na szpital.

Izrael twierdził, że Hamas miał pod szpitalem centrum dowodzenia, ale nie znalazł żadnych dowodów na poparcie swojego twierdzenia. Hamas i pracownicy szpitali od dawna odrzucają izraelskie twierdzenia.

To rozwijająca się historia. Więcej do obserwowania.