12 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Netanjahu mówi, że Izrael będzie odgrywał rolę „całkowitego bezpieczeństwa” w Gazie przez czas nieokreślony

Netanjahu mówi, że Izrael będzie odgrywał rolę „całkowitego bezpieczeństwa” w Gazie przez czas nieokreślony

KHAN YOUNIS, Strefa Gazy (AP) – Izrael przejmie wówczas na czas nieokreślony „ogólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo” w Gazie. Wojna z HamasemPremier Benjamin Netanjahu powiedział, że jest to jak dotąd najwyraźniejszy znak, że Izrael planuje utrzymać kontrolę przez miesiąc w konflikcie, który pochłonął tysiące istnień ludzkich i zrównał z ziemią połacie terytorium.

W wywiadzie dla ABC News, który został wyemitowany pod koniec poniedziałku, Netanjahu powiedział, że jest otwarty na „drobne przerwy” w wojnie, aby dostarczyć pomoc dla Gazy lub uwolnić część z ponad 240 zakładników wziętych przez Hamas. Atak na Izrael z 7 października To wywołało wojnę.

Wykluczył jednak ogólne zawieszenie broni bez uwolnienia wszystkich zakładników. Biały Dom oświadczył, że nie zgadza się z zaproszeniem prezydenta USA Joe Bidena Szeroka pauza humanitarna Po rozmowie telefonicznej między przywódcami.

Wojna miała już oszałamiającą cenę, a Izrael rozpętał we wtorek kolejną falę ataków. Całe przecznice obróciły się w gruzy, a 70% z 2,3 miliona mieszkańców Gazy uciekło ze swoich domów, wielu na rozkaz Izraela i udało się do oblężonej południowej części enklawy, która również jest bombardowana.

Zginęło ponad 10 000 Palestyńczyków

Oddziały izraelskie walczą z bojownikami palestyńskimi w Gazie od ponad tygodnia i udało im się przeciąć terytorium na pół. Wokół miasta Gaza. Kończy się żywność, lekarstwa, paliwo i wodaA schroniska zamienione w szkoły prowadzone przez ONZ są przepełnione.

Według Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy kontrolowanej przez Hamas liczba ofiar śmiertelnych w Palestynie przekroczyła 10 300, z czego dwie trzecie to kobiety i dzieci. Ministerstwo podało, że ponad 2300 osób uważa się za zaginione i prawdopodobnie pochowano je pod gruzami zniszczonych budynków. ministerstwo Nie ma rozróżnienia między cywilami i kombatantamiIzrael twierdzi, że zabił tysiące bojowników.

Palestyńczycy szukają ocalałych pod gruzami zawalonego budynku po izraelskim nalocie na obóz dla uchodźców Khan Younis w południowej Strefie Gazy, poniedziałek, 6 listopada 2023 r. (AP Photo/Mohammed Tahman)

Podczas najazdu Hamasu 7 października w Izraelu zginęło około 1400 osób, głównie cywilów. We wtorek Izraelczycy uczcili minutą ciszy pamięć ofiar. 30. dzień to kamień milowy w żydowskiej żałobie, dlatego w Tel Awiwie i Jerozolimie planowane są obchody. Armia twierdzi, że od rozpoczęcia ofensywy lądowej w Gazie zginęło 30 izraelskich żołnierzy.

READ  Mężczyzna chce zastrzec znak towarowy „Trump jest za mały” na koszulki. Teraz sprawą zajmie się Sąd Najwyższy.

W południowej Gazie izraelski nalot zniszczył kilka domów we wtorek wczesnym rankiem w mieście Khan Younis, gdzie Palestyńczykom nakazano schronić się. Reporter Associated Press obecny na miejscu zdarzenia widział, jak pierwsi ratownicy wyciągnęli spod gruz pięć ciał – w tym troje martwych dzieci. Gdy mężczyzna niósł zakrwawioną młodą kobietę, ona płakała, dopóki ratownik nie wyjął jej z ramion, mówiąc: „Wypuść ją, wypuść ją”, aby zabrać ją do karetki.

Film AP nakręcony w pobliskim szpitalu pokazuje kobietę gorączkowo szukającą syna, a następnie płaczącą i całującą go, gdy znalazła go półnagiego i zakrwawionego, ale najwyraźniej wolnego od poważnych obrażeń. Kobieta leżała płacząc obok dziecka na noszach, najwyraźniej martwego.

„Spaliśmy, niemowlęta, dzieci, starcy… Nie wiem, jaki jest ich los” – powiedział jeden z ocalałych, Ahmad al-Najjar, dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji w Gazie.

W centralnym mieście Dajr al-Bala ratownicy pospieszyli, aby wydobyć ranne, pokryte kurzem dzieci i młode kobiety spod gruzów zrównanego z ziemią budynku. „Moja córka” – powiedziała biegnąca za nimi kobieta. Nie od razu znana jest liczba ofiar strajku.

Według władz miejskich i lokalnego szpitala w wyniku nalotu zniszczony dom w mieście Rafah na południu zginęło co najmniej pięć osób, w tym troje dzieci.

Izraelowi utrzymanie kontroli

Izrael obiecał odsunąć Hamas od władzy i zmiażdżyć jego zdolności militarne – ale ani Izrael, ani jego kluczowy sojusznik, Stany Zjednoczone, nie powiedzieli tego Co jest następne.

Palestyńczycy opłakują swoich bliskich zabitych w izraelskim bombardowaniu Strefy Gazy w Rafah, wtorek, 7 listopada 2023 r.  (AP Photo/Hatem Ali)

Palestyńczycy opłakują swoich bliskich zabitych w izraelskim bombardowaniu Strefy Gazy w Rafah, wtorek, 7 listopada 2023 r. (AP Photo/Hatem Ali)

Zdjęcia izraelskich zakładników przetrzymywanych przez bojowników Hamasu wywieszone na ścianach Starego Miasta w Jerozolimie, poniedziałek, 6 listopada 2023 r.  Islamistyczna grupa bojowników zabiła 1400 osób i porwała 240 w bezprecedensowym ataku transgranicznym 7 października.  Wojna szaleje już od miesiąca.  (AP Photo/Leo Correa)

Zdjęcia izraelskich zakładników zrobione przez bojowników Hamasu wiszą na ścianach Starego Miasta w Jerozolimie, poniedziałek, 6 listopada 2023 r. (AP Photo/Leo Correa)

Netanjahu powiedział ABC News, że Gazą powinni rządzić „ludzie, którzy nie chcą podążać ścieżką Hamasu”.

READ  Izrael-Gaza: Zawieszenie broni rozpoczyna się po 5 dniach walk

„Myślę, że Izrael będzie ponosić ogólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo przez czas nieokreślony, ponieważ widzieliśmy, co się dzieje, gdy tak się nie dzieje. „Kiedy nie ponosiliśmy takiej odpowiedzialności za bezpieczeństwo, terroryzm Hamasu eksplodował na skalę, jakiej nigdy sobie nie wyobrażaliśmy” – powiedział.

Netanjahu nie wyjaśnił jasno, jaką formę przybierze ta kontrola bezpieczeństwa. Urzędnicy amerykańscy odradzili Izraelowi, aby nie zajmował ponownie Gazy. Izrael wycofał wojska i osadników w 2005 r., ale przestrzeń powietrzna Gazy, linia brzegowa Rejestr ludności i przejścia graniczne, z wyjątkiem jednego w Egipcie.

Hamas przejął władzę w 2007 roku od sił lojalnych wobec prezydenta Mahmuda Abbasa, ograniczając władzę Autonomii Palestyńskiej do części okupowanego Zachodniego Brzegu. Od tego czasu Izrael i Egipt w różnym stopniu nałożyły blokadę Gazy.

Podczas wojny na Bliskim Wschodzie w 1967 r. Izrael zajął Gazę, Zachodni Brzeg i Wschodnią Jerozolimę, trzy terytoria, których Palestyńczycy chcą dla przyszłego państwa. Zaanektowała Wschodnią Jerozolimę w posunięciu nieuznawanym przez większość społeczności międzynarodowej.

Ciężkie walki na północy

Na razie wojska izraelskie skupiają się na północnej Strefie Gazy, w tym w mieście Gaza, w którym przed wojną mieszkało około 650 000 ludzi. Izrael twierdzi, że Hamas posiada rozbudowaną infrastrukturę bojową na obszarach mieszkalnych Rozbudowana sieć metrai oskarżony o wykorzystywanie cywilów jako żywych tarcz.

Palestyńczyk patrzy na budynki zniszczone przez izraelskie bombardowania w Strefie Gazy, wtorek, 7 listopada 2023 r.  (AP Photo/Hatem Ali)

Palestyńczyk patrzy na budynki zniszczone przez izraelskie bombardowania w Strefie Gazy, wtorek, 7 listopada 2023 r. (AP Photo/Hatem Ali)

Uważa się, że na północy na trasie ataku przebywa kilkaset tysięcy ludzi. Mówi się, że Izrael wykorzystuje korytarz, którym w ostatnich dniach tysiące ludzi podróżowało na południe, do ewakuacji mieszkańców. Ale nadal Wielu boi się korzystać ze szlakuCzęść z nich jest w posiadaniu wojsk izraelskich.

Mieszkańcy północnej Gazy donoszą o ciężkich walkach na obrzeżach miasta Gaza od wtorku rano do wieczora. Obóz dla uchodźców Shadi – zabudowana osada dystryktu Uchodźcy biorący udział w wojnie 1948 r. wokół powstania Izraela i ich potomkowie – Mieszkańcy zgłaszali silne wybuchy, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch dni.

READ  Doradca Trumpa był widziany na nagraniach z ochrony w ruchomych pudłach w Mar-a-Lago

Marwan Abdullah, jedna z tysięcy osób, które szukały schronienia w szpitalu Shifa w mieście Gaza, powiedział, że w nocy słyszał ciągłe eksplozje, gdy ambulanse przywoziły zabitych i rannych z obozu Shadi, oddalonego o 1,6 kilometra. „Nie możemy spać. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień” – powiedział.

Wojna podsyciła także szersze napięcia Izrael i libański bojownik Hezbollah wymieniają siły Na granicy. Od początku wojny na Zachodnim Brzegu zginęło ponad 160 Palestyńczyków, głównie podczas strzelanin z siłami izraelskimi podczas brutalnych protestów i nalotów aresztowań.

Hamas Inni bojownicy nadal wystrzeliwują rakiety w stronę Izraela, zakłócając codzienne życie, ponieważ większość z nich zostaje przechwycona lub ląduje na otwartych przestrzeniach. Dziesiątki tysięcy Izraelczyków uciekło z społeczności w pobliżu granic Gazy i Libanu.

Setki ludzi Pomoc w przewożeniu ciężarówek Od 21 października mogą wjechać do Gazy z Egiptu. Pracownicy organizacji humanitarnych twierdzą jednak, że pomoc znacznie odbiega od rosnących potrzeb. Egiptu Otwarto także przejście Rafah Crossing Należy zezwolić setkom zagranicznych posiadaczy paszportów i pacjentów na opuszczenie Gazy.

___

Magdy relacjonowała z Kairu. Powiązana pisarka prasowa Amy Diebel z Jerozolimy wniosła swój wkład.

___

Pełny zasięg AP https://apnews.com/hub/israel-hamas-war