23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy tworzą „Super DVD”.

Naukowcy tworzą „Super DVD”.


DVD umarło, niech żyje „Super DVD”.

Jak wynika z nowego artykułu w Natura magazyn, chińskim naukowcom udało się stworzyć płytę przypominającą DVD, składającą się z setek warstw – zwiększając pojemność dysku do poziomu petabitów.

Kilka dni temu naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Szanghaju opublikowali swoje wyniki. Korzystając z 54-nanometrowego lasera, zespołowi udało się zarejestrować setki warstw danych na dysku optycznym, przy czym każda warstwa wiązki 3D była oddzielona zaledwie jednym mikrometrem.

W rezultacie powstało rozwiązanie do optycznego przechowywania danych (ODS) o wielkości 1,6 petabitu DVD, co przekłada się na około 200 terabajtów (Tb) lub 200 000 gigabajtów (Gb).

Dla porównania, zwykła płyta DVD ma tylko 4,7 GB na jednej warstwie, Blu-ray ma 25 GB (jednowarstwowa) lub 50 GB (dwuwarstwowa), a płyta 4K UHD osiąga maksymalną pojemność w przypadku płyty wielowarstwowej o pojemności 100 GB. Film taki jak „Blade Runner 2049” wyświetla się na zegarkach UHD z plikiem o rozmiarze około 70 GB.

Oznacza to, że na jednym dysku można zapisać tysiące pełnometrażowych filmów w rozdzielczości 4K. Technologia ta jest postrzegana jako potencjalna zmiana zasad gry dla archiwistów i dużych centrów danych.

Postęp ten następuje także w czasie, gdy sprzedawcy detaliczni ograniczają lub całkowicie eliminują swoją ofertę nośników fizycznych.
Poprzedni artykułNie żyją absolwenci science fiction Mitchell i Gauthier
Następny artykułZwiastun „Avatara” miesza historię

READ  Zamówienia w przedsprzedaży Persona 5 Royal Western otwarte na PS5, Xbox Series, Xbox One, Switch i PC