15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy ostrzegają, że supermasywne czarne dziury zderzają się ze sobą i zniekształcają przestrzeń i czas

Naukowcy ostrzegają, że supermasywne czarne dziury zderzają się ze sobą i zniekształcają przestrzeń i czas

Nowe badanie wykazało, że dwie supermasywne czarne dziury połączą się w ciągu 10 000 lat, w zderzeniu, które wyśle ​​fale po całym wszechświecie.

Badania prowadzone przez zespół astronomów z Kalifornijskiego Instytutu Technologii wykazały, że dwie supermasywne czarne dziury, oddalone o około 9 miliardów lat świetlnych w głębokiej przestrzeni kosmicznej, okrążają się nawzajem co dwa lata.

Każda supermasywna czarna dziura ma masę setki milionów razy większą niż masa naszego Słońca.

Co więcej, oba obiekty znajdują się stosunkowo blisko odległości 1950 jednostek astronomicznych (około 50 razy więcej niż odległość między naszym Słońcem a Plutonem)

Te dwa ciała mają się zderzyć za około 10 000 lat, w zderzeniu tak intensywnym, że wyśle ​​fale grawitacyjne przez tkankę czasu i przestrzeni.

ten badaniept. Unexpected Phenomena of PKS 2131–021 Blazar: A Unique Candidate for a Supermassive Black Hole został opublikowany w środę w The Astrophysical Journal Letters.

Autorzy twierdzą, że pomimo faktu, że łączenia galaktyk nie są rzadkie, „jest stosunkowo niewiele przypadków, w których dwie galaktyki z supermasywnymi czarnymi dziurami (SMBH) w swoich jądrach są obserwowane podczas faktycznego łączenia”.

Naukowcy odkryli dwa obiekty w wypełnionym energią ciele znanym jako kwazar, który jest wysokoenergetycznym, bardzo jasnym jądrem galaktycznym zasilanym przez supermasywną czarną dziurę.

Zderzenie nie jest spodziewane przez kolejne 10 000 lat.
Obrazy Getty

według Kalifornijski Instytut TechnologicznyNiektóre supermasywne czarne dziury kwazarów wystrzeliwują dżety zbliżone do prędkości światła — w nowych badaniach kwazar, oznaczony jako PKS 2131-021, należy do podklasy kwazarów zwanych blazarami, które wystrzeliwują swoje dżety w kierunku Ziemi.

Naukowcy stawiają hipotezę, że PKS 2131-021, obserwowany ponad 45 lat temu, jest obecnie drugim znanym kwazarem z parą supermasywnych czarnych dziur, które mają się połączyć.

Pierwszy znany kwazar nazywa się OJ 287 i ma dwie czarne dziury, które oddzielają się od siebie i okrążają się nawzajem co dziewięć lat.

READ  „Kosmiczna meduza” wyjaśniona w Gruzji

Jak więc łączą się dwie supermasywne czarne dziury?

Zwykle, gdy galaktyki gromadzą się razem, ich czarne dziury są przyciągane w kierunku środka nowej przylegającej galaktyki i ostatecznie tworzą większą czarną dziurę.

Gdy czarne dziury łączą się, ich ogromna siła rozrywa tkankę wszechświata falami grawitacyjnymi.

Ten artykuł pierwotnie ukazał się słońce Jest on reprodukowany tutaj za zgodą.