23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA zamyka projekt tankowania satelity OSAM-1 prowadzony przez Maxara

NASA zamyka projekt tankowania satelity OSAM-1 prowadzony przez Maxara

„Ciągłe wyzwania techniczne, związane z kosztami i harmonogramem, a także ewolucja szerszej społeczności w kierunku odchodzenia od tankowania niewyposażonych statków kosmicznych spowodowały brak zaangażowanego partnera” – zauważyła NASA w oświadczeniu.

„Chociaż jesteśmy rozczarowani decyzją o przerwaniu programu, jesteśmy zobowiązani wspierać NASA w nawiązywaniu potencjalnych nowych partnerstw lub alternatywnych zastosowaniach sprzętu do czasu zakończenia procesu zamykania” – powiedział rzecznik Maxar Space Systems, Eric Glass, w oświadczeniu dla CNBC .

NASA nie odpowiedziała na prośbę CNBC o komentarz na temat liczby pracowników, których odwołanie OSAM-1 odczuje skutki.

Firma private equity Advent International przejęła firmę Maxar w maju 2023 r., po czym podzieliła ją na dwie spółki: Maxar Intelligence, która koncentruje się na zdjęciach satelitarnych i analizach, oraz Maxar Space Systems, która koncentruje się na produkcji statków kosmicznych.

Centrum Lotów Kosmicznych Goddard w Maryland, należące do NASA, kierowało pracami nad OSAM-1, a firma Maxar Space Systems była głównym wykonawcą projektu w ramach wielu umów. Prace nad OSAM-1 trwają od 2015 r., a ich celem jest zadokowanie na orbicie należącego do USA satelity Landsat 7, naprawa starzejącego się statku kosmicznego i zatankowanie go w celu przedłużenia jego żywotności.

Jednak OSAM-1 jest opóźniony o wiele lat, a koszt programu dla NASA wzrósł. W żądle Raport październikowyInspektor generalny NASA stwierdził, że „wzrost kosztów projektu i opóźnienia w harmonogramie wynikały głównie ze słabych wyników Maxar”, zauważając, że Centrum Goddarda agencji również ucierpiało z powodu kluczowych elementów prac rozwojowych.

„Urzędnicy NASA i Maxar przyznali, że Maxar nie docenił zakresu i złożoności pracy, nie rozumiał w pełni wymagań technicznych NASA i nie posiadał niezbędnej wiedzy specjalistycznej” – stwierdził inspektor generalny NASA w swoim raporcie po rocznym audycie.

Audytor agencji zauważył, że OSAM-1 prawdopodobnie „przekroczy obecną cenę wynoszącą 2,05 miliarda dolarów i datę premiery w grudniu 2026 r.”, co jest już opóźnione o sześć lat. Firma „nie czerpie już korzyści ze swoich prac nad OSAM-1” – zauważono w raporcie, cytując przedstawicieli Maxara, i z punktu widzenia NASA nie wydaje się już „najwyższym priorytetem dla Maxar pod względem jakości swoich pracowników”. „

READ  NASA odkłada próbę nowej sukienki Megarocket

Anulowanie przez NASA misji OSAM-1 następuje kilka miesięcy później Maxar dostarczył kluczowe segmenty Od statku kosmicznego po Goddarda w Maryland, ale inne kluczowe części nie są jeszcze ukończone.

Obsługa satelitów to wyłaniający się podsektor przemysłu kosmicznego, który dopiero niedawno zaczął odnosić sukcesy, a misje ekspansyjne Northrop Grumman stanowią początek wysiłków.