24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA otwiera zapieczętowaną próbkę księżyca Apollo od 1972 r

NASA otwiera zapieczętowaną próbkę księżyca Apollo od 1972 r

Jeśli chodzi o Clareta, rok 1972 był Ponury rok dla światowej sławy wina. NASA jest jednak przekonana, że ​​dolina Taurus Litro na Księżycu nie doświadczyła tego samego deszczowego sezonu wegetacyjnego, co Bordeaux we Francji w tym roku.

Amerykańska agencja kosmiczna Przygotowanie do pozbycia się Bardzo wyjątkowy statek, nie wino, ale próbka księżycowych skał i regolitu, które zostały zamknięte przez 50 lat po tym, jak astronauci Apollo 17, Eugene Cernan i Harrison „Jack” Schmidt, zeskrobali materiał z powierzchni Księżyca w grudniu 1972 roku.

NASA Apollo Next Generation Sample Analysis Program otworzy zamkniętą metalową rurkę o wymiarach 3,81 cm x 35,56 cm w Johnson Space Center w Houston w Teksasie w nadziei, że próbka może nauczyć NASA narzędzi i procedur, które będą potrzebne do pobrania dobrych próbek z Księżyca w nadchodzącym okresie. Program Artemidy. Misja NASA Artemis III, zaplanowana na około 2025 r., sprowadzi ludzi na Księżyc po raz pierwszy od czasu Apollo 17, aby pobrać próbki z południowego bieguna Księżyca.

„Zrozumienie historii geologicznej i ewolucji próbek księżycowych w miejscach lądowania Apollo pomoże nam przygotować się na rodzaje próbek, które można napotkać podczas Artemidy” – powiedział w oświadczeniu Thomas Zurbuchen, zastępca administratora w NASA Science Mission Directorate.

Próbki księżycowe zostały dwukrotnie uszczelnione, a zespół NASA zaczął przebijać zewnętrzną uszczelkę 11 lutego, uważnie monitorując pod kątem jakiegokolwiek gazu, który mógłby wyciekać z wewnętrznej uszczelki, co wskazuje na awarię wewnętrznej uszczelki.

Nie wykryto żadnego gazu, a 23 lutego NASA zaczęła naruszać wewnętrzne uszczelnienie, proces, który może potrwać kilka tygodni, według Blog NASA. Naukowcy mają nadzieję wychwycić wszelkie lotne gazy, takie jak para wodna i dwutlenek węgla, które zostały uwolnione przez stopiony materiał próbki w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat. Techniki, takie jak spektroskopia mas, znacznie się rozwinęły od lat 70. XX wieku, a naukowcy mają nadzieję zbadać szczegółowo takie lotne szczegóły, które nie były możliwe dla naukowców 50 lat temu.

READ  Tajemnicza eksplozja szybkiego radia w kosmosie ma wzór „bicia serca”.

Według Laurie Gleese, dyrektor Planetary Science Division w siedzibie NASA, taki był cel, aby przez cały ten czas przechowywać niektóre próbki Apollo.

„Agencja dowiedziała się, że nauka i technologia będą się rozwijać i pozwolą naukowcom badać materiały na nowe sposoby, aby w przyszłości odpowiadać na nowe pytania” – powiedziała w oświadczeniu.