30 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA i SpaceX wstrzymują uruchomienie Dragona, aby zbadać problem z hydrazyną

NASA i SpaceX wstrzymują uruchomienie Dragona, aby zbadać problem z hydrazyną
Powiększenie / W styczniu pióropusze silników Draco SpaceX Cargo Dragon są widoczne podczas startu po odłączeniu od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

NASA

NASA i SpaceX opóźniły start statku kosmicznego Cargo Dragon o co najmniej dwa tygodnie z powodu problemu podczas wstępnego ładowania silników o dużej mocy.

Agencja kosmiczna planowała wystrzelić statek kosmiczny 12 czerwca, ale poinformowała dziennikarzy o opóźnieniu w e-mailu w poniedziałek wieczorem.

„Podczas ładowania ciągu statku kosmicznego Cargo Dragon podwyższone odczyty oparów monometylohydrazyny zostały zmierzone w odizolowanym regionie systemu silników Draco” – podała agencja kosmiczna w oświadczeniu. „Propelent i utleniacz zostały wyrzucone z tego obszaru, aby wesprzeć dalsze inspekcje i testy”.

Silniki Draco zapewniają ciąg do manewrowania na orbicie statku kosmicznego Dragon. NASA powiedziała, że ​​współpracuje ze SpaceX w celu zidentyfikowania źródła podwyższonych odczytów i podjęcia wszelkich działań naprawczych. We wtorek rano Kontrola Misji w Houston poinformowała astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, że data startu zostanie przesunięta co najmniej do 28 czerwca.

To nie jest nowy pojazd Dragona. Oznaczony jako „C208” Dragon, pojazd ten wykonał wcześniej dwie misje zaopatrzenia, obie w 2021 roku. Jest to ulepszona wersja oryginalnego statku kosmicznego Cargo Dragon, znanego jako „Cargo Dragon 2”.

NASA będzie chciała dokładnie przestudiować ten problem, ponieważ system napędowy w tej wersji Cargo Dragon ma wiele wspólnego z Crew Dragon, który również wykorzystuje silniki Draco i te same hiper-silniki. Powinno być jednak dużo czasu, aby to zadziałało, ponieważ premiera nadchodzącego Smoka Załogi, noszącego „misję Załogi 5”, jest zaplanowana dopiero we wrześniu.

Te silniki Draco mają znacznie mniejszy ciąg niż silniki SuperDraco, które są używane do zasilania systemu ewakuacyjnego Crew Dragona. Podczas testu przeprowadzonego w kwietniu 2019 r. tuż przed zapłonem silników SuperDraco wyciekł środek utleniający. doprowadziło do wybuchu który zniszczył statek kosmiczny. Nikt nie jest ranny.

READ  Sonda NASA Mars Insight otrzyma jeszcze kilka tygodni operacji naukowych

Cargo Dragon nie ma tych silników SuperDraco, niemniej jednak NASA i SpaceX będą chciały zrozumieć wszystkie problemy z najnowszym wyciekiem, zanim wydadzą materiały lub ludzi.