20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na uroczystości, na której odbył się nowy prom, Putin podał szczegóły rozmowy telefonicznej z przywódcą Białorusi i wspomniał o wylocie na Bałtyk

live news
Prezydent Rosji Władimir Putin (z lewej) i prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka podają sobie ręce, pozując do zdjęcia podczas ceremonii na Kremlu, Moskwa, Rosja, 24 czerwca 2020 r. (Alexei Nikolsky / Russian Presidential Press and Information Office / TASS / Getty Images )

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że w rozmowie telefonicznej ze swoim białoruskim odpowiednikiem Aleksandrem Łukaszenką rozmawiał o zainteresowaniu Białorusi dostępem do Morza Bałtyckiego.

„Dopiero dzisiaj rozmawialiśmy w tej sprawie z prezydentem Białorusi. Nasi białoruscy przyjaciele są zainteresowani pobytem na Bałtyku i rozbudową swoich obiektów portowych. Putin powiedział podczas obchodów nowego rosyjskiego promu, w których uczestniczył domyślna.

Białoruś jest krajem śródlądowym, więc nie jest jasne, jakie praktyczne kroki mogą podjąć Putin i Rosja, aby zapewnić dostęp do Morza Bałtyckiego. Jednak Rosja ma unię celną z Białorusią i ma długą wspólną granicę.

Członkowie NATO w regionie bałtyckim – Estonia, Łotwa i Litwa – należą do krajów najbardziej zaniepokojonych rosyjską inwazją na Ukrainę.

W tym tygodniu urzędnik ukraińskiego rządu powiedział CNN, że ukraiński wywiad wskazuje „Prawdopodobnie chęć Białorusi do bezpośredniego uczestniczenia” w inwazji.

W poniedziałek wysoki rangą urzędnik USA powiedział, że amerykańscy urzędnicy jeszcze nie widzieli białoruskich sił „gotowych do wejścia na Ukrainę” lub „że przemieszczają się lub mają siedzibę na Ukrainie”, dodając, że siły na Ukrainie są rosyjskie.

Biały Dom przedstawił w środę nową listę nałożonych środków ekonomicznych przeciwko Rosji i BiałorusiA Potępia Białoruś za „umożliwienie inwazji Putina na Ukrainę”.

„Prosiłam o wszelką możliwą pomoc. Dotyczy to różnych miejsc, punktów i struktur, w których nasi białoruscy przyjaciele mogą zetknąć się z tymi opcjami. Nie będę teraz wdawał się w szczegóły, wiecie o nich” – powiedział Putin podczas swoich przemówień. jest ważna nie tylko dla Białorusi, ale także dla Nas, bo to jest rozwój naszej infrastruktury, wzrost transportu towarów na naszym wybrzeżu, dla naszego kraju. W związku z tym korzyści z Białorusi obejmą rosyjską gospodarkę. Jesteśmy tym również zainteresowani, dlatego proszę o wsparcie wszystkich tych inicjatyw.”

Rosyjska prowincja Kaliningrad położona jest między Polską a Litwą wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego.

READ  Izrael atakuje obiekty Hezbollahu w Libanie: aktualizacje na żywo