23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Misja Eutelsat wyznacza pierwszy możliwy dzień potrójnego startu Falcona 9 dla SpaceX – Spaceflight Now

Misja Eutelsat wyznacza pierwszy możliwy dzień potrójnego startu Falcona 9 dla SpaceX – Spaceflight Now
Rakieta Falcon 9 z satelitą Eutelsat 36D wystartowała z Launch Complex 39A w Kennedy Space Center NASA 30 marca 2024 r. Zdjęcie: Adam Bernstein/Spaceflight Now

SpaceX zamierza osiągnąć ambitny rytm startów w sobotni wieczór, z potencjałem trzech startów w mniej niż pięć godzin. Pierwsze dwie rakiety Falcon 9 mają wystartować z Wybrzeża Kosmicznego na Florydzie, a ostatnia misja wystartuje z Bazy Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii.

Jako pierwsza na pokładzie znalazła się misja Eutelsat 36D, która wystartowała z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego o godzinie 17:52 czasu wschodniego (21:52 UTC).

Wzmacniacz pierwszego stopnia Falcona 9 wspierający tę misję, o numerze końcowym B1076, został wystrzelony do floty SpaceX po raz 12. Wcześniej wspierał takie misje, jak lot Commercial Resupply Services Dragon 26th (CRS-26) na Międzynarodową Stację Kosmiczną, Intelsat IS-40e i Ovzon-3.

Około 8,5 minuty po starcie dron B1076 należący do SpaceX „właśnie przeczytał instrukcję” wylądował na Oceanie Atlantyckim. Było to jak dotąd 76. lądowanie na pokładzie JRTI i 289. lądowanie ze wspomaganiem.

W pełni elektryczny satelita Eutelsat 36D jest gotowy do transportu na Florydę z Tuluzy we Francji. Zdjęcie: Airbus

Ładunek tej misji to satelita Eutelsat 36D, który według producenta satelity, firmy Airbus, ma wymiary 4 x 5 m x 4 m, czyli wielkość małej ciężarówki. Geostacjonarny satelita komunikacyjny przybył na Florydę w poniedziałek 11 marca na pokładzie nowego samolotu BelugaXL firmy Airbus, opartego na platformie A330-200.

Satelita jest 22. satelitą geostacjonarnym wyprodukowanym przez Airbus Eutelsat. Zawiera 70 fizycznych transceiverów w paśmie Ku i opiera się na autobusie satelitarnym Eurostar Neo firmy Airbus. Eutelsat powiedział, że zastąpi satelitę Eutelsat 36B na pozycji 36 stopni E.

Oprócz „dostarczania ponad 1100 kanałów telewizyjnych do milionów domów” w regionach Afryki i Eurazji, satelita został również wybrany przez firmę Airbus Defence and Space do przenoszenia najnowszego ładunku o ultrawysokiej częstotliwości (UHF) do obsługi komunikacji transziemnej . „Region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki” – podał Eutelsat w oświadczeniu.

Widok satelity Eutelsat 36D na orbicie na 36 stopniach wschodnich. Grafika: Eutelsat

Po próbie wystrzelenia misji Eutelsat 36D SpaceX ma również nadzieję na wystrzelenie dwóch misji satelitarnych Starlink. Pierwszy, Starlink 6-45, ma wystartować o 21:02 EDT (01:02 UTC) z Space Launch Complex 40 (SLC-40) na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral.

READ  Nowy Jork tonie, ale nie z powodu wielkich budynków

Trzeci nocny lot Falcona 9 wystartuje ze Space Launch Complex 4 East (SLC-4E) o 19:30 czasu PST (22:30 EDT (02:30 UTC). Pierwotnie misja miała wystartować w czwartek wieczorem, ale została przełożona przesunięto na piątek, a następnie na sobotę, ponieważ duży system burzowy uderza w południową Kalifornię i oczekuje się, że obszar nie zostanie oczyszczony aż do niedzieli, więc prawdopodobne są dalsze opóźnienia w tej misji.

Na stronie prasowej Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego zaobserwowano, jak rakieta Falcon 9 niosąca satelitę Eutelsat 36D wznosi się w niebo pod amerykańską flagą. Zdjęcie: Michael Caine / Teraz lot kosmiczny