23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Malawi: Żołnierze szukają zaginionego samolotu wojskowego, na którym przewożono wiceprezydenta i byłą pierwszą damę

Malawi: Żołnierze szukają zaginionego samolotu wojskowego, na którym przewożono wiceprezydenta i byłą pierwszą damę

BLANTYRE, Malawi (AP) – Prezydent Lazarus Chakwera powiedział, że żołnierze przeszukują górskie lasy w pobliżu miasta w północnym Malawi po tym, jak w poniedziałek w okolicy zniknął samolot wojskowy przewożący wiceprezydenta kraju i byłą pierwszą damę.

Samolot wiozący 51-letniego wiceprezydenta Saulosa Chilimę, byłą pierwszą damę Chanel Dzimbiri i osiem innych osób wyleciał ze stolicy południowoafrykańskiego kraju, Lilongwe, o godzinie 9:17 i miał wylądować 45 minut później na międzynarodowym lotnisku Mzuzu. 370 kilometrów (230 mil) na północ.

Jednak kontrola ruchu lotniczego poprosiła ją, aby nie podejmowała prób lądowania i powrotu ze względu na złe warunki pogodowe i słabą widoczność, Chakwera powiedziała w przemówieniu transmitowanym na żywo przez państwową stację MBC.

Dodał, że wieża kontroli lotów straciła kontakt z samolotem i chwilę później zniknął on z ekranów radarów.

„Wiem, że to rozdzierająca serce sytuacja, wiem, że wszyscy się boimy i martwimy. Ja też się martwię” – powiedziała Chakwera. „Chcę jednak zapewnić, że nie szczędzę żadnych dostępnych środków, aby znaleźć ten samolot. „Trzymam się każdej cząstki nadziei, że znajdziemy ocalałych”.

Mzuzu to trzecie co do wielkości miasto Malawi i stolica Regionu Północnego. Położone jest w górzystym terenie leśnym, w którym dominuje pasmo górskie Viphya, które obejmuje rozległe plantacje sosny.

Prezydent zobowiązał się do kontynuowania poszukiwań przez całą noc i powiedział, że władze korzystające z wież komunikacyjnych ustaliły ostatnią znaną lokalizację samolotu w promieniu 10 km (6 mil) na farmie. Dodał, że obszar ten był przedmiotem akcji poszukiwawczo-ratowniczej prowadzonej przez Siły Obronne Malawi.

„Wydałem ścisły rozkaz, że operacja musi być kontynuowana do czasu odnalezienia samolotu” – powiedział Chakwera.

Chakwera powiedział, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Norwegia i Izrael zaoferowały pomoc w poszukiwaniach i zapewniły „specjalistyczne technologie”, które – jak ma nadzieję prezydent – ​​pomogą szybciej znaleźć samolot.

READ  Informacje o wyborach w Izraelu: Netanjahu ma nadzieję na powrót do władzy

Chakwera powiedział, że wśród pasażerów była także Dzimbiri, była żona byłego prezydenta Bakili Muluzi. Grupa podróżowała, aby wziąć udział w pogrzebie byłego ministra rządu. Prezydent powiedział, że trzy osoby na pokładzie to załoga wojskowa latająca samolotem.

Chakwera poprosił Malawijczyków, aby modlili się za wszystkich na pokładzie i ich rodziny.

Chilima jest wiceprezesem od 2020 roku.

Był kandydatem w wyborach prezydenckich w Malawi w 2019 r. i zajął trzecie miejsce. Głosowanie to wygrał obecny prezydent Peter Mutharika, jednak Trybunał Konstytucyjny w Malawi unieważnił je ze względu na nieprawidłowości. Chakwera zajął drugie miejsce w tych wyborach.

Następnie Chilima dołączył do kampanii Chakwery jako jego kandydat na kandydata Historyczna reelekcja W 2020 r., kiedy Chakwera został wybrany na prezydenta. Po raz pierwszy w Afryce wynik wyborów unieważnionych przez sąd doprowadził do porażki urzędującego prezydenta.

Wiceprezydentowi postawiono zarzuty korupcyjne w związku z otrzymywaniem pieniędzy w zamian za wywieranie wpływu na przyznawanie kontraktów rządowych, ale w zeszłym miesiącu prokuratorzy wycofali zarzuty. Doprowadziło to do krytyki, że administracja Chakwery nie zajęła wystarczająco zdecydowanego stanowiska przeciwko łapówkarstwu.

Chilima został aresztowany pod koniec 2022 r. i kilkakrotnie stawał przed sądem, ale proces jeszcze się nie rozpoczął. Odrzucił wszystkie zarzuty.

___

Imray doniósł z Kapsztadu w Republice Południowej Afryki.

___

Wiadomości IP z Afryki: https://apnews.com/hub/africa