20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ludzie pochowani pod zawalonym luksusowym budynkiem w Nigerii wołają o pomoc

Ale w poniedziałek cały 20-piętrowy do połowy wybudowany budynek w gospodarczym centrum Nigerii zamienił się w scenę tragedii. Struktura się zawaliła I zabił co najmniej dziesięć osób.

Według wicegubernatora stanu Lagos Obafemi Hamzada, jak dotąd uratowano z gruzów jeszcze dziewięć osób.

We wtorek rano pod gruzami i kruszącymi się metalowymi kopcami słychać było głosy wzywające pomocy. Według publikacji deweloperów budynku, Forcecore Homes, ekipy ratunkowe pędzą teraz, by uratować nieznaną liczbę osób, które wciąż są uwięzione jako „7-gwiazdkowy hotel”.

Incydent wywołał obawy dotyczące praktyk budowlanych i ograniczeń prawnych w Nigerii, gdzie w ostatnich latach zawaliło się kilka budynków.

Sprawił również nowy ból serca dziesiątkom widzów, którzy we wtorek zebrali się na miejscu katastrofy. Wśród nich zdenerwowali się krewni, którzy z niecierpliwością czekali na wieści o swoich bliskich.

Jeden z odwiedzających, Faradi Bagare, czekał na wiadomość od swojego wujka, że ​​odwiedził witrynę wczoraj.

Ale w miarę upływu czasu ich wiara w ewangelię również zanika.

Ibrahim Farinloy z Narodowej Agencji Koordynacji Operacji Ratowniczych powiedział dziennikarzom na miejscu zdarzenia we wtorek, że rozmawiał z ludźmi uwięzionymi w budynku i ma nadzieję, że o wiele więcej zostanie wyprowadzonych żywych.

„Słyszeliśmy głosy przychodzące i wychodzące” – powiedział Farinloy. „Po skontaktowaniu się z nimi przystąpiliśmy do akcji. Dwie koparki wysłano na teren”.

Gniew i zamieszanie

Murarz, który podał swoje imię jako Smok, powiedział, że poszedł do pracy, gdy zobaczył, jak budynek się zawalił. Opisał, że widział trupa z gruzów, a za nim ludzi pokrytych kurzem.

Dragon powiedział, że wiedział o siedmiu innych kamieniarzach, których wciąż brakowało w katastrofie.

Inną osobą, która zaginęła, był 26-letni Jain Ointamola Sunny, którego rodzina powiedziała CNN, że wykonuje obowiązkową służbę młodzieżową w Forcecore.

Brat młodej kobiety, Fawaz Sunny, powiedział, że był jednym z tych, z którymi rozmawiali ratownicy i odpowiedział. „Powiedzieli mi, że wciąż żyje” – powiedział.

Ludzie idą, aby ratować pracowników z gruzów zawalonego budynku w Lagos w Nigerii.
Ludzie z okolicy zwiedzili ruiny zrujnowanego budynku.

Miejscowi skrytykowali powolną reakcję służb ratunkowych po poniedziałkowej katastrofie, a jeden ze świadków powiedział CNN „Czekamy już cztery lub pięć godzin!”

READ  Stany Zjednoczone uznają rosyjskich najemników Wagnera za organizację przestępczą | Komunikaty o konflikcie

Inny mężczyzna krzyknął: „Ludzie umierają!”

W desperacji, zanim w poniedziałek przybyły służby ratunkowe, trzy osoby zostały wyciągnięte z gruzów, a kilka osób gołymi rękami wykopało ludzi.

Państwowa Agencja Zarządzania Kryzysowego w Lagos (LASEMA) wdrożyła swój plan reagowania kryzysowego i wysłała na miejsce sprzęt wykopaliskowy.

Władzom pomaga również Nigeryjski Czerwony Krzyż.

Pytania dotyczące spadku

Zlokalizowany przy Gerald Road w zamożnej dzielnicy Igbo, budynek jest placem budowy luksusowych apartamentów. Jest w budowie od dwóch lat.

Broszura dotycząca budynku przedstawia artystyczne spojrzenie na eleganckie białe budynki z basenami na dachach i penthouse’ami za 5 milionów dolarów.

Budynek, znany jako „Wieża 360 stopni”, został w lipcu zapieczętowany przez agentów ds. planowania z powodu nieprawidłowości, powiedział wicegubernator Hamzad.

Rzecznik stanu Lagos zidentyfikował właściciela budynku jako Forsytha O’Fone’a z Forcecore Homes i powiedział, że O’Connor „podjął odpowiednie działania, gdy doszło do incydentu”.

Przyczyna zawalenia się budynku nie jest znana.

Ratownicy zabierają ciało na miejsce zawalenia się budynku w Lagos w Nigerii.

Według rządu stanu Lagos trwa dochodzenie w sprawie przyczyny zawalenia, a urzędnicy naziemni oceniają potencjalne uszkodzenia okolicznych konstrukcji.

CNN skontaktowało się z Forcecore Heights Ltd., firmą macierzystą Forcecore Homes, ale nie odpowiedziało na prośby o komentarz.

Ruiny budynków w Nigerii wzrosły w ostatnich latach, głównie z powodu nieprzestrzegania przepisów i słabej wiedzy na temat budownictwa i materiałów budowlanych niespełniających norm.

W 2019 roku kilkadziesiąt osób zginęło, gdy zawaliły się dwa oddzielne budynki, w tym szkoła.

Ekspert w tamtym czasie powiedział CNN, że ponad 1000 budynków w Lagos jest zagrożonych zawaleniem.

Elisa McIntosh z CNN, Wayne Chang i Katie Polglais przyczynili się do powstania raportu.