23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Łazik marsjański NASA podąża ścieżką czegoś, co wygląda na starożytną rzekę

Łazik marsjański NASA podąża ścieżką czegoś, co wygląda na starożytną rzekę

Ta „wężowa” ścieżka bardzo przypomina wijącą się rzekę.

Leniwa rzeka

Operatorzy należącego do NASA łazika Mars Curiosity podjęli decyzję i pozaziemski łazik będzie kontynuował podróż po skalistym zboczu, które zdaniem naukowców było niegdyś rwącą rzeką.

Na początku tego miesiąca jedyny pojazd dotarł do górnej części pasma górskiego Gedes Valles, „Ścieżka przypominająca węża„Przypomina nam kanały, które rzeki rzeźbią na Ziemi.

To postawiło zespół w Jet Propulsion Laboratory NASA przed poważną decyzją: albo kontynuować podróż wzdłuż Gedes Valles w poszukiwaniu miejsca do przeprawy, albo udać się na południową stronę Pinnacle Ridge, która jest przejezdna według najnowszego obciążenia. Dane.

W końcu zespół zdecydował się kontynuować podróż wzdłuż Gedez Valles.

„Naprawdę podobają mi się procesy takie jak dzisiejsze” – napisała w artykule Abigail Freeman, geolog planetarny w JPL. Aktualizacja NASA. „Dziś rano przyjechaliśmy z zupełnie nowym widokiem na Marsa, który mogliśmy podziwiać, a potem musieliśmy współpracować jako zespół, aby szybko zdecydować, co robić dalej”.

Wyładnieć

Ciekawość okazała się już nieoceniona w rzuceniu nowego światła na starożytną przeszłość Czerwonej Planety, gromadząc dowody na to, że na jej powierzchni niegdyś pływały rwące rzeki.

Naukowcy z ubiegłego roku Analizuj nowe dane Uzyskane przez łazik Relentless wykazały, że w rzekach mogło istnieć starożytne życie. W niedawnym badaniu naukowcy doszli do wniosku, że formacje kraterowe zwane „formami terenu typu siedzenia i nosa” są prawdopodobnie pozostałościami starożytnych koryt rzek. Zostań.

„Ta analiza nie jest migawką, ale zapisem zmian” – stwierdził w ówczesnym oświadczeniu współautor i adiunkt nauk o Ziemi w Penn State, Benjamin Cardenas. „To, co widzimy dzisiaj na Marsie, to pozostałości aktywnej historii geologicznej, a nie jakiś krajobraz zatrzymany w czasie”.

Ciekawość jedynie zarysowuje powierzchnię. Naukowcy uważają, że inne części powierzchni Marsa również mogły zostać ukształtowane i uformowane przez osady niesione przez rzeki miliardy lat temu, kiedy planeta prawdopodobnie wydawała się zupełnie nieznana.

READ  SpaceX Falcon 9 O3b MMoc 5/6

Więcej o ciekawości: Łazik NASA odkrył, że Mars jest pełen minerałów ściśle związanych z życiem