22 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Księżycowy park przeprosin w Korei Południowej obrażony pośród zaciekłego wyścigu prezydenckiego

Odsunięty przywódca Korei Południowej Park Geun-hye pojawił się w sądzie 25 sierpnia 2017 r. w Seulu w Korei Południowej. REUTERS / Kim Hong-Ji / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

SEOUL, 24 grudnia – Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in ułaskawił byłego prezydenta Park Geun-hye, który został skazany za korupcję, poinformowało w piątek Ministerstwo Sprawiedliwości.

69-letni Park stał się pierwszym demokratycznie wybranym przywódcą Korei Południowej, który został usunięty, gdy Trybunał Konstytucyjny podtrzymał głosowanie parlamentarne z 2017 roku. Obwiniaj ją za skandal Uwięził też liderów dwóch firm, w tym Samsunga.

Został wyrzucony pod zarzutem zmowy z przyjacielem w celu uzyskania miliardów łapówek od wielkich korporacji, aby sfinansować rodzinę przyjaciela i fundacje non-profit.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

W styczniu Sąd Najwyższy Korei Południowej skazał Parka na 20 lat więzienia pod zarzutem korupcji, co zakończyło jego upadek, co położyło kres procesowi prawnemu.

Yu Yong-ha, prawnik parku, powiedział, że Park przeprosił za wzbudzenie niepokoju opinii publicznej i podziękował Moonowi za podjęcie trudnej decyzji.

Biuro Amnesty Park powiedziało, że celem jest „przełamanie tragicznej historii przeszłości, poprawa jedności ludzi i złożenie rąk na przyszłość”.

„Mam nadzieję, że będzie to okazja do wyjścia poza różnice w myślach, za i przeciw i otworzy nową erę integracji i solidarności” – powiedział jego rzecznik.

Moon wcześniej obiecał, że nie wybaczy sprawcom korupcji. Jednak wielu zwolenników i polityków głównej opozycyjnej Partii Ludowej Władzy Konserwatywnej wezwało do ułaskawienia Parka przed marcowymi wyborami prezydenckimi, powołując się na jego pogarszający się stan zdrowia i głębokie napięcia polityczne.

Prawodawcy opozycji twierdzą, że Park miał problemy zdrowotne w więzieniu, w tym operację barku.

READ  Osoba zgarnęła jackpot o wartości 1,3 miliarda dolarów w Powerball w Oregonie

Więzienie Parka zamieniło się w polityczny gorący kartofel, który podzielił kraj, a konserwatyści organizują cotygodniowe wiece w Seulu, domagając się jego uwolnienia i krytykując księżyc aż do wybuchu epidemii Govt-19.

W sondażu przeprowadzonym przez Gallup Korea w listopadzie 48% respondentów sprzeciwiło się przeprosinom Parka i Lee, ale liczba ta spadła z 60% na początku tego roku.

Kim Mi-jion, lat 42, który mieszka w południowym mieście Guangxi, powiedział, że przeprosiny parku były na czasie. Zhang Yun-soo z Hwaseong niedaleko Seulu na zachodnim wybrzeżu Korei Południowej powiedział, że jego uwolnienie było motywowane politycznie.

Rządzący Moonem nosiciel flagi Demokratów Lee Jae – Myung i kandydatka People’s Power Eun Suk-yol byli widziani łeb w łeb w ostatnich sondażach.

Lee powiedział, że rozumie „ból” Moona i docenia jego decyzję o jedności narodowej, ale Park powinien szczerze przeprosić za skandal.

Yoon powiedział, że przeprosiny Parka są mile widziane pomimo opóźnienia, ale nie rozwinął pytań dziennikarzy, czy mógłby wznowić działania polityczne.

Prekursor parku, konserwatysta Lee Myung-bak, Więzień pod zarzutem korupcji nie został ułaskawiony.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Josha Smitha i Hyuna Hee Shina; Edytowanie przez Matthew Lewisa, Jerry’ego Doyle’a i Michaela Perry’ego Dodatkowy raport autorstwa Yeni Cio i Tokyun Kim

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.