24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmiczny Teleskop Hubble’a odkrywa najbliższą Ziemi supermasywną czarną dziurę – kosmiczny dowód zatrzymany w czasie

Kosmiczny Teleskop Hubble’a odkrywa najbliższą Ziemi supermasywną czarną dziurę – kosmiczny dowód zatrzymany w czasie

Korzystając z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, astronomowie odkryli najbliższą Ziemi supermasywną czarną dziurę – kosmicznego olbrzyma „zamrożonego w czasie”.

Jako przykład trudnej do wykrycia „czarnej dziury o masie pośredniej” obiekt ten może stanowić brakujące ogniwo w zrozumieniu związku pomiędzy masą gwiazd a supermasywnymi czarnymi dziurami. Wydaje się, że czarna dziura ma masę około 8200 mas Słońca, co czyni ją znacznie masywniejszą niż czarne dziury o masach gwiazdowych, których masa waha się od 5 do 100 mas Słońca, i znacznie mniej masywna niż supermasywne czarne dziury , które mają masę od milionów do miliardów masy Słońca. Najbliższa odkryta przez naukowców czarna dziura o masie gwiazdowej nazywa się Gaia-BH1 i znajduje się zaledwie 1560 lat świetlnych od nas.

Z drugiej strony nowo odkryta czarna dziura o masie pośredniej znajduje się w niesamowitej gromadzie około dziesięciu milionów gwiazd zwanej Omega Centauri, która znajduje się około 18 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.

(Zdjęcie: ESA/Hubble/NASA/M. Haberle (MPIA))

Co ciekawe, fakt, że „zamrożona” czarna dziura najwyraźniej zatrzymała swój rozwój, potwierdza tezę, że Omega Centauri to pozostałości starożytnej galaktyki, która została pożarta przez naszą.