16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmiczne śmieci rozbijają się po drugiej stronie księżyca i powodują ogromny krater | Księżyc

W bezprecedensowym pokazie kosmicznych śmieci przekrzywiony obiekt rakietowy zderzy się z drugą stroną księżyca w piątek, po raz pierwszy, gdy statek kosmiczny przypadkowo uderzył w powierzchnię Księżyca.

zużyty dopalacz rakietowy, Uważa się, że jest to część chińskiej misji Chang’e 5-T1 który krążył wokół Księżyca w 2014 roku, ma uderzyć w krater Hertzsprunga o godzinie 12.25 GMT, chociaż dokładny czas i lokalizacja są niejasne.

Poruszając się z prędkością przekraczającą 5500 mil na godzinę (2,5 kilometra na sekundę), 4-tonowy korpus rakiety przebije powierzchnię pod płytkim kątem, rozrzucając szczątki i rozrywając krater wulkaniczny, który ma osiągnąć odległość od 20 do 30 metrów (65 stóp). ) do 100 Przedstawiono).

Podkreśla, jak śmieci kosmiczne rozciągają się teraz poza Ziemię, gdzie Stany Zjednoczone śledzą już ponad 27 000 kawałków szczątków orbitalnych, powiedział dr Vishnu Reddy, adiunkt na Uniwersytecie Arizony, którego zespół pomógł zidentyfikować obiekt.

„Rzeczy uderzały w Księżyc w przeszłości, ale w zasadzie były to celowe kolizje lub próbowaliśmy wylądować i rozbiliśmy się na powierzchni” – powiedział Reddy. „To niezamierzony efekt pocisku”.

Astronomowie nie będą w stanie bezpośrednio zaobserwować uderzenia, ale naukowcy mają nadzieję, że zdjęcia miejsca katastrofy zostaną wkrótce uchwycone przez sondę Lunar Reconnaissance Orbiter NASA lub indyjską sondę Chandrayaan-2, obie orbitujące wokół Księżyca. Chiński lądownik Chang’e 4, który Wylądował po drugiej stronie księżyca W 2019 roku daleko do oglądania sceny.

Naturalne uderzenie meteorytów sprawiło, że księżyc został przedziurawiony pół miliardem kraterów tej samej wielkości lub większych niż te, które stworzyłby booster. Ale powierzchnia Księżyca nosi również blizny po celowo rozbitych stopniach rakietowych, misjach księżycowych, które zamiast osadzać się na nim, ściskają pył.

W erze Apollo masywne obiekty rakietowe Saturn 5 były skierowane na powierzchnię, aby instrumenty umieszczone na powierzchni mogły monitorować powstałe fale uderzeniowe i analizować wnętrze Księżyca.

READ  Astronauci dadzą stacji kosmicznej impuls podczas sobotniego spaceru kosmicznego

Od tego czasu do śmieci pozostawionych przez amerykańskich astronautów dołącza coraz więcej egzotycznych materiałów. W 1999 roku wysłał specjalną misję księżycową Prochy astronoma Eugene Shoemakera Do „krateru wiecznej ciemności” w pobliżu południowego bieguna księżyca. Trzy lata temu izraelska sonda Beresheet rozbiła się na powierzchni, rozrzucając tysiące małych pocisków niesporczaki. Pomimo Mam nadzieję, że przeżyjąwielu uczonych uważa, że ​​byli zamienił się w papkę.

Grupa Reddy’s skatalogowała prawie 200 obiektów dryfujących w „przestrzeni księżycowej” między Ziemią a Księżycem. Wzmacniacz był Pierwotnie uważano, że jest częścią rakiety SpaceX Falcon 9 Rozpoczęty w 2015 roku, ale Reddy i jego uczniowie wspomniany Jego widma optyczne – długości fal odbijanego światła – są bardziej zbliżone do widm chińskiej rakiety Long March 3C, która rok temu wystrzeliła w misję Chang’e 5-T1.

Reddy uważa, że ​​niezamierzony wpływ na Księżyc powinien zwrócić uwagę na rosnący problem kosmicznych śmieci. „Ludzie zdają sobie sprawę, że na orbicie okołoziemskiej jest naprawdę źle, ale teraz powoli umieszczamy szczątki w przestrzeni księżycowej” – powiedział. „Już popełniliśmy błąd wokół Ziemi, nie róbmy tego wokół Księżyca”.

Stawką jest jednak coś więcej niż kosmiczne śmieci. Według Reddy’ego istnieją konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego, biorąc pod uwagę, jak trudno jest zlokalizować i śledzić obiekty daleko od Ziemi. „Co nasi przeciwnicy mogą umieścić w przestrzeni księżycowej, czego nie jesteśmy świadomi?” Powiedział. „Możesz śledzić coś 4 cale na orbicie Ziemi, ale czy śledzisz coś małego w przestrzeni księżycowej? Zapomnij o tym”.

Chris Newman, profesor prawa i polityki kosmicznej na Northumbria University, opisał nadchodzący wpływ jako „naukę ostrzegawczą”, biorąc pod uwagę plany powrotu ludzi na Księżyc. „Oczywiście, kiedy zaczynamy na stałe umieszczać ludzi na Księżycu, musimy o tym pomyśleć” – powiedział.

READ  Mała formacja „kwiatowa” dostrzeżona przez łazik Curiosity na Marsie

Każdy, kto martwi się uderzeniem ciała rakiety w Księżyc, powinien bardziej obawiać się skażenia biologicznego, chociaż jest to niewielkie ryzyko, podkreślił David Rothry, profesor nauk o Ziemi na Open University. „Być może bardzo niewiele drobnoustrojów, które przypadkowo nosisz, przeżyje, albo przeżyjesz szok” – powiedział. „Kolejny krater na Księżycu, o który nie musisz się martwić”.