23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Koniec imprezy: Deepavali dusi się w niebezpiecznym, niezdrowym powietrzu w Delhi

New Delhi, 5 listopada (Reuters) – Mieszkańcy New Delhi obudzili się rano w przeddzień Deepavali, hinduskiego święta światła, aby oddychać najbardziej niebezpiecznym zanieczyszczonym powietrzem roku. Zazwyczaj fajerwerki przełamywały barierę.

Jakość powietrza w New Delhi jest gorsza niż we wszystkich stolicach świata, ale niestety piątkowy odczyt był bardzo zły, ponieważ ludzie zapłacili cenę za świętowanie największego festiwalu w Indiach, który jest najgłośniejszy i najbardziej zadymiony.

Zgodnie z wytycznymi Federalnej Rady Kontroli Zanieczyszczeń, wskaźnik jakości powietrza (AQI) wzrósł z 500 do 451 – najwyższy odnotowany w tym roku – wskazując na „ciężkie” stany dotykające ludzi zdrowych i cierpiących na wcześniej istniejące choroby.

AQI mierzy stężenie toksyn PM2,5 w jednym metrze sześciennym powietrza. W Delhi, gdzie mieszka prawie 20 milionów ludzi, w piątek PM2,5 wynosił średnio 706 mikrogramów, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że wszystko powyżej 5 mikrogramów rocznie jest niebezpieczne.

Pomimo zakazu w wielu stanach, w niektórych częściach Indii odnotowano niebezpieczne poziomy zanieczyszczenia powietrza w piątek, dzień po festiwalu Deepavali, kiedy ludzie świętowali w nocy fajerwerkami.

Unoszący się w powietrzu PM2,5 może powodować choroby serca i układu oddechowego, takie jak rak płuc. Również w Indiach ginie toksyczne powietrze Ponad milion osób rocznie.

„Zakaz petard w Delhi nie wydaje się skuteczny, co doprowadziło do dodania niebezpiecznych zanieczyszczeń do istniejących wieloletnich źródeł” – powiedział Sunil Tahiya, naukowiec z Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA).

Każdego roku urzędnicy państwowi lub Sąd Najwyższy Indii zakazują petard. Wydaje się jednak, że ograniczenia są egzekwowane.

Co gorsza, Diwali nadchodzi w czasie, gdy rolnicy z sąsiadujących z Delhi stanów Pendżab i Haryana spalają pozostałe po żniwach strąki, aby przygotować swoje pola na następną uprawę.

Według danych organu monitorującego SAFAR przy Centralnym Ministerstwie Nauk o Ziemi, do 35% poziomów PM2,5 w New Delhi to wciąż pożary.

A Rzadka pisownia czystego nieba Nieustanne deszcze i wiatry w październiku pomogły mieszkańcom Delhi oddychać czystym powietrzem przez co najmniej cztery lata.

READ  Cztery dania na wynos z prawyborów Wisconsin, Vermont i Minnesota

Jednak poziom zanieczyszczenia w północnych Indiach wzrasta w miesiącach zimowych, ponieważ niskie temperatury i niska prędkość wiatru mogą przez długi czas zatrzymywać zanieczyszczenia powietrza.

Lampy zdobiące balkon w wieżowcu w Noida w Indiach 5 listopada 2021 r. REUTERS / Anushree Fadnavis

Ambrish Mittal, lekarz w Max Healthcare Hospital w New Delhi, wyraził swoją frustrację z powodu pogarszających się wskaźników AQI z powodu braku zaangażowania w uczynienie stolicy bardziej znośną.

„To przerażające dla osób cierpiących na alergie i astmę. Z powodów będziemy nadal walczyć i cierpieć więcej” – napisał w poście na Twitterze.

Często zarzuca się, że rządy indyjskie nie są wystarczająco dobre, aby kontrolować zanieczyszczenia, ponieważ priorytetowo traktują wzrost gospodarczy, aby podnieść poziom życia w drugim pod względem zaludnienia kraju na świecie.

W poniedziałek premier Narendra Modi powiedział na szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow, że Indie osiągną zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2070 r., ale niektórzy eksperci uważają, że cel jest spóźniony o co najmniej dwie dekady.

Raport Nehy Arory i Mayang Bhardwaj; Montaż przez Simona Camerona-Moore

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.