27 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Komentarz Bidena na temat Tajwanu jest na szczycie z przywódcami Japonii, Indii i Australii ostatniego dnia jego azjatyckiej podróży

Komentarz Bidena na temat Tajwanu jest na szczycie z przywódcami Japonii, Indii i Australii ostatniego dnia jego azjatyckiej podróży

Przemawiając do głośnego szczytu przywódców Indo-Pacyfiku, Biden podkreślił tragiczne konsekwencje wojny, która wciąż posuwa się naprzód, pomimo zaniku sankcji ze strony często zjednoczonego Zachodu. Przesłanie, dostarczone w regionie bacznie obserwowanym pod kątem reakcji Stanów Zjednoczonych na chińską agresję, było przesłaniem determinacji.

„Przechodzimy przez ciemną godzinę w naszej wspólnej historii” – powiedział Biden, siedząc twarzą do przywódców Indii, Australii i Japonii.

Biden ostrzegł, że rosyjski prezydent Władimir Putin „próbuje zdusić kulturę”, zauważając, że Rosja bierze na cel ukraińskie szkoły, kościoły i muzea. Powiedział, że konflikt dotknął cały świat.

„To coś więcej niż tylko kwestia europejska” – powiedział. „To problem globalny”.

Wojna na Ukrainie była burzliwym tłem dla podróży Bidena do Azji. Konflikt wyczerpał jego czas i uwagę, nawet gdy pracował nad potwierdzeniem swojego celu, jakim jest reorientacja polityki zagranicznej USA w kierunku Pacyfiku.

Tymczasem Biden ma nadzieję na prowadzoną przez USA reakcję na wojnę – która obejmowała partnerów takich jak Japonia i Korea Południowa, które odwiedził w tym tygodniu – i będzie postrzegać potknięcia na polu bitwy w Rosji jako opowieść ostrzegawczą w Pekinie. .

poniedziałek, Biden Zaoferował swoje najbardziej dosadne ostrzeżenie ChinomPowiedział, że Stany Zjednoczone byłyby gotowe zareagować militarnie, gdyby kraj dokonał inwazji na autonomiczną wyspę Tajwan. Oświadczenie Bidena miało duże znaczenie w jego ostatnim dniu w Tokio, gdzie spotkał się z przywódcami Japonii, Indii i Australii w ramach zrewitalizowanego Szczytu Liderów Kwartetu.

Dzień później Biden powiedział dziennikarzom, że amerykańska polityka „strategicznej niejednoznaczności” nie uległa zmianie. Nie stawiał jednak żadnych warunków swojej poprzedniej wypowiedzi, mówiąc, że tylko stanowisko USA pozostało takie samo.

„Polityka w ogóle się nie zmieniła i wspomniałem o tym, kiedy składałem swoje oświadczenie” – powiedział Biden na spotkaniu z liderami kwartetu.

Komentarz, szybko wycofany przez doradcę Białego Domu, wywołał falę szoku zarówno w Waszyngtonie, jak i Pekinie, gdy rzecznik chińskiego rządu wydał ostre ostrzeżenia przed przemówieniem Bidena, a najwyżsi urzędnicy wojskowi prezydenta musieli spędzić większość poniedziałku na wyjaśnianiu. Wyraźne lekceważenie przez prezydenta strategii USA wobec Tajwanu.

READ  Największa na świecie ryba słodkowodna, ważąca 660 funtów płaszczka, została złowiona w Kambodży

Pekin skrytykował także Kwartet jako „indopacyficzne NATO”, oskarżając go o „wybitną mentalność zimnowojenną” i „podsycanie rywalizacji geopolitycznej”.

Przed wtorkowymi rozmowami wysoki rangą urzędnik administracji USA podkreślił, że zgromadzenie nie jest oficjalnym blokiem koalicyjnym bez centralnego sekretariatu lub siedziby.

„Celem tutaj nie jest tworzenie wielu formalnych struktur. Celem jest znalezienie sposobów współpracy w kwestiach interesujących region” – powiedział urzędnik, dodając, że jest za wcześnie, aby dyskutować o rozszerzeniu zgromadzenia poza obecne czterech uczestników.

Oczekuje się jednak, że Biden i inni przywódcy ujawnią nowe inicjatywy dotyczące wymiany informacji morskich, szczepionek przeciw Covid i klimatu w ramach swojego spotkania. Doradcy Bidena postrzegają Kwartet jako kluczowy element strategii polityki zagranicznej, która kładzie duży nacisk na rozwój stosunków w Azji.

„Myślę, że wszyscy byliśmy poruszeni tym, jak dobrze liderzy czują się ze sobą i jak dobrze czują się w prowadzeniu bardzo poważnych rozmów” – powiedział urzędnik.

Biden planował także spotkanie jeden na jednego z premierami Indii i Australii we wtorek przed powrotem do Waszyngtonu. Premier Anthony Albanese został liderem Australii zaledwie dwa dni temu, a amerykańscy urzędnicy byli zadowoleni z jego chęci złożenia pierwszego zlecenia na szczycie kwartetu.

Rozmowy z indyjskim Narendrą Modim prawdopodobnie będą trudniejsze, ponieważ opiera się on amerykańskiej presji, by potępić Rosję za jej wojnę na Ukrainie. Indie polegają na Moskwie w większości zakupów broni, historycznego partnerstwa, którego nie chcą zerwać.

„Prezydent doskonale zdaje sobie sprawę, że kraje mają swoją historię. Mają własne interesy, mają własne poglądy, a ideą jest budowanie na podobieństwach” – powiedział wysoki rangą urzędnik.

Podczas swojej pierwszej podróży do Azji od czasu objęcia funkcji prezydenta Biden – który od dawna ostrzegał przed rosnącymi wpływami Chin jako światowego mocarstwa – starał się wzmocnić pozycję Stanów Zjednoczonych w sojuszach wschodnich i szukać nowych możliwości współpracy. I chociaż większość zbliżającej się obecności Chin w locie była niezapowiedziana, w poniedziałek Biden powiedział Że Stany Zjednoczone byłyby skłonne interweniować militarnie, gdyby Chiny próbowały przejąć siłą Tajwan – oświadczenie, które wydawało się przełamywać umyślną dwuznaczność, którą tradycyjnie popierał Waszyngton.

Choć Biden przyznał, że Stany Zjednoczone nadal zgadzają się z polityką „jednych Chin”, powiedział w poniedziałek, że pomysł przejęcia Tajwanu siłą „nie jest (jedynie) właściwy”.

READ  Niemcy rejestrują ponad 27 000 uchodźców z Ukrainy

Kilku współpracowników Bidena powiedziało CNN, że kilku czołowych urzędników administracji Bidena było zaskoczonych tymi uwagami, dodając, że nie spodziewali się, że Biden będzie tak jasny. Biały Dom szybko zbagatelizował komentarze Bidena, twierdząc, że nie odzwierciedlają one zmiany w polityce USA. To już trzeci raz w ostatnich miesiącach – w tym podczas ratusza CNN w październiku – Biden powiedział, że Stany Zjednoczone będą chronić Tajwan przed chińskim atakiem, tylko po to, by Biały Dom wycofał się z tych oświadczeń.

W ramach polityki „jednych Chin” Stany Zjednoczone uznają stanowisko Chin, że Tajwan jest częścią Chin, ale nigdy formalnie nie uznały roszczeń Pekinu do 23-milionowej samorządnej wyspy. Stany Zjednoczone dostarczają Tajwanowi broń defensywną, ale celowo nie są pewne, czy interweniowałby militarnie w przypadku chińskiego ataku.

Napięcia między Pekinem a Tajpej osiągnęły najwyższy poziom w ostatnich dziesięcioleciach, ponieważ chińska armia wysłała w pobliżu wyspy rekordową liczbę samolotów bojowych.

Komentarze Bidena szybko zwróciły uwagę chińskiego rządu, przy czym Chiny wyraziły „silne niezadowolenie i zdecydowany sprzeciw” wobec uwag Bidena, mówiąc, że nie pozwolą żadnej zewnętrznej sile ingerować w jego „wewnętrzne sprawy”.

„W kwestiach dotyczących suwerenności, integralności terytorialnej i innych podstawowych interesów Chin nie ma miejsca na kompromisy” – powiedział Wang Wenbin, rzecznik chińskiego MSZ.

„Wzywamy stronę amerykańską do poważnego przestrzegania zasady jednych Chin… bądź ostrożny w słowach i czynach w odniesieniu do kwestii Tajwanu i nie wysyłaj żadnych złych sygnałów do pro-Tajwańskich sił separatystycznych i niepodległościowych – tak nie będzie spowodować poważne szkody w sytuacji w całej Cieśninie Tajwańskiej i stosunkach chińsko-amerykańskich.” „.

Rzecznik chińskiego biura ds. Tajwanu, Zhou Fenglian, dodał: „Wzywamy Stany Zjednoczone do zaprzestania mówienia lub robienia czegokolwiek, co narusza zasadę jednych Chin i trzy wspólne komunikaty Chiny-USA… Ci, którzy bawią się ogniem, z pewnością podpalą się ”.

Prezydent spędził swoją podróż do Azji na spotkaniach z przywódcami Korei Południowej i Japonii. Debata Możliwa intensyfikacja wspólnych ćwiczeń wojskowych z Koreą Południową i ujawnienie Ramy gospodarcze regionu Indo-Pacyfiku – Długo oczekiwany program gospodarczy wśród 13 krajów.

Wizyta ma miejsce później w okresie prezydentury Bidena, niż by się chciał, według urzędników, którzy twierdzą, że ograniczenia Covid i inne losy kryzysowe utrudniły zaplanowanie podróży. Jest trzecim z rzędu prezydentem USA, który próbuje ponownie skoncentrować politykę zagraniczną na Azji, chociaż często na przeszkodzie stoją nakładające się na siebie wydarzenia.

Chociaż nacisk kładziony jest na Ukrainę, Urzędnicy twierdzą, że Biden nadal dąży do dostosowania polityki zagranicznej USA do wyzwań nadchodzących dziesięcioleci. Pilnie obejmuje to rodzaj struktury sojuszniczej w Azji, która już istnieje wśród sojuszników transatlantyckich, którzy po inwazji na Ukrainę utworzyli w większości zjednoczony bastion przeciwko Rosji.

Nie ma jednak obecnie azjatyckiego odpowiednika NATO, które stanowiło strukturę krytyczną dla zachodniej reakcji na rosyjską agresję. Chiny przez ostatnie lata ciężko pracowały nad rozwojem krajów regionu, jednocześnie pokazując swoją siłę regionalną.

READ  Wiadomości Bidena dzisiaj: Prezydent żartuje o „starych dobrych czasach” z Obamą, gdy po raz szósty wstrzymuje zadłużenie z tytułu kredytów studenckich

Biden podjął kilka kroków, aby przeciwdziałać tym posunięciom – ożywił Kwartet; dzielenie się z Australią wrażliwą technologią dla amerykańskich okrętów podwodnych uzbrojonych w broń nuklearną; W zeszłym tygodniu zorganizowała szczyt przywódców Azji Południowo-Wschodniej w Białym Domu, aby omówić handel i bezpieczeństwo.

Nie jest jednak jasne, czy te kroki przyczyniły się do ograniczenia ambicji Chin. Niektórzy analitycy wskazują na podobieństwa między rosyjską inwazją na Ukrainę a obawami o przyszłość Tajwanu.

Kevin Liptak z CNN, Donald Judd i Nectar Gann przyczynili się do powstania tego raportu.