23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kiedy Ukraina traci swoje siły, jak długo może walczyć?

Kiedy Ukraina traci swoje siły, jak długo może walczyć?

ŻYTOMIR, Ukraina (AP) – Po zakończeniu pochówku weterana pułkownika zabitego w rosyjskich bombardowaniach, robotnicy cmentarza przygotowali kolejny dół. Nieuchronnie, biorąc pod uwagę szybkość, z jaką śmierć sprowadza ukraińskie wojska na front, pusty grób nie pozostanie taki na długo.

Pułkownik Oleksandr Machaczik pozostawił wdowę Elenę i ich córki Olenę i Mirosławę Oleksandrę. Pierwsze sto dni wojnyJego grób był pod numerem 40 wykopany na cmentarzu wojskowym w Żytomierzu, 90 mil (140 kilometrów) na zachód od stolicy, Kijowa.

Zginął 30 maja w obwodzie ługańskim we wschodniej Ukrainie, gdzie toczą się walki. Nieopodal na nowo wykopanym grobie Wiaczesława Dwornickiego znajduje się napis pogrzebowy, który informuje, że zmarł 27 maja. Inne groby również przedstawiały żołnierzy zabitych w odstępach kilku dni – 10, 9, 7 i 5 maja. A to tylko jeden cmentarz, tylko w jednym z miast, miasteczek i wsi Ukrainy spoczywają żołnierze.

Prezydent Wołodymyr Zełenski Powiedział w tym tygodniu, że Ukraina traci codziennie od 60 do 100 żołnierzy w walce. Dla porównania, w tym czasie w 1968 roku ginęło średnio mniej niż 50 amerykańskich żołnierzy dziennie Najbardziej śmiercionośny rok wojny wietnamskiej siłom amerykańskim.

Wśród towarzyszy broni, którzy oddali hołd 49-letniemu Machaczkowi na jego pogrzebie w piątek, był generał Wiktor Mozenko, szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy do 2019 roku. Ostrzegł, że straty mogą się pomnożyć.

„To jeden z najważniejszych momentów wojny, ale nie jest to punkt kulminacyjny” – powiedział Muzenko w wywiadzie dla Associated Press. To najważniejszy konflikt w Europie od czasów II wojny światowej. To wyjaśnia, dlaczego straty są tak duże. Aby zmniejszyć straty, Ukraina potrzebuje teraz potężnej broni, która może rywalizować, a nawet przewyższać rosyjską. Umożliwi to Ukrainie odpowiedź w naturze”.

Koncentracje rosyjskiej artylerii powodują wiele ofiar we wschodnich regionach, na których Moskwa skupiała się od pierwszej inwazji. Rozpoczęty 24 lutego nie udało się zdobyć Kijowa.

READ  Szok sankcji: rosyjscy oligarchowie i elity spieszą się, aby przenieść i sprzedać aktywa, aby ominąć międzynarodowe sankcje

Emerytowany generał porucznik Ben Hodges, były głównodowodzący sił armii amerykańskiej w Europie, opisał rosyjską strategię jako „średniowieczne podejście do niszczenia” i powiedział, że dopóki Ukraina nie otrzyma obietnic dotyczących amerykańskiej, brytyjskiej i innej broni do niszczenia i wyłączania rosyjskich baterii , „ten rodzaj ofiar będzie trwał nadal”.

„To pole bitwy jest o wiele bardziej śmiercionośne, niż wszyscy byliśmy przyzwyczajeni przez ostatnie 20 lat w Iraku i Afganistanie, gdzie nie mieliśmy takich numerów”, powiedział w wywiadzie telefonicznym dla The Associated Press.

„Ten poziom wyczerpania obejmie dowódców i sierżantów” – dodał. „Stracili im wiele życia, ponieważ są bardziej podatni na zranienie i są ciągle w ruchu, próbując załatwić sprawy”.

Pułkownik Rusłan Szutow, który ponad 30 lat temu był na pogrzebie swojego przyjaciela, powiedział, że Machaczik, inżynier wojskowy, dowodził oddziałem kładącym pola minowe i inne środki obronne.

„Gdy zaczęło się bombardowanie, on i jego grupa ukryli się w schronie. W jego grupie były cztery osoby i poprosił ich, aby schowali się w bunkrze. Ukrył się gdzie indziej. Niestety pocisk artyleryjski trafił w bunkier, w którym się znalazł. ukrywał sie.”

Ukraina miała przed wojną około 250 000 mężczyzn i kobiet w mundurach i była na dobrej drodze do dodania kolejnych 100 000. Rząd nie podał liczby zabitych w ciągu ponad 14 tygodni walk.

Nikt tak naprawdę nie wie, ilu ukraińskich cywilów zginęło ani ilu bojowników po obu stronach. Niemożliwe jest zweryfikowanie twierdzeń ofiar przez urzędników państwowych – którzy czasami mogą wyolbrzymiać lub zaniżać ich liczby ze względów PR.

Zachodni analitycy szacują znacznie wyższe straty wojskowe Rosji, sięgające kilku tysięcy. Jednak wraz ze wzrostem strat Ukrainy posępna matematyka wojny wymaga od niej znalezienia alternatywy. Ma 43 miliony mieszkańców i siłę roboczą.

READ  Izrael przeprowadza atak rakietowy na syryjskie lotnisko Aleppo: rząd | wiadomości o konflikcie

„Problem polega na tym, że są rekrutowani, szkoleni i umieszczani na pierwszej linii frontu” – powiedział emerytowany pułkownik piechoty morskiej Mark Kansian, starszy doradca w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.

„Jeśli wojna przechodzi teraz w przedłużający się konflikt na wyczerpanie, musisz budować systemy, aby uzyskać alternatywy” – powiedział. „To był trudny moment dla każdej armii biorącej udział w walce”.

Ukraiński generał Muzenko powiedział, że przyznanie się Zełenskiego do ciężkich ofiar podniesie ukraińskie morale i że więcej broni Zachodu pomoże odwrócić bieg wydarzeń.

„Im więcej Ukraińcy wiedzą o tym, co dzieje się na froncie, tym większa jest wola oporu” – powiedział. „Tak, straty są ogromne. Ale z pomocą naszych sojuszników możemy je zmniejszyć i zredukować oraz przejść do udanych ataków. Będzie to wymagało potężnej broni.”

___

Juras Kermanu przyczynił się do powstania tego raportu ze Lwowa.

___

Śledź relacje AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine