2 maja, 2024

Kamila Valeeva Ban: Amerykańscy łyżwiarze zdobywają złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 r. po dyskwalifikacji rosyjskiej łyżwiarki

CNN

Reprezentacja USA w łyżwiarstwie figurowym zdobędzie złoty medal w zawodach drużynowych na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 r. po tym, jak rosyjska łyżwiarka figurowa Kamila Valeeva została w poniedziałek zawieszona na cztery lata w wyniku długotrwałych kontrowersji dopingowych.

Valeeva, obecnie 17-letnia, poprowadziła Rosyjski Komitet Olimpijski (ROC) do pierwszego miejsca w zawodach drużynowych, wyprzedzając Stany Zjednoczone i Japonię, zanim ponownie przeszła testy antydopingowe. Pozytywny dla substancji poprawiającej wydajność, trimetazydyny.

Zakaz obowiązuje od dnia 25 grudnia 2021 r., czyli daty pobrania próbki. Valeeva miała wtedy zaledwie 15 lat.

W wyniku kontrowersji dopingowych nie przyznano żadnych medali, dopóki Sportowy Sąd Arbitrażowy tak nie zdecydował Valeeva została wykluczona ze „wszystkich wyników zawodów”, jakie osiągnęła od czasu pozytywnego testu.

W Oświadczenie zamieszczone na jej stronie internetowej We wtorek Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) potwierdziła, że ​​wyniki Valeevy zostały zdyskwalifikowane zarówno w konkursie indywidualnym – gdzie nastolatka zajęła czwarte miejsce – jak i w konkursie drużynowym.

Dyskwalifikacji wyników towarzyszyła zmiana kolejności medali w zawodach drużynowych, w wyniku której Republika Chińska spadła na trzecie miejsce, a Stany Zjednoczone i Japonia awansowały odpowiednio na pierwsze i drugie miejsce. Kanada pozostała na czwartym miejscu, ze stratą jednego punktu do przeliczonych wyników ROC.

Dyskwalifikacja Valeevy z zajęcia pierwszego miejsca w zawodach gry pojedynczej kobiet na Mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym w 2022 r. spowodowała również utratę złotego medalu na rzecz rodaczki Anny Szczerbakowej.

W poniedziałkowym oświadczeniu Komitet Olimpijski i Paraolimpijski Stanów Zjednoczonych (USOPC) stwierdził, że jego dyrektor generalna Sarah Hirshland „potwierdza, że ​​rozmawiała dziś wieczorem z MKOl i otrzymała wspaniałą wiadomość, że sportowcy biorący udział w zawodach drużyny łyżwiarstwa figurowego USA w 2022 r. zdobyli złoto w zawodach kolektywnych konkurs.”

„Niech rozpoczniemy świętowanie” – napisała w oświadczeniu. „Gratulacje dla Evana Batesa, Karen Chen, Nathana Chena, Madison Schock, Zachary’ego Donohue, Brandona Fraziera, Madison Hubbell, Alexy Knierim i Vincenta Chu”.

READ  Fotograf został zabrany do szpitala po tym, jak został uderzony faulowanym boiskiem w meczu Yankees-Orioles

Długo oczekiwana decyzja została z radością przyjęta przez organy antydopingowe na całym świecie, w tym Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który zapowiedział, że będzie przyznawał medale według klasyfikacji ISU.

Nie ustalono daty ani miejsca ceremonii wręczenia medali, chociaż MKOl potwierdził, że zorganizuje „hojną ceremonię wręczenia medali olimpijskich” dla Stanów Zjednoczonych, Japonii i przyszłych zdobywców czwartego miejsca.

CNN Sport skontaktowało się z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl), Japońskim Komitetem Olimpijskim i ROC w celu uzyskania dalszych komentarzy.

Rosyjscy sportowcy rywalizowali pod dowolną flagą jako neutralni na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, ponieważ Poprzedni zakaz za nieprzestrzeganie zasad dopingu.

Nawet po najnowszych wiadomościach o zakazie Valeevy Alexander Kogan, dyrektor generalny Rosyjskiej Federacji Łyżwiarstwa Figurowego, powiedział, że nadal postrzega swoich zawodników jako mistrzów w zawodach drużynowych.

Sportowy Sąd Arbitrażowy w swoim poniedziałkowym oświadczeniu stwierdził, że czteroletni zakaz Valeevy jest „ostateczny i wiążący”, wyjaśniając, że strony mogą odwołać się do Szwajcarskiego Sądu Federalnego „w ciągu 30 dni z ograniczonych powodów”.