16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Justin Torres, autor „Blackouts”, zdobywa National Book Award for Fiction

Justin Torres, autor „Blackouts”, zdobywa National Book Award for Fiction

Oprócz ogłoszonych w środę nagród National Book Foundation przyznała dwie nagrody za całokształt twórczości. Rita Dove otrzymała Medal za wybitny wkład w literaturę amerykańską za cały swój dorobek, obejmujący 11 tomów poezji. Dove była pierwszą czarną poetką, która w latach 90. zdobyła nagrodę US Poet Laureate. Nagrodę Literacką za wybitne zasługi dla amerykańskiej społeczności literackiej otrzymał Paul Yamazaki, starszy kupiec w City Lights Books & Publishers w San Francisco.

Czasami poruszany był temat wojny w Izraelu i Gazie. Poeta Hyde E. zauważył: Erdrich, który wręczył zwycięzcy poezję, zauważył, że „na pierwszym planie myślimy o ludzkim cierpieniu w Gazie” i zauważył, że „w naszym smutku sięgamy po poezję”.

Na kilka dni przed ceremonią rozeszła się pogłoska, że ​​grupa finalistów planowała wygłosić oświadczenie na temat wojny w Gazie, jednak sponsorzy i organizatorzy nie wiedzieli, z czym to się może wiązać. Dwóch sponsorów, Zibby Media i Książka Miesiąca, zdecydowało się nie brać udziału w wydarzeniu, a Zibby Media całkowicie wycofało się ze sponsorowania.

Nie jest niczym niezwykłym, że polityka i wydarzenia światowe prowadzą rozmowy i przemówienia podczas National Book Awards. W przeszłości zwycięzcy wypowiadali się przeciwko rasizmowi w Ameryce, brakowi różnorodności w wydawnictwach i zagrożeniom dla wolności słowa w związku ze wzrostem zakazów książek w całym kraju.

Od ataku bojowników Hamasu na Izrael 7 października i późniejszej izraelskiej kampanii wojskowej w Gazie instytucje literackie i kulturalne zmagają się z tym, jak zareagować na konflikt. W ostatnim czasie zawieszono lub odwołano wiele wydarzeń literackich. W poniedziałkowy wieczór propalestyńscy protestujący zbojkotowali ceremonię wręczenia nagród literackich w Kanadzie, w pewnym momencie wchodząc na scenę i rozwijając transparent oskarżający Scotiabank, który finansuje nagrodę Scotiabank Giller Prize, o finansowanie ludobójstwa. Niektóre wydarzenia z udziałem palestyńskich artystów i pisarzy, w tym Targi Książki we Frankfurcie, zostały odwołane lub przełożone.

READ  Nowy, ekskluzywny dla Apple Tom Hanks to gra testowa dla Apple Arcade

Zbiorowe wezwanie do zawieszenia broni spotkało się z aplauzem niektórych uczestników National Book Awards, ale oświadczenia nie wydawały się tak polaryzujące ani destrukcyjne, jak obawiali się organizatorzy. We wtorek po doniesieniach o planach rezygnacji części patronów z ceremonii Narodowa Fundacja Książki wydała oświadczenie oświadczenie Aby uspokoić trwające kontrowersje, należy zwrócić uwagę, że oświadczenia polityczne były w przeszłości wydawane przez zwycięzców.