20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

John Madden, słynny nadawca NFL i trener zwycięzcy Super Bowl, zmarł w wieku 85 lat

Liga ogłosiła we wtorek rano, że John Madden, zwycięski trener Raiders Super Bowl i legendarny prezenter NFL, niespodziewanie zmarł. Ma 85 lat.

Madden był jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy futbolu w jego karierze telewizyjnej i dał swoje imię niezwykle popularnej serii gier wideo NFL. Podczas jego kadencji w Auckland Riders zespół nigdy nie miał przegranego sezonu.

„Wszyscy znamy go jako trenera i nadawcę Hall of Fame Auckland Riders, który pracował w każdej większej sieci, ale przede wszystkim jest oddanym mężem, ojcem i dziadkiem” – powiedział komisarz NFL Roger Goodell w pisemnym oświadczeniu. „W imieniu całej rodziny NFL składamy kondolencje Virginii, Mike’owi, Joe i ich rodzinom”.

Madden został zatrudniony jako główny trener Riders w 1969 roku, kiedy miał 32 lata, i piastował to stanowisko do sezonu 1978. Zespół miał rekord 103-32-7 w sezonie zasadniczym w ciągu 10 sezonów.

Raiders poszli do play-offów osiem razy i wygrali Super Bowl 1977 po sezonie 1976.

„Nikt nie kochał piłki nożnej bardziej niż trener. On jest piłką nożną. Był niesamowitą płytą rezonansową dla mnie i wielu innych ”- powiedział Guttel w oświadczeniu. „Nigdy nie będzie innego Johna Maddena i zawsze będziemy mu wdzięczni za wszystko, co zrobił, aby stworzyć obecny stan futbolu i NFL”.

Trener Auckland Riders, John Madden, unosi piłkę w powietrze, jadąc na barkach Odyseusza Chiranga (60) i Gary’ego Weavera (52) po zwycięstwie Raiders 28-26 nad Miami Dolphins w 1974 roku.Plik archiwum Bedmana

Po przejściu na emeryturę z profesjonalnej piłki nożnej Madden został komentatorem i analitykiem barw. Po raz pierwszy pojawił się w CBS w 1979 roku, potem w Fox, „Monday Night Football” ABC i „Sunday Night Football” NBC.

„Nikt nie sprawił, że gra była przyjemniejsza, bardziej trafna i przyjemniejsza do oglądania i słuchania niż John” – powiedział Al Michaels, spiker NBC Play-by-Play podczas przerwy w Madden.

READ  Apple zaprezentował iOS 16 WWDC 2022

Michaels, który pracował z Maddenem przy „Sunday Night Football” i „Monday Night Football”, powiedział we wtorkowym oświadczeniu, że praca z nim była „jak wygrana na loterii”.

„On jest czymś więcej niż tylko piłką nożną – to człowiek, który dba o wszystko wokół siebie i potrafi prowadzić mądre rozmowy na setki tematów” – powiedział.

Podczas swojej kariery telewizyjnej Madden nazwał „Boom!” Nazwany na takie niespodzianki. Oraz umiejętność i opisowy styl wyjaśniania złożonej gry w sposób zrozumiały dla każdego.

Madden nie lubił latać i był znany z podróżowania na mecze zmodyfikowanym autobusem Greyhound, znanym jako „Madden Cruiser”.

Pomógł zwrócić uwagę narodu na „Durducan” – nadziewaną kaczkę – nadziewaną do indyka – i wręczy nagrodę „Turkey Foot Award” najbardziej wartościowemu graczowi w grze w Święto Dziękczynienia. Zaczyna się W 1989 roku.

Madden ogłosił, że po 30 latach odchodzi z nadawania w 2009 roku.

Said the Riders, obecnie z siedzibą w Las Vegas Oświadczenie Niewielu odpowiadało we wtorek za popularność profesjonalnego futbolu, jak Madonna.

„Wspaniały trener. Lojalny i zaufany przyjaciel. Zawodnik”, powiedział zespół, przywołując słowa właściciela zespołu Al Davisa, które pojawiły się podczas debiutu Maddena w 2006 roku w Pro Football Hall of Fame.

Madden dorastał i ukończył studia w Daily City w Kalifornii California Polytechnic State University teraz w San Luis Obispo, gdzie grał w piłkę nożną w ataku i obronie.

Został wybrany przez Philadelphia Eagles w 1958 NFL Draft, ale kontuzja kolana zakończyła jego karierę.

Został trenerem w Alan Hancock College w Santa Maria w Kalifornii, następnie został koordynatorem defensywy na Uniwersytecie Stanowym San Diego, zanim w 1967 dołączył do Raiders jako trener liniowych.

Kiedy został wprowadzony do Pro Football Hall of Fame, Madden powiedział o swojej karierze i karierze: „To była świetna jazda i chciałbym podziękować wszystkim, którzy byli ze mną za jakąkolwiek część tego.

READ  Chińskie samoloty przekraczają środkową linię Cieśniny Tajwańskiej

Wiele drużyn z NFL i innych dyscyplin sportowych wyraziło swój żal i kondolencje z powodu śmierci Maddena.

Kiedy myślę o sportowcu, który zasługuje na słowo „większy niż życie”, zawsze myślę o Johnie. Zawsze będę to robił ”- powiedział właściciel Dallas Cowboys Jerry Jones w oświadczeniu po śmierci Maddena.

Były prezes NBC Sports Dick Ebersol powiedział w oświadczeniu, że Madden był „najbardziej imponującym człowiekiem, jakiego kiedykolwiek spotkałem”.

„Niedzielna piłka nożna jest częścią dzisiejszego dnia, ponieważ przyszedł do NBC” – powiedział Ebersol.

„Będzie mu bardzo brakowało każdego amerykańskiego fana sportu, który zaprasza Johna do swoich salonów” – dodał.

Fred Gowdelli, który współprodukował z Maddenem producentów „Sunday Night Football” i „Monday Night Football”, nazwał Madden „amerykańskim skarbem”.

„Nikt nie kochał futbolu bardziej niż on, a on żył, by robić to lepiej każdego dnia” – powiedział Cowdelli Powiedział. „To absolutny zaszczyt móc z nim pracować i dzielić 20-letnią przyjaźń. Jak wszędzie kibice, tak bardzo za nim tęsknię.

Ocaleni Maddena to jego żona Virginia i dwóch synów, Joseph i Michael. 62. dzień ślubu Johna i Virginii Madden był dwa dni przed jego śmiercią.

NFL twierdzi, że informacja o nabożeństwie żałobnym zostanie opublikowana, gdy stanie się dostępna.