30 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

James Radu, twórca „Musical Poetry”, umiera w wieku 90

James Radu, twórca „Musical Poetry”, umiera w wieku 90

James Radeau, który wstrząsnął Broadwayem w epoce Wodnika jako współautor „Poezji”, serialu, opisanego jako „amerykański plemienny rock i miłość”, który zmienił tradycje teatru muzycznego, jednocześnie obalając radykalne ikony lat 60. i rocka. roll, zmarł we wtorek wieczorem na Manhattanie. Miał 90 lat.

Publicysta Merle Freemark, stary przyjaciel, powiedział, że przyczyną jego śmierci w szpitalu było zatrzymanie akcji serca i oddychania.

Ogromna siła Poezji tkwi w jej surowej, pierwotnej spontaniczności, jednak pan Radu pracował nad nią przez lata ze swoim asystentem Jerome Ragne, aby udoskonalić ten efekt. Wbrew teatralnym przekonaniom, on i pan Ragni nie byli aktorami poza pracą i napisali „Hair”, aby stworzyć role, które sami mogliby zagrać, ale Nowy Jork oferuje regularne pokazy z coraz większą liczbą biografii.

Poznali się jako członkowie pozabroadwayowskiego teatru „Powieś głowę i umrzyj”, londyńskiego transferu, który został zamknięty po jednym pokazie w październiku 1964 roku. Pan Rado połączył się z Ragnim i wkrótce rozmawiał z nim o współpracy w musical, który uchwyciłby żywiołową i kontrkulturową kulturę młodzieżową establishmentu, który pojawił się wokół nich na ulicach dolnego Manhattanu – musical o hippisach, zanim jeszcze hippisi mieli imię.

Pan Radu, muzyk zanim został aktorem, zaczął pisać z panem Rajni piosenki, które czasami śpiewali w ówczesnych kawiarniach Greenwich Village.

Przeprowadzili się do mieszkania w Hoboken w stanie New Jersey, gdzie czynsze były tańsze niż w centrum Manhattanu, pożyczyli od właściciela maszynę do pisania i zaczęli poważnie pisać swoją muzykę, transkrybując ją na pieśń o wyzwoleniu seksualnym, integracji rasowej, eksperymentach z narkotykami i sprzeciwie wobec eskalująca wojna wietnamska, która była ich młodymi modelami ożywiającymi ulice. (Później zwerbują Galta MacDermota do napisania nowych melodii do ich tekstów.) W solidarności z panem Rado i panem Ragnim zaczęli pozwalać swoim krótkim włosom urosnąć.

READ  Art Robe, który wprowadził rytm i blues do mainstreamu, umiera w wieku 104

Pełny nekrolog zostanie wkrótce opublikowany.