20 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jaka jest stawka dla światowej gospodarki w obliczu zbliżającego się konfliktu na Ukrainie

Jaka jest stawka dla światowej gospodarki w obliczu zbliżającego się konfliktu na Ukrainie

Oznacza to, że inwazja może mieć podwójny skutek – spowolnienie działalności gospodarczej i podniesienie cen.

W USA Rezerwa Federalna już teraz stoi w obliczu najwyższej stopy inflacji od 40 lat, O 7,5 procent W styczniu oczekuje się, że w przyszłym miesiącu zacznie podnosić stopy procentowe. Wysokie ceny energii wywołane konfliktem w Europie mogą być tymczasowe, ale mogą podsycać obawy o spiralę płac i cen.

„Moglibyśmy zobaczyć nową falę inflacji” – powiedział Christopher Miller, wizytujący członek American Enterprise Institute i adiunkt na Uniwersytecie Tufts.

Obawy o inflację podsycają również potencjalne niedobory metali nieszlachetnych, takich jak pallad, aluminium i nikiel, dodatkowo zakłócając globalne łańcuchy dostaw, które już chwieją się po pandemii. Blokada kierowcy ciężarówki w Kanadzie i niedobór półprzewodników.

Cena £ PaladiumNa przykład, stosowany w samochodowych układach wydechowych, telefonach komórkowych, a nawet plombach dentystycznych, wzrósł w ostatnich tygodniach z powodu obaw, że Rosja, największy światowy eksporter tego metalu, może zostać odcięta od światowych rynków. Podskoczyła również cena niklu, używanego do produkcji stalowych i elektrycznych akumulatorów samochodowych.

Jest za wcześnie, aby ocenić dokładny wpływ konfliktu zbrojnego, powiedział Lars Stenkvist, dyrektor ds. technologii szwedzkiego producenta samochodów ciężarowych Volvo. Ale dodał: „To bardzo niebezpieczne”.

„Mamy na stole wiele scenariuszy, gdy śledzimy rozwój sytuacji z dnia na dzień”, powiedział w poniedziałek Steinqvist..

Zachód podjął kroki w celu złagodzenia wpływu na Europę, jeśli Putin zdecyduje się odpowiedzieć. Stany Zjednoczone zintensyfikowane dostawy skroplony naturalny gaz I zapytał innych dostawców, takich jak Katar zrobić to samo.

READ  Wiadomości z Ukrainy i Rosji: Zełenski mówi, że Ukraina jest „gotowa” do dyskusji o neutralności