16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Izraelski raport podaje, że Hamas nie planował ataku na festiwal muzyczny Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Izraelski raport podaje, że Hamas nie planował ataku na festiwal muzyczny  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Pierwsze dochodzenie policyjne w sprawie Festiwalu Supernova również wykazało, że za część zgonów odpowiadają siły izraelskie.

Izraelskie media doniosły, powołując się na policję i źródła bezpieczeństwa, że ​​bojownicy Hamasu, którzy 7 października zaatakowali festiwal muzyczny w Izraelu, zabijając setki osób, nie byli wcześniej świadomi tego wydarzenia i postanowili natychmiast zaatakować.

Według kopii pierwszego raportu izraelskiej policji z ataku, uzyskanej w tym tygodniu przez izraelski kanał Channel 12, palestyńscy bojownicy pierwotnie zamierzali zaatakować pobliski kibuc Re’im, a także inne wioski w pobliżu granicy z Gazą. O festiwalu muzycznym dowiedzieli się z drona i z powietrza, lecąc na spadochronie do Izraela.

Według doniesień około 4400 osób było obecnych na sobotnim wydarzeniu, kiedy Hamas przedarł się przez silnie strzeżony mur Izraela, w którym znajduje się podziemny system radarowy i czujniki, oraz zaatakował obiekty wojskowe i wioski w południowym Izraelu, zabijając 1200 osób, w większości cywilów. Władze izraelskie. .

Izraelska gazeta Haaretz doniosła w sobotę, że „rosnąca ocena izraelskiego establishmentu bezpieczeństwa” oparta na dochodzeniach policyjnych i przesłuchaniach aresztowanych członków Hamasu wskazuje, że grupa nie planowała zaatakować tego wydarzenia.

Chociaż policja znalazła mapy wybranych lokalizacji na ciałach martwych członków Hamasu, na terenie festiwalu nie było żadnej. Według Haaretz tę ocenę potwierdza dodatkowe ustalenie, zgodnie z którym bojownicy Hamasu nie zbliżali się do festiwalu od strony granicy, ale od pobliskiej autostrady.

Ponadto pierwotnie wydarzenie miało odbyć się w czwartek i piątek, a sobota została dodana do programu dopiero we wtorek tego tygodnia.

Z raportu wynika również, że większość widzów festiwalu była w stanie opuścić wydarzenie do czasu pojawienia się Hamasu i rozpoczęcia rzezi.

„Większość [people who were at the event] Udało im się uciec po tym, jak decyzja o rozproszeniu wydarzenia została podjęta cztery minuty po ataku rakietowym” – według tego, co gazeta „Haaretz” cytuje źródło w policji.

READ  Światowa Organizacja Zdrowia prosi Chiny o szczegółowe informacje na temat wybuchu choroby układu oddechowego

Dochodzenie policyjne wykazało również, że izraelski helikopter wojskowy otworzył ogień do napastników, ale także zranił kilka osób obecnych na festiwalu. Według Haaretz nie podano żadnych dalszych szczegółów.

„Dochodzenie w sprawie zdarzenia ujawniło [Israeli military] W doniesieniu prasowym zacytowano anonimowego funkcjonariusza policji, który powiedział, że helikopter bojowy, który przybył na miejsce zdarzenia z bazy w Ramat David, otworzył ogień do terrorystów i najwyraźniej zranił kilku biesiadników.

W raporcie policyjnym skorygowano również liczbę ofiar śmiertelnych ataku z 270 do 364, w tym 17 funkcjonariuszy policji. Liczbę porwanych uczestników festiwalu oszacowano na 40.

Według palestyńskich władz ds. zdrowia, w odpowiedzi na ataki Hamasu Izrael przeprowadził atak naziemny i powietrzny na Strefę Gazy, w wyniku którego zginęło ponad 12 000 Palestyńczyków, w tym 5 000 dzieci. Duża część Strefy Gazy leży w gruzach, a wszechstronna izraelska blokada Strefy sprawiła, że ​​mieszkańcy nie byli w stanie uzyskać wystarczającej ilości żywności, wody, paliwa i środków medycznych, których poziom jest obecnie niezwykle niski.