12 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Izrael, Hamas i Stany Zjednoczone są bliskie porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników – twierdzą wyżsi rangą urzędnicy.

Ambasador Izraela w Waszyngtonie Michael Herzog powiedział w niedzielę, że „ma nadzieję”, że porozumienie w sprawie uwolnienia przynajmniej części zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Gazie zostanie zawarte „w nadchodzących dniach”.

„Mówimy o kilkudniowej przerwie w walce” – powiedział Herzog o warunkach umowy. „Jeśli osiągniemy porozumienie, jesteśmy gotowi zawiesić znaczną liczbę zakładników” – powiedział w programie „This Week” stacji ABC.

Urzędnicy amerykańscy próbują pośredniczyć w porozumieniu między Izraelem a Hamasem i uważają, że są bliscy porozumienia, które przewiduje co najmniej pięciodniową przerwę w walkach i umożliwi uwolnienie co najmniej 50 kobiet i dzieci – według wstępnych szacunków . Mówią osoby zaznajomione z toczącymi się rozmowami. Rozmawiali pod warunkiem zachowania anonimowości w celu omówienia Kwestia wrażliwości.

Ani USA, ani Izrael nie rozmawiają bezpośrednio z Hamasem, który jest reprezentowany w dyskusjach Kataru. Na niedzielnej konferencji prasowej w Doha premier Kataru Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani powiedział, że pozostałe „wyzwania” w rozmowach są „bardzo małe” i mają głównie charakter logistyczny.

Po tygodniach „wzlotów i upadków” w negocjacjach powiedział: „jesteśmy teraz bardzo pewni, że jesteśmy bliscy osiągnięcia porozumienia, które bezpiecznie sprowadzi ludzi do domu”.

„Rozmowy te osiągnęły krytyczny etap” – powiedział w niedzielę w ABC zastępca doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Feiner. „W ostatnich godzinach, w tym w ostatnich dniach, poczyniono znaczne postępy. Niektóre kwestie… zostały już zawężone lub osiągnięto porozumienie, ale nie jest ono kompletne.

„Dopóki ludzie faktycznie nie zaczną się ruszać i zwalniać, nie chcemy wybiegać w przyszłość, ponieważ w ostatniej chwili wszystko może się wykoleić”. Jednak na podstawie „oświadczeń” Hamasu administracja uważa, że ​​istnieje „znaczna liczba zakładników, którzy mogliby zostać uwolnieni, jeśli umowa zostanie zawarta”.

19 listopada zastępca doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Joan Feiner i inne osoby skomentowały możliwe porozumienie między Izraelem a Hamasem, obejmujące uwolnienie zakładników. (Wideo: The Washington Post)

„Washington Post” donosił wcześniej, że negocjatorzy sporządzili sześciostronicowy dokument określający, kiedy, gdzie i w jaki sposób zakładnicy zostaną bezpiecznie ewakuowani ze Strefy Gazy. Porozumienie, które przewiduje tymczasowe zaprzestanie działań wojennych, pozwoli na znaczące zwiększenie ilości pomocy humanitarnej napływającej do enklawy. Istnieje nadzieja, że ​​jeśli początkowe zamrożenie zastępstw bojowników oraz uwolnienie kobiet i dzieci przebiegnie sprawnie, ustalony zostanie szablon umożliwiający uwolnienie innych grup jeńców, w tym cywilów i żołnierzy izraelskich, w zamian za więźniów palestyńskich. Odbyło się w Izraelu.

READ  Kiedy Elon Musk odwiedził Auschwitz, po wrzawie wywołanej antysemickimi wiadomościami w X

Podczas rozmów w Doha Hamas wskazał, że nie kontroluje 239 zakładników, których, jak twierdzi, przetrzymuje Izrael. Schwytano ich, gdy 7 października bojownicy przeprowadzili brutalny atak na południowy Izrael, w wyniku którego zginęło co najmniej 1200 osób. Inne grupy bojowników w Gazie, w tym Palestyński Islamski Dżihad, wykorzystały przepychanie się Hamasu przez izraelskie siły bezpieczeństwa, aby przedostać się do małych społeczności w pobliżu granicy i wziąć kilku zakładników, podają urzędnicy amerykańscy.

Kluczowe punkty porozumienia – kilkudniowe zamrożenie działań wojennych, które umożliwiłoby uwolnienie kobiet i dzieci oraz przyspieszenie pomocy humanitarnej, w tym paliwa – osiągnięto z Hamasem w zeszłym tygodniu, ale Izrael jak dotąd był niechętny. Zgodzić się na coś w rodzaju zawieszenia broni, dopóki cel, jakim jest unicestwienie Hamasu w Gazie, nie zostanie osiągnięty.

Jednak obecnie wydaje się, że stanowisko to uległo zmianie, gdyż Izrael upierał się, że zawieszenie broni i zawieszenie broni to dwie różne rzeczy. „Jesteśmy przeciwni zawieszeniu broni, ponieważ pozwoliłoby to Hamasowi zachować władzę, przegrupować się, przezbroić i ponownie uderzyć” – powiedział Herzog.

„Mówimy o kilkudniowej przerwie w walkach, aby móc ewakuować zakładników” – powiedział.

Wyżsi urzędnicy administracji opisali kilka tygodni temu uwolnienie amerykańskiej matki i córki jako szablon na małą skalę dla przewidywanego obecnie większego ruchu. Podczas tej operacji Izrael zgodził się wstrzymać ogień w pewnym obszarze Gazy na kilka godzin, podczas gdy Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża schwytał dwóch jeńców i przewiózł ich przez granicę do Izraela.

Nie było jasne, czy wśród zakładników wybranych do uwolnienia było dziewięciu obywateli USA i jeden stały rezydent USA, czy też kilkudziesięciu przetrzymywanych w niewoli obcokrajowców.