2 marca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gdzie zobaczyć zorzę polarną w okresie świątecznym

Gdzie zobaczyć zorzę polarną w okresie świątecznym

Zainteresowanie ludzkie

Kilka dni po tym, jak w niektórych częściach świata doszło do najbardziej znaczącego rozbłysku słonecznego od sześciu lat, Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) ostrzega, że ​​Ziemia może być przygotowana na więcej efektów geomagnetycznych, które obejmują wyświetlenie Północne światła.

Agencja wydała ok Monitoring burz geomagnetycznych Zwiększenie aktywności Słońca przynajmniej do niedzieli 17 grudnia.

Eksperci zaobserwowali wielokrotne koronalne wyrzuty masy ze Słońca, wypychające cząsteczki plazmy w stronę Ziemi.

„Kilka wyrzutów koronalnych, które miały miejsce w dniach 14–15 grudnia, prawdopodobnie spowoduje burzę geomagnetyczną G1–G2 (umiarkowaną do umiarkowanej) w dniach 16–17 grudnia”. NOAA podała podczas piątkowej aktualizacji.

Wczesne wskazania agencji sugerują, że wydarzenie to może osiągnąć wartość 6 w skali wskaźnika Kp, która waha się od 0 do 9.

Poprzednie wydarzenia tej skali spowodowały tańczące kolory zieleni, czerwieni, a nawet fioletu od Seattle po Minneapolis i Buffalo w stanie Nowy Jork.

Wiadomo, że chmury i zanieczyszczenie światłem zakłócają widoczność i mogą zmniejszać zasięg widzenia zorzy polarnej.

Jeśli wydarzenie to zostanie niedoszacowane, społeczności położone dalej na południe mogą mieć szansę zobaczenia zorzy polarnej. Bardziej znaczące wydarzenie słoneczne sprawiłoby, że pokaz świateł byłby widoczny w miastach takich jak Chicago, Detroit, Green Bay i Des Moines w stanie Iowa.

Poprzednia aktywność geomagnetyczna tej wielkości spowodowała pojawienie się zorzy polarnej od Minneapolis po Buffalo. Obrazy Getty’ego

Oprócz wytworzenia zorzy polarnej burza geomagnetyczna może mieć wpływ na sieci energetyczne, statki kosmiczne i sprzęt komunikacyjny.

NOAA twierdzi, że możliwe jest uszkodzenie transformatorów elektrycznych, a sygnały radiowe mogą być podatne na zanik podczas długotrwałego zdarzenia.

W ostatnim raporcie oczekiwano, że zdarzenie osiągnie poziom G2 w 5-punktowej skali aktywności geomagnetycznej NOAA.

Burza geomagnetyczna może zakłócać działanie sieci energetycznych i sprzętu komunikacyjnego. Obrazy Getty’ego

Wydarzenie, które osiągnie poziom G2, uważa się za umiarkowane, ale jeśli osiągnięty zostanie poziom G3, działanie uważa się za silne i ma szersze skutki.

READ  Rekordowy magnes był w danych przez cały czas

Aktywność słoneczna, w tym koronalne wyrzuty masy i rozbłyski słoneczne, nieznacznie rośnie, gdy 25. cykl słoneczny osiągnie oczekiwany szczyt w 2024 r.

Cykl słoneczny to sekwencja, przez którą pole magnetyczne Słońca przechodzi co 11 lat, podczas której pole to ulega odwróceniu. Cykl słoneczny 25 rozpoczął się w 2019 r. i może trwać do 2030 r., jeśli prognozy się sprawdzą.


Załaduj więcej…
https://nypost.com/2023/12/17/lifestyle/where-to-see-the-northern-lights-this-holiday-season/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL udostępniania