20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Garbine Muguruza: Była mistrzyni Wimbledonu ogłasza odejście z tenisa

Garbine Muguruza: Była mistrzyni Wimbledonu ogłasza odejście z tenisa

Garbine Muguruza, była numer jeden na świecie i dwukrotna mistrzyni Wielkiego Szlema, potwierdziła, że ​​natychmiast przechodzi na emeryturę.

30-letnia Wenezuelka ogłosiła swoją decyzję podczas sobotniej konferencji prasowej w Madrycie.

„Czuję się gotowy, aby przejść na emeryturę i otworzyć nowy rozdział w moim życiu, nową erę, nowe życie”.

„Byłam zdenerwowana i chciałam to powiedzieć, że czuję się dobrze, chociaż przejście na emeryturę jest trochę trudne” – powiedziała.

Przeszła na emeryturę jako druga hiszpańska zawodniczka wszechczasów odnosząca największe sukcesy w grze pojedynczej, za Aranchą Sánchez Vicario, która zdobyła cztery tytuły Wielkiego Szlema.

Muguruza pokonała jedną z sióstr Williams w walce o oba tytuły, stając się wówczas drugą tenisistką urodzoną w latach 90., która zdobyła główny tytuł.

Pokonała Serenę na French Open 2016 w ramach serii 14 setów, przegrywając z nią w finale Wimbledonu rok wcześniej. Następnie pokonała Venus na Mistrzostwach Wimbledonu 2017 – łącznie z ostatnim zestawem do pieczenia – zanim spędziła cztery tygodnie na pierwszym miejscu świata pod koniec tego samego roku.


Muguruza świętuje po pokonaniu Williamsa na Wimbledonie w 2017 r. (Clive Brunskill/Getty Images)

Muguruza od najmłodszych lat często opisywała siostry Williams jako „wzorce do naśladowania” w swojej karierze, nie tylko ze względu na standardy, jakie ustanowiła dla kobiecego tenisa, ale także ze względu na rozwój stylu gry opartego na sile i agresji w ataku. Hiszpanka będzie kreować swoją postać przez całą karierę. W artykule dla gazety El País w 2022 roku, po przejściu Sereny na emeryturę, stwierdziła, że ​​Williams „stworzył sytuację przed i po”, która zmusiła nas do bycia lepszymi”.

Muguruza dotarła co najmniej do finału w trzech z czterech turniejów Wielkiego Szlema, przegrywając z Amerykanką Sofią Kenin podczas Australian Open 2020. Najlepsze wyniki w US Open osiągnęła w 2017 i 2021 r., ale w obu przypadkach dotarła tylko do czwartej rundy. . W 2021 roku zanotowała zdenerwowane zwycięstwo w finałach WTA Tour, zajmując piąte miejsce i Wystąpię jako dodatek do prezentacji tej niezwykle potężnej gry.

READ  Mistrzostwa PGA LIVE: Scottie Scheffler gra pomimo aresztowania za „napaść na funkcjonariusza policji”

Ostatni mecz Muguruzy odbył się podczas imprezy WTA 250 w Lyonie, gdzie ówczesna 82. pozycja na świecie przegrała w prostych setach z kwalifikantką Lindą Noskovą z Czech; Jej ostatni występ w Wielkim Szlemie nastąpił po porażce w setach prostych z Belgijką Elise Mertens w pierwszej rundzie Australian Open 2023.

Dwukrotna mistrzyni Wielkiego Szlema w kwietniu ubiegłego roku zrobiła sobie dłuższą przerwę od zawodów, aby spędzić więcej czasu z przyjaciółmi i rodziną, i od tego czasu nie grała. W październiku 2023 roku powiedziała, że ​​„w mojej rutynie nie ma miejsca na tenis”.

„Nadal troszczę się o moich kolegów z drużyny. Od czasu do czasu mogę grać, ale nie intensywnie, ale dla zabawy. Nie zajmuje to moich myśli, dnia ani rutyny”.

(Han Yan/Xinhua za pośrednictwem Getty Images)