27 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Exclusive Musk czuje się „zbyt źle” z ekonomią, chce obniżyć o 10% miejsca pracy Tesli

  • Tesla do końca 2021 roku zatrudni około 100 tys. osób
  • Musk ostrzegł pracowników we wtorek, aby wrócili do biura lub odeszli
  • Dyrektorzy amerykańscy coraz ciemniej mówią o gospodarce

San Francisco, 2 czerwca (Reuters) – Tesla (TSLA.O) Dyrektor generalny Elon Musk ma „bardzo złe przeczucia” na temat gospodarki i powiedział dyrektorom, których widział w Reuters w e-mailu, że producent samochodów elektrycznych powinien zmniejszyć liczbę miejsc pracy o 10%.

Wiadomość, wysłana w czwartek, pojawiła się dwa dni po tym, jak milioner pod nagłówkiem „Przestań zatrudniać na całym świecie” nakazał pracownikom wrócić lub opuścić miejsce pracy i podniósł rosnące ostrzeżenia ze strony liderów biznesu przed ryzykiem recesji.

Tesla zatrudniła prawie 100 000 osób w firmie i jej spółkach zależnych do końca 2021 r., zgodnie z corocznym zgłoszeniem do SEC.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Firma nie była od razu dostępna do komentowania.

Akcje Tesli spadły w piątek o prawie 3% w handlu przed USA, a jej akcje notowane na giełdzie we Frankfurcie spadły o 3,6% po raporcie Reutersa. Kontrakty terminowe Nasdaq w USA okazały się ujemne i spadły o 0,6%.

Musk ostrzegał przed ryzykiem recesji w ostatnich tygodniach, ale e-mail o zamrożeniu zatrudnienia i nakazu zwolnienia pracowników to najbardziej bezpośrednia i wysokiej jakości wiadomość od szefa producenta samochodów.

Jak dotąd popyt na samochody Tesla i inne pojazdy elektryczne był silny, a wiele tradycyjnych wskaźników spadku – w tym rosnące zapasy dealerów i zachęty w Stanach Zjednoczonych – nie zadziałało.

Ale Tesla walczyła o wznowienie produkcji w fabryce w Szanghaju po tym, jak blokady COVID-19 wymusiły kosztowne awarie w fabryce.

„Zły nastrój Muskin’a jest podzielany przez wielu”, powiedział Carsten Preski, globalny szef badań makroekonomicznych w holenderskim banku ING. „Ale nie mówimy o globalnej recesji. Spodziewamy się, że do końca tego roku światowa gospodarka ostygnie. Stany Zjednoczone są zimne, a Chiny i Europa już nie wracają.”

READ  Kto weźmie udział w głosowaniu Baseball Hall of Fame w 2023 roku? Carlos Beltrn, największe nazwiska K-Rod, które dołączą

Mroczna wizja Muska odzwierciedla niedawne komentarze dyrektorów, w tym JPMorgan Chase & Co. (JPMN) CEO Jamie Dimon i prezes Goldman Sachs John Waltron.

„Na naszej drodze jest huragan” – powiedział Timon w tym tygodniu. Czytaj więcej

Inflacja w Stanach Zjednoczonych jest najwyższa od 40 lat i spowodowała wzrost kosztów życia Amerykanów, podczas gdy Rezerwa Federalna stoi przed trudnym zadaniem ograniczenia inflacji na tyle, aby kontrolować inflację bez powodowania recesji.

Musk, najbogatszy człowiek na świecie, według Forbesa, w krótkim e-mailu do Reutera nie wyjaśnił powodów swojego „najgorszego odczucia” co do perspektyw gospodarczych.

Wielu analityków obniżyło ostatnio docelowe ceny dla Tesli, która prognozuje wolniejsze dostawy z powodu utraty produkcji w chińskich blokadach i fabryce w Szanghaju, która jest centrum dystrybucji i eksportu pojazdów elektrycznych do Chin.

Według danych firmy i opublikowanych tam danych dotyczących sprzedaży, do 2021 r. Chiny będą odpowiadać za jedną trzecią globalnych dostaw Tesli.

Analityk Whitebush Securities, Daniel Yves, powiedział w tweecie, że Musk i Tesla „starają się w tym roku wyprzedzić powolny wzrost dostaw i chronić marże przed recesją”.

Grafika Reuters Grafika Reuters

„Przestań zatrudniać”

Przed ostrzeżeniem Muska, Tesla miał około 5000 ofert pracy na LinkedIn, od sprzedaży w Tokio i inżynierów w nowej berlińskiej Gigafactory po naukowców zajmujących się dogłębną nauką w Palo Alto. Na 9 czerwca na swoim kanale WeChat zaplanowała internetowe spotkanie rekrutacyjne w Szanghaju.

Żądanie Muska, aby pracownicy powrócili do biura, już spotkało się z reakcją w Niemczech. Czytaj więcej

„Wszyscy w Tesli muszą spędzać w biurze co najmniej 40 godzin tygodniowo” – napisał Musk we wtorkowym e-mailu. „Jeśli nie przyjdziesz, założymy, że zrezygnowałeś”.

Musk w ostatnich komentarzach wielokrotnie wspominał o ryzyku recesji.

Przemawiając na telewizyjnej konferencji w połowie maja w Miami Beach, Musk powiedział: „Prawdopodobnie jesteśmy w recesji, a ta recesja będzie się tylko pogłębiać”. Dodał: „Prawdopodobnie jest ciężko, nie wiem, rok, może 12 do 18 miesięcy, zwykle tyle czasu zajmuje korekta”.

READ  Raper Lil Keat zmarł w wieku 24 lat

Pod koniec maja, zapytany przez użytkownika Twittera, czy gospodarka zbliża się do recesji, Musk odpowiedział: „Tak, ale to naprawdę dobra rzecz. Cash pada na idiotów od dłuższego czasu.

Musk był zaangażowany w czwartkowy feud na Twitterze z australijskim miliarderem technologicznym i Atlasian PLC. (ZESPÓŁ.O) Współzałożyciel, Scott Farquhar, kpił z nakazu powrotu do urzędu, mówiąc, że było „tak jak w latach 50.”. Czytaj więcej

Musk napisał na Twitterze: „Recesje odgrywają kluczową rolę w reformie gospodarczej”, w odpowiedzi na tweet Farquhara zachęcający pracowników Tesli do przyjrzenia się warunkom pracy zdalnej.

Jason Stommel, założyciel Tech Talent Agency Cadre, powiedział o nakazie zwrotu: „To ukryte zwolnienie, myślę, że mogą pozbyć się tych, którzy są w nieładzie, albo naprawdę mogą zostać zwolnieni. Powinni zostać zwolnieni”.

„(Kasturi) wie, że odsetek pracowników nie wróci” – powiedział, dodając, że byłoby taniej, ponieważ nie było potrzeby odprawy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowy raport Johna O’Donnell, Jo-Min Park i Joey Jong Editing John Stone Street i Mark Potter autorstwa Hoon Joo Jin Report

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.