16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Everton został ukarany 10 punktami kary w Premier League za złamanie zasad Finansowego Fair Play

Everton został ukarany 10 punktami kary w Premier League za złamanie zasad Finansowego Fair Play

Evertonowi odjęto w tym sezonie 10 punktów za naruszenie zasad Premier League dotyczących rentowności i zrównoważonego rozwoju.

W marcu klub został skierowany do niezależnej komisji w sprawie rzekomych naruszeń związanych z sezonem 2021–2022, a w zeszłym miesiącu odbyła się rozprawa.

Everton mógł zostać ukarany grzywną lub zakazem transferów, ale Premier League potwierdziła teraz karę za odjęcie punktów, w wyniku czego drużyna Seana Dyche’a spadnie na 19. miejsce w tabeli, tuż nad ostatnią w tabeli Burnley pod względem różnicy bramek.

W oświadczeniu Premier League czytamy: „Niezależna komisja nałożyła natychmiastowe odliczenie 10 punktów na Everton FC za naruszenie zasad Premier League dotyczących rentowności i zrównoważonego rozwoju (PSR).”

„Premier League złożyła na klub skargę i na początku tego roku przekazała sprawę do niezależnego panelu. W trakcie postępowania klub przyznał, że naruszył szczególne standardy występów za okres kończący się w sezonie 2021/22, ale w jakim stopniu naruszenia pozostawała przedmiotem sporu.

„Po pięciodniowym przesłuchaniu w zeszłym miesiącu panel zdecydował, że rozliczenia Everton Football Club za odnośny okres przyniosły, jak twierdzi Premier League, stratę w wysokości 124,5 miliona funtów, co przekroczyło próg 105 milionów funtów dozwolony na mocy przepisów PSR.” stwierdziła. Komisja wezwała do nałożenia kary sportowej w postaci odliczenia 10 punktów. Kara ta ma natychmiastowy skutek.”

Everton, który wcześniej zapowiadał, że będzie „zdecydowanie bronił” swojego stanowiska, planuje odwołać się od kary, którą określił jako „całkowicie nieproporcjonalną i niesprawiedliwą”.

Tabela angielskiej Premier League z Evertonem na koncie 10 punktów

W oświadczeniu klubu czytamy: „Klub piłkarski Everton jest zszokowany i rozczarowany decyzją komisji Premier League.

„Klub uważa, że ​​Komisja nałożyła sankcję sportową, która była nieproporcjonalna i rażąco niesprawiedliwa. Klub poinformował już o zamiarze odwołania się od tej decyzji do Premier League. Proces odwoławczy rozpocznie się teraz, a sprawa Klubu zostanie rozpatrzona przez Apelację Zarząd powołany zgodnie z przepisami Premier League w odpowiednim czasie.”

„Everton potwierdza, że ​​informował Premier League w sposób otwarty i przejrzysty oraz że zawsze przestrzegał uczciwości procesu. Klub nie przyjmuje do wiadomości ustalenia, że ​​nie działał w dobrej wierze i nie rozumie, że to był zarzutem postawionym przez Premier League w toku postępowania.Okrucieństwo surowości kary nałożonej przez Komisję nie jest rzetelnym i rozsądnym odzwierciedleniem przedstawionych dowodów.

„Klub będzie również z wielkim zainteresowaniem monitorować decyzje podjęte we wszelkich dalszych sprawach dotyczących zysków i zasad zrównoważonego rozwoju Premier League. Everton nie może dalej komentować tej sprawy do czasu zakończenia procesu odwoławczego.

Jakie są zasady rentowności i zrównoważonego rozwoju?

Wszystkie kluby Premier League są co roku oceniane pod kątem przestrzegania zasad dotyczących rentowności i zrównoważonego rozwoju rozgrywek.

Ich zgodność z powyższymi zasadami oceniana jest poprzez odniesienie do kalkulacji PSR klubu, czyli skorygowanego zysku brutto brutto za dany okres rozliczeniowy.

Przepisy stanowią, że kluby mogą stracić maksymalnie 105 milionów funtów (128,4 miliona dolarów) w ciągu trzech lat, ale Everton odnotował straty w wysokości 370 milionów funtów w latach 2018–2021.

W marcu zeszłego roku klub oświadczył, że jest „w pełni przekonany”, że przestrzega wszystkich zasad i przepisów finansowych.

czy zdarzyło się to wcześniej?

Przesłuchanie Evertonu to dopiero drugie takie działanie podjęte po tym, jak Manchester City został w zeszłym sezonie ukarany ponad 100 zarzutami w sprawie finansowego Fair Play.

READ  Najwyraźniej to Jim Irsay strzela do Jonathana Taylora

Wynik sprawy City nie został jeszcze ogłoszony Sportowiec Doniesienie, że wydanie orzeczenia – od którego będzie można się odwołać – prawdopodobnie zajmie dużo czasu.

Na początku tego roku nowi właściciele Chelsea zgłosili niekompletne informacje finansowe dotyczące transakcji przeprowadzonych w latach 2012–2019 za kadencji poprzedniego właściciela, Romana Abramowicza.

UEFA nałożyła karę w wysokości 10 milionów euro (8,6 miliona funtów, 11 milionów dolarów) za historyczne naruszenie w lipcu, podczas gdy angielska Premier League i Związek Piłki Nożnej w dalszym ciągu prowadzą dochodzenie.

W ostatnich latach w angielskiej lidze piłkarskiej miało miejsce kilka precedensów, ale kara za naruszenie zasad rentowności i zrównoważonego rozwoju w najwyższej klasie rozgrywkowej angielskiej piłki nożnej jest bezprecedensowa.

Tak naprawdę w historii Premier League tylko dwa razy na klub nałożono karę punktową.

Middlesbrough odjęto trzy punkty za niepowodzenie w wygraniu meczu w sezonie 1996/97, natomiast Portsmouth otrzymało dziewięć punktów karnych w styczniu sezonu 2009/2010 po wejściu do administracji.

Dlaczego w ogóle Everton został skierowany do komisji?

Przybycie Farhada Moshiriego w 2016 roku miało zmienić zasady gry dla Evertonu, a Anglo-Irańczyk z pewnością był od początku hojnym właścicielem.

Jego pierwszy stały menedżer jako inwestor większościowy, Ronald Koeman, wydał około 145 milionów funtów na zawodników podczas swojego pierwszego lata na stanowisku trenera, a Moshiri zapewnił podobny poziom wsparcia trzem kolejnym menedżerom, zanim Rafa Benitez i Frank Lampard odziedziczyli trudniejsze budżety. .

Nadwyżka ta obejmowała zawyżone sumy wydane na zawodników osiągających słabsze wyniki, przy czym bardzo niewielu z nich zostało sprzedanych z zyskiem, co narażało klub na naruszenie zasad Finansowego Fair Play.

Utrzymanie się w granicach swoich możliwości stało się głównym zmartwieniem Evertonu w ciągu ostatnich czterech lat. Gdyby nie pandemia Covid-19 i późniejsze dopuszczalne odliczenia od strat, już wcześniej mieliby duże kłopoty.

READ  Marcus Stroman osiąga porozumienie z Yankees (źródło)

Podjęli szereg działań mających na celu zmniejszenie kosztów, w tym sprzedaż zawodników, ale rozwój wydarzeń w marcu sugerował, że Everton mógł nie być w stanie wystarczająco się zregenerować.

W marcu 2022 roku klub ogłosił stratę w wysokości 120,9 mln funtów w swoich rocznych sprawozdaniach finansowych za lata 2020–2021, co doprowadziło do wnikliwej analizy, a także wściekłości innych zawodników, Leeds i Burnley, którzy mieli problemy.

Uważa się, że wspólny list podpisany przez dyrektora naczelnego Leeds Angusa Kinneara i prezesa Burnley Alana Bessa skłonił władze Premier League do wszczęcia śledztwa.

Jaki to może mieć wpływ?

Napisane przez Duncana Alexandra

Jak w jednym z tych koszmarów, w których próbujesz pokonać swoje najgłębsze lęki, a następnie wrócić do punktu wyjścia, 10-punktowe odjęcie Evertonu – przynajmniej statystycznie – przywróciło drużynę do poziomu, w którym znajdował się na początku sezonu.

Model prognostyczny Opty, który symuluje cały sezon ligowy 10 000 razy, dał drużynie Seana Dyche’a 34,4% szans na spadek przed rozpoczęciem sezonu 2023–2024.

Liczba ta została starannie zmniejszona do zaledwie 3,5 procent po zwycięstwie Evertonu 3:2 nad Crystal Palace w zeszły weekend, ale ta kara podnosi ten odsetek do 34,1 procent, zmieniając coś, co wyglądało jak walka o utrzymanie pomiędzy czterema drużynami w drugiej lidze. Bitwa na pięć stron.

Fani Evertonu mogą przynajmniej wskazać, że nawet przy łącznym spadku o 10 punktów prawdopodobnie będą potrzebować jedynie około 30 punktów z pozostałych 26 meczów, aby uniknąć degradacji.

Mogłoby być mniej: w sezonie 2020–21 Fulham zajął 18. miejsce z zaledwie 28 punktami, a biorąc pod uwagę, że trzy awansowane drużyny w tym sezonie miały problemy, w grę może ponownie wchodzić podobna poprzeczka bezpieczeństwa wynosząca 20 najlepszych punktów.

(Zdjęcie: Getty Images)