25 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Eksperci twierdzą, że geny tak naprawdę nie są planem życia

Eksperci twierdzą, że geny tak naprawdę nie są planem życia

zdjęcie zrobione przez Getty/Futuryzm

od Po raz pierwszy zsekwencjonowano ludzki genomPopularna nauka zakłada, że ​​geny stanowią plan życia, ale rzeczywistość, jak twierdzą obecnie eksperci, jest znacznie bardziej złożona i piękna.

W nowej książce pt. „Jak działa życie: przewodnik użytkownika po nowej biologii„Współczesna koncepcja genów jako twardych i szybkich trybików w machinie życia wcale nie jest zgodna z tym, czego genetycy nauczyli się w ciągu ostatnich lat: że życie to nieuporządkowana zagadka, a kodująca je genetyka to jego tajemnicze i niechlujne narzędzia. ” – pisze brytyjski pisarz i autor zajmujący się nauką Philip Ball.

W recenzji książki Opublikowane przez magazyn Naturagdzie Paul był wieloletnim redaktorem, Medal Nobla dla brytyjskiego biologa Denisa Zacytował swojego kolegę, pisarza naukowego, który stwierdził, że koncepcja życia jako maszyny to „leniwa metafora”.

Zamiast tego, jak podkreślają obaj autorzy, w działaniu genów występuje wiele „niejednoznaczności i nieprecyzyjności”. Naukowcy obecnie uważają na przykład, że Aż 70 proc Domeny białkowe, czyli łańcuchy aminokwasów na szczeblach DNA, mogą być nieuporządkowane, co oznacza, że ​​działają na różnorodne i zaskakujące sposoby, które często dezorientują nawet doświadczonych naukowców.

To zaburzenie sprawia, że ​​białka są „wszechstronnymi urządzeniami komunikacyjnymi” – upiera się Paul, ale utrudnia to także ich uchwycenie w czarno-białym myśleniu o genetyce jako „planie” życia.

W jednym z wymownych przykładów Noble wskazał, że istnieje około 300 genów wskazujących na ryzyko schizofrenii, co podważa uproszczoną koncepcję choroby. Genetyczne ryzyko chorób psychicznych. Wpisz stary Natura kontra natura Argument, ale z niespodzianką: wszystko od Dieta matki Do czy konkretnej osoby Mieszka na obszarze o dużym zanieczyszczeniu Jako środowiskowe czynniki ryzyka tej choroby zaczynasz dostrzegać, że ekspresja genów nie podlega twardej i szybkiej zmianie.

READ  Badanie Yale łączy pozytywne nastawienie z regeneracją funkcji poznawczych

Jak podkreślają Paul i Noble, koncepcje dotyczące biologii nie wymagają radykalnej zmiany. Zamiast tego naukowcy muszą pomóc społeczeństwu zrozumieć, że geny to nie tylko ta czy inna rzecz, ale stale zmieniające się części tego, co czyni życie tak cudownym.

Ostatecznie, jak Noble cytuje Pawła, „jesteśmy na początku głębokiego przemyślenia na nowo, jak działa życie”.

Więcej o zmianie postrzegania: 23andMe straciło miliardy i jest obecnie prawie bezwartościowe