23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ed Dwight, pierwszy czarny astronauta w Ameryce, po 60 latach w końcu wyrusza w kosmos

Ed Dwight, pierwszy czarny astronauta w Ameryce, po 60 latach w końcu wyrusza w kosmos

VAN HORN, Teksas (AP) — Eda DwightaPierwszy czarny astronauta w Ameryce w końcu poleciał w kosmos 60 lat później. Kompania rakietowa Jeffa Bezosa W niedzielę.

Prezydent John F. Dwight był pilotem Sił Powietrznych, kiedy Kennedy wybrał go na jednego z pierwszych kandydatów na astronautów NASA. Nie został jednak wybrany do klasy 1963.

Dwight, obecnie 90-letni, na kilka minut z pięcioma pasażerami utracił nieważkość, wciskając przestrzeń w kapsule Blue Origin podczas prawie 10-minutowego lotu. Nazwał to „doświadczeniem zmieniającym życie”.

„Myślałem, że nie potrzebuję tego w życiu” – powiedział Dwight wkrótce po opuszczeniu kapsuły. „Ale teraz chcę tego w swoim życiu… Jestem zachwycony”.

Krótki lot z zachodniego Teksasu ustanowił Dwightowi nowy rekord najstarszej osoby w kosmosie – starszej o prawie dwa miesiące. Aktor „Star Trek” William Shatner To właśnie wtedy wspiął się na szczyt w 2021 roku.

To pierwsze grupowe wydawnictwo Blue Origin od prawie dwóch lat. Następnie firma zbankrutowała Katastrofa 2022 Wzmacniacz rozbił się, ale kapsuła testowa bezpiecznie spadła na ziemię. Loty wznowiono w grudniu ubiegłego roku, ale nikogo nie było na pokładzie. To już siódmy raz, kiedy Blue Origin wysyła turystów w przestrzeń kosmiczną.

Dwight, rzeźbiarz z Denver, dołączył do czterech przedsiębiorców z USA i Francji oraz emerytowanego księgowego. Ceny ich biletów nie są ujawniane; Siedziba Dwighta jest częściowo finansowana przez organizację non-profit Space for the Humanities.

Dwight był jednym z potencjalnych astronautów polecanych NASA przez Siły Powietrzne. Nie został jednak wybrany do klasy z 1963 r., do której należeli Buzz Aldrin i Michael Collins z Apollo 11, późniejsi astronauci Gemini i Apollo. NASA wybrała czarnych astronautów dopiero w 1978 r., a w 1983 r. Keon Blueford został pierwszym Afroamerykaninem w kosmosie. Trzy lata wcześniej Związek Radziecki wystrzelił pierwszego czarnego astronautę, Arnoldo Tamayo Mendeza, Kubańczyka pochodzenia afrykańskiego.

READ  Xbox przyznaje się do „przegranych wojen konsolowych”, gdy Microsoft walczy o wykup Activision Blizzard za 69 miliardów dolarów

Po opuszczeniu armii w 1966 roku Dwight dołączył do IBM i założył firmę budowlaną, a pod koniec lat 70. uzyskał tytuł magistra rzeźby. Od tego czasu całkowicie poświęcił się sztuce. Jego rzeźby skupiają się na historii Czarnych i obejmują pomniki i pomniki w całym kraju. Wiele jego rzeźb poleciał w kosmos.

___

Associated Press otrzymuje wsparcie od Departamentu Zdrowia i Nauki Grupy Mediów Naukowo-Edukacyjnych Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.