27 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dow zyskał 700 punktów, gdy Wall Street wróciła z bessy

Dow zyskał 700 punktów, gdy Wall Street wróciła z bessy
Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Wall Street czekało w poniedziałek trochę wytchnienia, a główne indeksy amerykańskie rosły w porannym handlu po spektakularnej zmienności z zeszłego tygodnia. Jednak światowe i gospodarcze prądy, które od tygodni powodują zamieszanie na rynkach, nie wykazują oznak słabnięcia.

Dow Jones Industrial Average wzrósł o ponad 700 punktów, czyli 2,2 procent, w porze lunchu, gdy indeks blue chipów próbował otrząsnąć się z najdłuższej od prawie stu lat serii kolejnych tygodniowych strat. Indeks Standard & Poor’s 500 wzrósł o 1,9 proc., a Nasdaq o 1,6 proc.

Indeks S&P 500 wciąż znajduje się na krawędzi bessy – definiowanej jako spadek o 20 procent w porównaniu z ostatnim szczytem – po tym, jak w piątek pogrążył się w tym terenie, zanim odbił się w ostatniej chwili. Zaawansowany technologicznie Nasdaq stracił już ponad 27 procent w ciągu roku, podczas gdy Dow Jones stracił około 14 procent.

Rynki nienawidzą niepewności, ale handel w 2022 r. ugrzęzł w niej, ponieważ inwestorzy próbują przeanalizować złożony i konkurencyjny wachlarz sił wpływających na światową gospodarkę, od dziesięcioleci wysokiej inflacji po ewoluujące konsekwencje pandemii i wojny na Ukrainie.

Więcej ekspertów twierdzi, że w przyszłym roku Stany Zjednoczone mogą wpaść w recesję

Wydaje się, że inwestorom brakuje zaufania do zdolności Rezerwy Federalnej do okiełznania hiperinflacji bez wywracania gospodarki – która już spowalnia w obliczu wielu silnych wiatrów – w Recesja. Wygórowane koszty zmniejszają zyski firm i zmuszają rodziny do większych wydatków na dystrybutora benzyny i artykuły spożywcze. W zeszłym tygodniu sekretarz skarbu Janet L. Yellen ostrzegła, że ​​„wzrost cen żywności i energii ma skutki stagflacyjne… które zmniejszają produkcję i wydatki oraz zwiększają inflację na całym świecie”.

Karmiony podwyżka stóp procentowych Wcześniej w tym miesiącu – druga z siedmiu prognoz na 2022 r. – może to spowodować, że kredyty będą droższe dla firm i gospodarstw domowych. Ma to złagodzić presję inflacyjną. Jednak urzędnicy Fed próbują podnosić stopy procentowe w tempie, które nie tłumi całkowicie wzrostu gospodarczego, co jest trudną do osiągnięcia równowagą. Jeśli gospodarka ochłodzi się zbyt szybko, może popaść w recesję, ogólnie rozumianą jako dwa kolejne kwartały spadku.

READ  Amazon zwiększa konkurencję między FedEx i UPS, rozszerzając Prime na strony trzecie

Ross Mold, dyrektor ds. inwestycji w AJ Bell, powiedział, że widzi „klasyczne” etapy powstawania bessy Inwestorzy zmagają się z nawałem wyzwań związanych ze wzrostem akcji, którym cieszyli się od czasu krótkiego, ale dużego spowolnienia, którego doświadczyli, gdy Korona wirus Po pierwsze, zatrzymała się globalna gospodarka. W 2022 r. ulubieńcy pandemii odnotowali spadki, w tym Microsoft (o 25 proc.), Amazon (36 proc.), Peloton (58 proc.), Netflix (68 proc.) i Zoom (53 proc.).

Mold zauważył w poniedziałkowym komentarzu, że rynki wschodzące „najpierw pękają na obrzeżach”. „Potem problem przenosi się na aktywa bazowe, gdy zaufanie słabnie”.

Mold zwrócił uwagę, że te pęknięcia tworzą się już od jakiegoś czasu i nie można zignorować ich wpływu na spekulacyjne obszary rynku, takie jak kryptowaluty, odnosząc się do zdumiewającego spadku Bitcoina. Waluta cyfrowa kosztuje mniej niż 30 000 USD, co oznacza spadek o 36 procent od początku roku i mniej niż połowę jej listopadowego szczytu wynoszącego blisko 67 000 USD.

Mold zauważył, że SPAC, tak zwane firmy „czeku in blanco”, które stały się niezwykle popularne w ostatnich latach – z których jedna została wykorzystana do uruchomienia platformy mediów społecznościowych byłego prezydenta Donalda Trumpa – osiągają „słabe wyniki”, a nowe transakcje „stają się cool”. „Recepcja”.

W zeszłym tygodniu pojawiły się oznaki prawdziwej paniki w odpowiedzi na rozczarowujące doniesienia o zarobkach Walmart, największego w kraju i największego detalisty na świecie, oraz Target, kolejnego giganta handlu detalicznego, ponieważ obie firmy przeżyły najgorsze dni handlowe od dziesięcioleci po zgłoszeniu obaw na drogach. Rosnące koszty odbiły się na ich działalności.

W tym tygodniu rozpocznie się kolejny strumień zysków przedsiębiorstw, w tym raporty Costco, Best Buy, Nordstrom, Macy’s, Dollar General i Zoom. Tymczasem Światowe Forum Ekonomiczne odbywa doroczne spotkanie w Davos w obliczu zbliżającego się globalnego spowolnienia.

READ  Tesla pobiera więcej samochodów w USA z powodu inflacji

Rynki bessy występują w stosunkowo regularnym cyklu, od 1945 roku było ich 14 i trwają średnio 9,5 miesiąca. To znacznie krócej niż hossa, która trwała średnio 2,7 roku.

Historia pokazała, że ​​jeśli bessy zbiegają się z recesją, to się pogłębiają i wydłużają. Jeśli tego nie zrobią, wynik jest znacznie jaśniejszy, a straty łagodzą się, a zyski wracają szybciej.

W pewnym sensie rynek opóźnił wycofanie. Ostatnia bessa zakończyła się w marcu 2020 r., na początku pandemii i trwała tylko 33 dni. I nie było trwałej bessy od 2009 roku, pod koniec światowego kryzysu finansowego.

Spośród wielu zagrożeń dla sprawdzonych akcji wzrostowych, z jakimi borykali się od czasu kryzysu w marcu 2020 r., najzimniejszy cień rzuca inflacja. Fed nie wykluczył bardziej agresywnego działania, jeśli inflacja nie obniży się znacząco, a inwestorzy obawiają się, jak może to wpłynąć na wzrost.

Nawet jeśli ceny gazu denerwują gospodarkę, Amerykanie nie mogą się nie wtrącać

Według danych śledzonych przez AAA ceny gazu pozostały w poniedziałek na najwyższym poziomie, ze średnią krajową 4,59 USD za galon. Tylko w zeszłym tygodniu po raz pierwszy średnia cena przekroczyła 4 USD każdy stan USA.

Zdaniem Chrisa Larkina, dyrektora zarządzającego ds. strategii inwestycyjnej e-commerce w Morgan Stanley, dla tych, którzy martwią się, jak duża zmienność może się utrzymać, historia odczuwa pewną ulgę. Na większości rynków bessy od 1957 r. rynek już z czasem zbliżył się do ostatecznego minimum niż szczytu sprzed upadku, zauważył Larkin w poniedziałkowym komentarzu.

Innymi słowy, kiedy „rozpoczął się” bessy, może być więcej wad, ale często najgorsze było już w lusterku wstecznym” – powiedział Larkin.