27 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Departament Stanu płaci sześciocyfrowe sumy ofiarom zespołu Havana

Departament Stanu płaci sześciocyfrowe sumy ofiarom zespołu Havana

Waszyngton (AFP) – Departament Stanu przygotowuje się do zrekompensowania ofiarom tajemniczego uszkodzenia mózgu zwanego potocznie „syndromem Hawany” sześciocyfrowymi płatnościami, jak twierdzą urzędnicy i doradcy Kongresu.

Urzędnicy i doradcy twierdzą, że obecni i byli pracownicy Departamentu Stanu oraz ich rodziny, którzy doznali „obrażeń kwalifikujących” od czasu pierwszego zgłoszenia przypadków wśród pracowników ambasady USA na Kubie w 2016 r., otrzymają wypłaty w wysokości od 100 000 do 200 000 USD każdy.

Według urzędników i ich pomocników dokładne kwoty zostaną określone w zależności od zakresu i ciężkości obrażeń ofiar, które obejmowały uszkodzenie mózgu, nie tylko zawroty głowy, uszkodzenia funkcji poznawczych oraz problemy ze wzrokiem i słuchem.

Płatności będą stosowane wyłącznie do ofiar zatrudnionych przez Departament Stanu i ich rodzin. Inne ofiary otrzymają wszelkie odszkodowanie obsługiwane przez agencję federalną, która je zatrudniła. Około 20% całkowitej liczby ofiar jest zatrudnionych lub zatrudnionych przez Departament Stanu. Prawie wszyscy inni byli zatrudnieni przez CIA lub Departament Obrony, które mają własną politykę medyczną.

Urzędnicy i doradcy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości przed oczekiwaną publikacją w przyszłym tygodniu planu Departamentu Stanu dotyczącego odszkodowań dla ofiar zgodnie z postanowieniami ustawy hawańskiej, którą prezydent Joe Biden podpisał w zeszłym roku.

Oczekuje się, że projekt przepisu zostanie opublikowany na początku przyszłego tygodnia i stanie się ostateczny dopiero po 30-dniowym okresie, w którym zostanie poproszony o publiczne uwagi. Departament Stanu wraz z Biurem Zarządzania i Budżetu oraz Biurem Zarządzania Personelem rozważy uwagi przed uchwaleniem ostatecznej zasady.

Departament Stanu w czwartek odmówił omówienia proponowanych kwot płatności, ale zauważył, że prawo Hawany upoważnia go do „dokonywania płatności na rzecz osób z powodu pewnych kwalifikujących się uszkodzeń mózgu” i wymaga opublikowania planów wdrożenia takiej ulgi, która, jak twierdzi, nastąpi ” wkrótce.”

READ  Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Pomimo prawie sześciu lat śledztwa naukowcy, lekarze i urzędnicy państwowi nie byli w stanie ustalić przyczyny obrażeń, które, jak niektórzy spekulowali, były wynikiem mikrofal lub innego rodzaju ataków ze strony obcego mocarstwa. Rosja jest często oskarżana o to, że stoi za rzekomymi atakami, chociaż nie ma dowodów na poparcie takich twierdzeń.

Tajemnicze infekcje zaczęły być zgłaszane po raz pierwszy wśród pracowników ambasady USA w Hawanie na Kubie pod koniec 2016 roku i od tego czasu rozprzestrzeniły się na prawie 70 krajów na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Liczba raportów znacznie spadła od początku tego roku.