23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co wiesz w tym tygodniu?

Co wiesz w tym tygodniu?

Akcje ponownie zakończyły tydzień handlowy ustanawiając nowe rekordy.

Oznaki spowolnienia inflacji skłoniły rynki do większego optymizmu co do możliwości obniżenia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, w wyniku czego akcje wzrosły, a wszystkie trzy główne średnie osiągnęły w środę rekordowe poziomy.

W ciągu tygodnia Nasdaq Composite (^IXIC) wzrósł o ponad 2%, podczas gdy S&P 500 (^GSPC) wzrósł o ponad 1,5%. Indeks Dow Jones Industrial Average (^DJI) wzrósł w piątek o ponad 1%, zamykając się po raz pierwszy w historii powyżej 40 000 punktów.

Oczekuje się, że w przyszłym tygodniu głównym katalizatorem dla rynków będą nadchodzące wyniki zysków Nvidii (NVDA). Wyniki spółek Target (TGT), Palo Alto Networks (PANW) i Lowe’s (LOW) również będą uważnie obserwowane przez inwestorów.

Oczekuje się, że tydzień będzie spokojniejszy na froncie gospodarczym, wraz z aktualizacjami aktywności w sektorach produkcyjnych i usług, a także ostatecznym odczytem zaufania konsumentów za maj. W środę po południu oczekiwany jest także protokół z majowego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

Kwietniowy odczyt CPI pokazał, że ceny bazowe, które nie uwzględniają bardziej zmiennych kosztów żywności i gazu, wzrosły o 3,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co stanowi najmniejszy roczny wzrost od trzech lat. To powoduje, że inwestorzy wyceniają w tym roku dwie pełne obniżki stóp procentowych, po raz pierwszy od początku kwietnia.

Posunięcie to przybliża rynek do dostosowania się do oczekiwań Fed dotyczących dwóch lub trzech obniżek stóp procentowych w pewnym momencie w tym roku. Brian Belsky, główny strateg inwestycyjny w BMO Capital Markets, jako powód poparcia swojego wezwania, aby indeks S&P 500 zamknął rok 2024 na poziomie 5600, wymienił współpracę inwestorów z Fed w sprawie obniżek stóp procentowych na poziomie 5600, czyli o niecałe 7% więcej niż w piątek na zamknięciu.

Dla inwestorów kluczowym pytaniem będzie, czy ta bycza narracja będzie trwała, czy też rynek ponownie wyprzedzi Fed, tak jak to miało miejsce na początku 2024 r., kiedy inwestorzy wyceniali prawie siedem obniżek stóp procentowych na podstawie pozytywnych danych ekonomicznych. Pierwszy test nastąpi w środę wraz z publikacją protokołu z majowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, który pozwoli głębiej przyjrzeć się dyskusji pomiędzy urzędnikami.

READ  Światowe rynki spadają po ciężkim tygodniu na Wall Street; Jen spadł do najniższego poziomu od dwóch dekad

„Protokoły z majowego posiedzenia FOMC powinny wyglądać na bardziej wnikliwe na marginesie niż konferencja prasowa przewodniczącego Powella” – napisał w notatce dla klientów Michael Gapen, amerykański ekonomista Bank of America. „Chociaż Powell zauważył, że poprzeczka dla podwyżek jest wysoka i że wstrzymanie się od pracy jest właściwą reakcją na zahamowanie inflacji, inni członkowie komisji byli bardziej zaniepokojeni tym, czy polityka przynosi wystarczające rezultaty”.

Prezes Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych Jerome Powell organizuje konferencję prasową na zakończenie posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w Waszyngtonie, 1 maja 2024 r. 1 maja Fed utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie szóste z rzędu posiedzenie.  Utrzymanie poziomu na najwyższym poziomie od 23 lat w celu walki z upartymi wzrostami cen.  Pod koniec dwudniowego posiedzenia Fed pozostawił główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 5,25-5,50 proc., powołując się na...

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell organizuje konferencję prasową na zakończenie posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w Waszyngtonie, 1 maja 2024 r. (SAUL LOEB/AFP za pośrednictwem Getty Images) (Soul Loeb za pośrednictwem Getty Images)

Po podwyżce celu Belsky’ego na koniec roku nastąpiła w piątek kolejna podwyżka prognoz. Pinky Chadha, główny strateg kapitałowy w Deutsche Bank, podniósł swój cel dla indeksu na koniec roku do 5500 z 5100 punktów. Chadha wskazał na silny wzrost zysków i poprawiające się perspektywy makroekonomiczne jako przyczyny dalszego wzrostu cen akcji.

„Widzimy, że cykl zysków ma wiele etapów” – powiedział Chadha. „Chociaż może nie nastąpić cały wzrost w tym roku, widzimy, że do końca roku wzrośnie zaufanie rynku do dalszego ożywienia gospodarczego, wspierając mnożniki kapitału własnego”.

Lider sztucznej inteligencji, Nvidia, ma opublikować raport o zyskach po dzwonku zamykającym w środę, podsumowując raporty amerykańskich gigantów technologicznych. Po raz kolejny oczekiwania wobec producenta chipów gwałtownie wzrosły. Według konsensusu Bloomberga, analitycy spodziewają się, że zyski Nvidii wzrosną w poprzednim kwartale o ponad 400%, a przychody o 242%.

W drugim kwartale analitycy spodziewają się wzrostu zysków o ponad 120% i wzrostu przychodów o prawie 100%.

„Widzimy wystarczająco dużo miejsca, aby NVDA mogła opublikować przychody za pierwszy kwartał (kwiecień), które mogłyby osiągnąć 26 miliardów dolarów (centrum danych ~ 22-23 miliardów dolarów) i potencjalnie 27-28 miliardów dolarów całkowitych przychodów (centra danych ~ 25-26 miliardów dolarów) – oba dobre „wystarczające, aby naszym zdaniem utrzymać tendencję cenową akcji na wyższym poziomie” – napisał analityk UBS Timothy Arcuri w nocie do klientów przeglądających publikację wyników.

READ  Linie Frontier Airlines borykają się z „powszechnym nadużyciami” wobec pasażerów korzystających z usług wózków inwalidzkich w celu pominięcia kolejek przed wejściem na pokład
Logo firmy technologicznej Nvidia widnieje w jej siedzibie w Santa Clara w Kalifornii, 11 lutego 2015 r. Nvidia Corp ogłosiła w środę wyższe wyniki kwartalne, które przekroczyły oczekiwania Wall Street, co spowodowało wzrost jej akcji, ponieważ producent układów graficznych chciał zwiększyć swoją koncentrację na wysokiej wydajności.  - Koniec samochodów.  Nvidia stara się rozszerzyć swoją technologię graficzną poza powolny przemysł komputerów osobistych, oferując linię chipów Tegra do urządzeń mobilnych i coraz częściej do samochodów.  REUTERS/Robert Galbraith (USA – Tagi: logo firmy zajmującej się technologią naukową)Logo firmy technologicznej Nvidia widnieje w jej siedzibie w Santa Clara w Kalifornii, 11 lutego 2015 r. Nvidia Corp ogłosiła w środę wyższe wyniki kwartalne, które przekroczyły oczekiwania Wall Street, co spowodowało wzrost jej akcji, ponieważ producent układów graficznych chciał zwiększyć swoją koncentrację na wysokiej wydajności.  - Koniec samochodów.  Nvidia stara się rozszerzyć swoją technologię graficzną poza powolny przemysł komputerów osobistych, oferując linię chipów Tegra do urządzeń mobilnych i coraz częściej do samochodów.  REUTERS/Robert Galbraith (USA – Tagi: logo firmy zajmującej się technologią naukową)

Logo firmy technologicznej Nvidia widnieje w jej siedzibie w Santa Clara w Kalifornii, 11 lutego 2015 r. (Reuters/Robert Galbraith) (Reuters/Reuters)

Akcje wzrosły o ponad 86% w 2024 r. i o ponad 200% w ciągu ostatniego roku, odkąd Nvidia uruchomiła szum wokół sztucznej inteligencji swoim raportem o dużych zyskach w maju 2023 r. Biorąc pod uwagę, jak akcje Nvidii będą miały wpływ na inne potencjalne operacje związane ze sztuczną inteligencją, i nie tylko ogólnie na rynku jako całości, oczy wszystkich będą zwrócone na to, czy firma będzie w stanie ponownie sprostać oczekiwaniom.

„Jeśli [Nvidia] „Imponująca i niezwykła passa pobicia szacunków, podniesienia wytycznych, a następnie przekroczenia wysokich wytycznych może być kontynuowana w następnym kwartale, co oznacza, że ​​handel sztuczną inteligencją może pójść dalej” – napisał w czwartkowej notatce badawczej Steve Sosnick, główny strateg w Interactive Brokers. „I będzie to kontynuowane w szybkim tempie”. Jeśli jednak pojawi się choćby najmniejsza oznaka słabości, ucierpi ona znacznie bardziej niż samo stado”.

Aktualizacje Nvidy dotyczące zapotrzebowania na nowe technologie pojawiają się w krytycznym momencie dla całej historii sztucznej inteligencji. Coraz częściej nowe firmy w sektorach są określane jako zajmujące się handlem sztuczną inteligencją.

Tylko w zeszłym tygodniu akcje Della wzrosły o około 10%, gdy analitycy Morgan Stanley i Evercore ISI ujawnili optymistyczne badania dotyczące perspektyw firmy w zakresie sztucznej inteligencji.

Handel sztuczną inteligencją rozszerzył się już poza powszechnie znane nazwy, takie jak Nvidia, Microsoft (MSFT), Alphabet (GOOGL, GOOG) i Meta (META). Energetyka i usługi użyteczności publicznej to sektory, które w tym roku osiągają najlepsze wyniki w indeksie S&P 500, a oba odnotowały wzrost o ponad 13%. Choć stratedzy zwracali uwagę na nadrabianie zaległości w handlu usługami użyteczności publicznej (XLU), entuzjazm wzbudziła także sztuczna inteligencja. To samo można powiedzieć o Energii (XLE).

Badania przeprowadzone przez zespół ds. strategii akcji Goldman Sachs pod przewodnictwem Davida Kostina pokazują, że w pierwszym kwartale wzrosła liczba wzmianek o sztucznej inteligencji w związku z „rozszerzającym się handlem sztuczną inteligencją”. Ponad 66% firm z sektora energetycznego wspomniało o sztucznej inteligencji podczas rozmów o wynikach w tym kwartale, co oznacza wzrost w porównaniu z 19,1% w zeszłym kwartale.

READ  Najlepszy kryptoanalityk przewiduje nieuchronny short squeeze na Bitcoin (BTC) – to jest ich cel

To, czy historia sztucznej inteligencji ma nogi, „może być jednym z najważniejszych pytań, jakie musimy zadać” – powiedział Jack Manley, strateg rynku globalnego w JP Morgan Asset Management.

„Czy ta sztuczna inteligencja to prawdziwa okazja, czy tylko przeskok w planie?” Manley powiedział Yahoo Finance. „I szczerze mówiąc, jury wciąż nie wie, czy radykalnie zmieni to świat”.

Dodał: „Jeśli rynki się obudzą i powiedzą: «Hej, może byliśmy tym trochę podekscytowani i może trochę opóźniliśmy część tych zysków, co znajdzie odzwierciedlenie w wycenach» potencjał zejścia na nieco chwiejną ścieżkę.”

Zyski: Palo Alto Networks (PANW), Trip.com (TRIP), Zoom (ZM)

wiadomości gospodarcze: Nie ma żadnych znaczących wiadomości gospodarczych.

Wtorek

Zyski: AutoZone (AZO), Macy’s (M), XPeng (XPEV), Toll Brothers (TOL), Urban Outfitters (URBN)

wiadomości gospodarcze: Działalność pozaprodukcyjna Fed w Filadelfii, maj (poprzednio -12,4)

Środa

Zyski: Nvidia (NVDA), elf Beauty (ELF), Petco (WOOF), Snowflake (SNOW), Target (TGT), TJX (TJX), Williams-Sonoma (WSM),

wiadomości gospodarcze: Wnioski o kredyt hipoteczny MBA, 17 maja (poprzednio +0,5%); Istniejący m/m sprzedaży domów, kwiecień (oczekiwano 0%, poprzednio -4,3%); Protokół posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku

Czwartek

Zyski: BJ’s (BJ), Deckers Brands (DECK), Intuit (INTU), Polestar (PSNY), Ralph Lauren (RL), Ross Stores (ROST), TD Bank (TD), Workday (WDAY)

wiadomości gospodarcze: Indeks aktywności Fed w Chicago, kwiecień (poprzednio 0,15); Liczba nowych bezrobotnych, tydzień kończący się 18 maja (poprzednio 222 tys.); S&P Global US Manufacturing PMI, wstępnie maj (poprzednio 50); US S&P Global Services PMI, wstępny maj (poprzednio 51,3); US S&P Global Composite PMI, wstępny maj (poprzednio 51,3); Obecna sprzedaż domów m/m, styczeń (oczekiwano 5,0%, poprzednio -1%)

Zyski: Lamar (LAMR), Warner Bros. Discovery (WBD)

wiadomości gospodarcze: Zamówienia na dobra trwałe, wstępny odczyt z kwietnia (oczekiwane 0%, poprzednio 0,9%); Zaufanie konsumentów Uniwersytetu Michigan, finał z maja (oczekiwane 67,6, poprzednio 67,4)

Josh Schaeffer jest reporterem Yahoo Finance. Śledź go na X @_joshschafer.

Kliknij tutaj, aby uzyskać szczegółową analizę najnowszych wiadomości giełdowych i wydarzeń mających wpływ na ceny akcji.

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance