28 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chińska sonda dokonuje zaskakującego odkrycia wody w miejscu lądowania na Marsie

Chińska sonda dokonuje zaskakującego odkrycia wody w miejscu lądowania na Marsie
Zhurong wylądował na dużej równinie na północnej półkuli Marsa zwanej Utopia Planitia 15 maja 2021 r. – gdzie Lądownik Viking 2 NASA Wylądował w 1976 roku.

Główną misją pojazdu, która trwała trzy miesiące, było poszukiwanie śladów starożytnego życia. Badałem minerały, środowisko oraz rozmieszczenie wody i lodu na równinie, która jest częścią największego nizinnego basenu uderzeniowego na północ od Marsa. Statek kontynuuje eksplorację miejsca lądowania i wysyła informacje z powrotem do orbitera Tianwen-1, który krąży wokół planety.

Dane zwrócone przez łazik ze wstępnych badań basenu wskazują, że basen Utopia Planitia zawierał wodę w czasie, gdy wielu naukowców uważało, że Mars był suchy i zimny.

Szczegółowe studium ustaleń, opublikowane w środę w czasopiśmie postęp naukowy.

zmieniająca się planeta

Mars był ciepły i wilgotny miliardy lat temu, ale coś się zmieniło i sprawiło, że planeta stała się suchą, zamarzniętą pustynią, jaką jest dzisiaj. Czerwona Planeta weszła w ten okres w tak zwanej epoce Amazonki, która rozpoczęła się około 3 miliardów lat temu i nadal trwa.

„Najważniejszą i nową rzeczą jest to, że znaleźliśmy mokre minerały w miejscu lądowania, które stoi na młodym terenie Amazonki, a te mokre minerały są (wskaźniki) aktywności wodnej, takiej jak aktywność (woda gruntowa)” – powiedział główny autor badania Yang Yang . Liu, naukowiec w State Key Laboratory of Space Weather w Chińskiej Akademii Nauk i Centrum Doskonałości w Porównawczej Nauki Planetarnej.

Naukowcy przeanalizowali dane łazika Zhurong dotyczące osadów i minerałów w basenie, a także analizę przeprowadzoną przez kilka instrumentów łazika w jego otoczeniu. Znaleźli uwodnioną krzemionkę i siarczan, podobne do odkrytych wilgotnych minerałów Poprzez inne misje badające różne regiony Czerwonej Planety.

Łazik Zhurong wpatruje się w swój statek desantowy, jednocześnie zapewniając widok na miejsce lądowania.

Minerały znajdowały się w jaskrawo zabarwionych skałach, a kolory pomagały ukazać ich skład. Naukowcy ustalili, że te skały w miejscu lądowania utworzyły warstwę twardej skorupy. Ten rodzaj stratyfikacji może powstać, gdy duża ilość wody, podnoszącej się wody gruntowej lub rozmrażania podpowierzchniowego, zamienia glebę w twardą skorupę po wyparowaniu wody.

& # 39;  duże ilości wody & # 39 ;  Znaleziony na Marsie & # 39;  Ogromna wersja Wielkiego Kanionu

Odkrycie tej twardej warstwy skorupy, która jest grubsza niż twarda skorupa prawdopodobnie utworzona przez atmosferyczne opary wodne znalezione w innych miejscach lądowania na Marsie, wskazuje, że Utopia Planitia miała bardziej aktywny cykl wodny dziesiątki milionów lat temu, niż oczekiwali naukowcy.

READ  Astronomowie i entuzjaści kosmosu na swoich ulubionych egzoplanetach

To dodaje coraz więcej dowodów odkrytych przez misje na Marsa, że ​​Czerwona Planeta przeszła przez cykle mokrego, ciepłego, suchego i zimnego, zamiast wywoływać jedną trwałą, dramatyczną zmianę klimatu. Yang powiedział, że te pływy pogodowe mogły być wynikiem aktywnych wulkanów lub wpływów innych ciał niebieskich.

napędzanie poszukiwań

Chiny właśnie stały się drugim krajem, który jeździ łazikiem na Marsie

Odkrycie to było dla naukowców zaskoczeniem, ponieważ poprzednie obserwacje orbitalne nie ujawniły sygnatury mokrych minerałów w miejscu lądowania. Dlatego tak ważna jest eksploracja łazików, powiedział Yang.

Utopia Planitia była przedmiotem zainteresowania uczonych, ponieważ niektórzy spekulują, że kiedyś na tym obszarze znajdował się ocean.

„Więc odkrycie mokrych metali (jego) Ważne wskaźniki historii geologicznej i hydrologicznej regionu oraz klimatycznej ewolucji Marsa.”

Yang powiedział, że ma nadzieję, że łazik będzie w stanie analizować warstwy krateru na równinie, aby znaleźć więcej informacji na temat historii wodnej regionu.

Ta perspektywa pokazuje zaniedbaną osłonę termiczną lądownika na tle miejsca lądowania.

Wyniki sugerują również, że w mokrych minerałach, a nawet w lodzie gruntowym mogą znajdować się „wielkie zapasy” wody, które przyszli badacze mogliby wykorzystać podczas załogowych misji na Marsa.

„Jednym z najważniejszych zasobów ludzkich odkrywców jest woda” – powiedział Yang. „Mokre minerały zawierające wodę szkieletową i lód gruntowy mogą być wykorzystywane jako ważne zasoby wodne na Marsie”.