25 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Blinken zakończył swoją ostatnią misję na Bliskim Wschodzie po nowej pogardzie Izraela dla proponowanego planu zawieszenia broni w Gazie

Blinken zakończył swoją ostatnią misję na Bliskim Wschodzie po nowej pogardzie Izraela dla proponowanego planu zawieszenia broni w Gazie

TEL AVIV, Izrael (AP) – Sekretarz stanu USA Antony Blinken opuścił w czwartek Bliski Wschód z podziałami publicznymi między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem, być może najgorszymi od tamtej pory. Wojna Izraela z Hamasem W Gazie zaczęło się to w październiku.

Na zakończenie swojej podróży na Bliski Wschód, która obejmowała cztery kraje – piątej w tym regionie od wybuchu konfliktu – Blinken wracał do Waszyngtonu po uderzeniu w twarz przez Stany Zjednoczone. Premier Izraela Benjamin NetanjahuKto powiedział, że wojna będzie trwać, aż Izrael odniesie całkowite zwycięstwo i zdawał się kategorycznie odrzucać odpowiedź Hamasu na tę kwestię Proponowany plan zawieszenia broni.

Stosunki między Izraelem a jego głównym sojusznikiem międzynarodowym, Stanami Zjednoczonymi, są od miesięcy napięte, ale publiczne odrzucenie przez Netanjahu planu, na który według Stanów Zjednoczonych zasługuje, przynajmniej jako punkt wyjścia do dalszych negocjacji, uwydatniło podział.

Blinken i inni urzędnicy amerykańscy stwierdzili jednak, że pozostają optymistami co do możliwości poczynienia postępów w realizacji ich głównych celów. Poprawa warunków humanitarnych palestyńskiej ludności cywilnejZapewnienie uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas, przygotowanie do pokonfliktowej Strefy Gazy i zapobieganie rozprzestrzenianiu się wojny.

Urzędnicy twierdzą, że optymizm Blinkena opierał się na jego pierwszych czterech spotkaniach po październiku. 7 wypraw na Bliski Wschód. Żadna z tych wizyt nie przyniosła wyraźnego, natychmiastowego sukcesu, przyniosła jednak ograniczoną, ale znaczącą poprawę w dostarczaniu pomocy humanitarnej i tygodniowe zawieszenie broni w listopadzie, podczas którego uwolniono kilkudziesięciu zakładników.

„Jest oczywiste, że Hamas przywrócił pewne rzeczy, które są całkowicie bezużyteczne” – powiedział Blinken o reakcji ruchu przedstawionej we wtorek na propozycję zawieszenia broni i uwolnienia zakładników zatwierdzoną przez Egipt, Katar, Stany Zjednoczone i Izrael. Samo.

„Ale jednocześnie widzimy przestrzeń do dalszego poszukiwania porozumienia” – powiedział Blinken późnym wieczorem w środę. „A te rzeczy zawsze są negocjacjami. Nie włączają włącznika światła. To nie jest „tak” lub „nie”. Zawsze jest coś w tę i z powrotem.

READ  Wenezuela i Gujana spotykają się 14 grudnia w atmosferze sporu terytorialnego

Jednak na krótko przed przemówieniem Blinkena Netanjahu bezpośrednio wycelował w reakcję Hamasu, nazywając ją „urojeniami” i przysięgając, że Izrael będzie kontynuował walkę, aby osiągnąć „absolutne zwycięstwo” nad tą grupą bojowników bez względu na wszystko.

Dylemat Blinkena pogłębia także fakt, że Netanjahu wydaje się ignorować obawy Stanów Zjednoczonych i innych krajów dotyczące rozszerzenia izraelskich operacji wojskowych w południowej Strefie Gazy, zwłaszcza w Rafah, obszarze na granicy egipskiej, do którego uciekło ponad milion Palestyńczyków.

„Podczas wszystkich moich poprzednich wizyt tutaj i prawie każdego dnia naciskaliśmy na Izrael w konkretny sposób, aby wzmocnił ochronę ludności cywilnej i zapewnił większą pomoc tym, którzy jej potrzebują. W ciągu ostatnich czterech miesięcy Izrael podjął ważne kroki właśnie to zrobić.” „Jednakże… codzienne straty, jakie jego operacje wojskowe w dalszym ciągu wyrządzają niewinnym cywilom, są nadal bardzo wysokie”.

Netanjahu również wezwał do demontażu UNRWA, agencja Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców palestyńskichgłówny dystrybutor międzynarodowej pomocy dla Gazy, była krytykowana za rzekomą wrogość wobec Izraela i zarzuty, że dziesiątki jej pracowników uczestniczyło w ataku Hamasu z 7 października, który wywołał wojnę.

Stany Zjednoczone i inne kraje-darczyńcy zawiesiły nową pomoc dla UNRWA do czasu zakończenia dochodzenia ONZ w sprawie zarzutów, mimo to Blinken stwierdził, że rola agencji jest kluczowa w dostarczaniu bardzo potrzebnych dostaw pomocy humanitarnej do Gazy.

Blinken błagał Netanjahu i innych Izraelczyków, którzy wciąż nie mogą się otrząsnąć po ataku Hamasu, aby nie pozwolili, aby odwet dyktował ich ciągłą reakcję.

„7 października Izraelczycy zostali pozbawieni człowieczeństwa w najbardziej przerażający sposób” – powiedział. Od tego czasu zakładnicy są codziennie pozbawiani człowieczeństwa. Ale to nie może być pozwoleniem na odczłowieczanie innych.”

Blinken przybył do Izraela zaledwie kilka godzin po otrzymaniu kontrpropozycji Hamasu wobec ramowego porozumienia o zawieszeniu broni, przedstawionego pod koniec ubiegłego miesiąca. Propozycja ta zawiera trzyetapowy plan uspokojenia konfliktu.

READ  Cztery grupy pomocy zagranicznej zawieszają swoją działalność w Afganistanie po tym, jak talibowie zakazali zatrudniania kobiet

We wtorek w KatarzeZarówno premier Kataru, jak i Blinken stwierdzili, że propozycja stanowi punkt wyjścia do dalszych negocjacji.

Blinken mówił o zainteresowaniu Arabii Saudyjskiej normalizacją stosunków z Izraelem pod warunkiem zakończenia wojny w Gazie i zapewnienia Palestyńczykom jasnej, niezawodnej i określonej w czasie ścieżki do ustanowienia niepodległego państwa.

„Jesteśmy również zdeterminowani, aby podążać drogą dyplomatyczną, aby osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój i bezpieczeństwo dla wszystkich w regionie, zwłaszcza dla Izraela” – powiedział Blinken w Tel Awiwie.

Ale, Netanjahu jest temu przeciwny Izrael wezwał do utworzenia państwa palestyńskiego i oświadczył, że Izrael utrzyma otwartą kontrolę bezpieczeństwa nad Gazą.