24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Blinken mówi, że rosyjski „podręcznik” dotyczący inwazji na Ukrainę posuwa się naprzód, ale nadal można uniknąć wojny

Blinken mówi, że rosyjski „podręcznik” dotyczący inwazji na Ukrainę posuwa się naprzód, ale nadal można uniknąć wojny

„Jak to opisaliśmy, wydaje się, że dzieje się cokolwiek, co doprowadziło do faktycznej inwazji”, powiedział Blinken w programie CNN „State of the Union” w niedzielę.

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało w sobotę o ponad 100 naruszeniach zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie i poinformowało, że bombardowanie trwało do niedzieli, podczas gdy siły rosyjskie pozostały na Białorusi, aby kontynuować ćwiczenia wojskowe, które miały się zakończyć.

Blinken powiedział Dana Bash z CNN, że obawia się, iż przedłużenie ćwiczeń było kolejnym znakiem, że Rosja toruje drogę do inwazji, po operacjach pod fałszywą flagą w tym tygodniu i mobilizacji ponad 150 000 rosyjskich żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą.

„Teraz uzasadniają kontynuację „ćwiczeń”, które, jak powiedzieli, teraz się zakończą, kontynuację tych niecytowanych ćwiczeń na temat sytuacji we wschodniej Ukrainie w nieskończoność – sytuację, którą stworzyli, kontynuując eskalację napięć” – powiedział Blinkin.

Jednak Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone będą nadal próbowały znaleźć ostatnią ścieżkę dyplomatyczną. Powiedział Prezydent Joe Biden Jest gotów rozmawiać z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem „w każdej chwili iw jakikolwiek sposób”, jeśli pomoże to zapobiec wojnie, mówiąc, że administracja Bidena będzie nadal podejmować wszelkie możliwe kroki, aby przekonać Moskwę, by nie najeżdżała Ukrainy.

„Uważamy, że prezydent Putin podjął decyzję, ale dopóki czołgi naprawdę nie wtoczyły się, samoloty latały, będziemy wykorzystywać każdą okazję i każdą minutę, aby sprawdzić, czy dyplomacja nadal może odwieść prezydenta Putina od postępów w tej sprawie”. Powiedział.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Był w sobotę w Niemczech, gdzie spotkał się z wiceprezydentem Kamalą Harris na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Zełenski powiedział, że wzywa Stany Zjednoczone i Europę, aby nie czekały na sankcje wobec Rosji, argumentując, że nie pomogłyby Ukrainie, gdyby zostały przywołane dopiero po rozpoczęciu inwazji.

Blinken powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone nie chcą wcześniej ujawnić sankcji, ponieważ „pozwoliłoby to Rosji spiskować przeciwko nim”.

READ  Przywódca wspieranej przez Iran milicji zginął w Bagdadzie w wyniku ataku amerykańskiego drona

„Sankcje mają na celu przede wszystkim powstrzymanie Rosji przed przystąpieniem do wojny” – powiedział. „Kiedy ich zwolnisz, ten środek odstraszający zniknie i do ostatniej chwili, dopóki będziemy mogli spróbować odstraszyć to, spróbujemy to zrobić”.

Blinken powiedział, że jeśli Putin przystąpi do inwazji, USA i NATO są jasne, że „staną się z nim i Rosją bardzo twardo”.

Zapytany, czy Putin może oszukiwać, Blinken powiedział: „Zawsze jest szansa, ale każda wskazówka, którą widzieliśmy, każdy ruch, który wykonał, podążał za grą, którą ustawiliśmy dla świata przed Stanami Zjednoczonymi. Rada Bezpieczeństwa ONZ podążając za scenariuszem niemal dosłownie”.

„Wszystko, co widzimy, wskazuje, że jest to bardzo niebezpieczne, że stoimy na skraju inwazji” – dodał.

W niedzielę sekretarz prasowy Pentagonu John Kirby powiedział, że Putin nadal ma opcje na stole, jeśli zdecyduje się na dyplomatyczne wyjście z napięć.

„Zgłosiliśmy poważne propozycje i rozmawialiśmy o zmianie np. zakresu i skali niektórych naszych ćwiczeń w Europie, chęci rozmowy o zdolnościach ofensywnych rakiet w Europie. zaimponować panu Putinowi. Mówimy poważnie” – powiedział Kirby Foxowi.

Wyjaśnił też, że kwestia członkostwa Ukrainy w NATO to jednak „kwestia Ukrainy i NATO”.

„To nie jest coś, co Putin może po prostu zawetować lub sam zdecydować” – powiedział.

Blinken powiedział Margaret Brennan z CBS, że Stany Zjednoczone nie uznają oddania Rosji Krymu ani żadnego innego terytorium we wschodniej Ukrainie jako sposobu na uniknięcie wojny.

„Nie”, powiedział minister, zapytany w Face the Nation, czy Stany Zjednoczone wykorzystałyby tę taktykę jako środek dyplomatyczny, aby uniknąć większej wojny.

Tymczasem prezydent Finlandii Sauli Niinistö, która graniczy z Rosją, powiedział w osobnym wywiadzie w niedzielę, że Putin „zachował się w sposób, którego trudno się spodziewać”.

„Bardzo trudno jest zidentyfikować i zdefiniować drugą osobę w rzeczywistości, w głębi. Ale do tej pory mogę powiedzieć, że zachowywał się w sposób, który jest bardzo trudny do przewidzenia, ale może być też intencjonalny, czyli działać w tym sposób, ponieważ to wprowadza zamieszanie do oceanu” – powiedział Niinisto.

READ  Hamas uwalnia dwójkę zakładników, amerykańską matkę oraz jej córkę Judith i Natalie Raanan, gdy wojna z Izraelem zbliża się do trzeciego tygodnia.

Blinken ma spotkać się jeszcze w tym tygodniu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w Europie, co może być kolejną rundą tygodniowych rozmów dyplomatycznych, gdy rosyjskie wojska nadal gromadzą się na granicy z Ukrainą. Ale Blinken powiedział, że spotkanie zostanie odwołane w przypadku inwazji.

„Wszystko zależy od tego, co Rosja zrobi w nadchodzących dniach” – powiedział. „Jeśli nie zaatakujesz, będę tam.”

Chandelles Duster z CNN, Jasmine Wright, Sarah Fortinsky i Manvina Suri przyczynili się do powstania tego raportu.