25 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biden podnosi kwestię praw człowieka, G ostrzega przed „czerwoną linią” Tajwanu w trzygodzinnych rozmowach

Waszyngton / Pekin, 16 listopada (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden wywiera presję na swojego prezydenta Chin w sprawie przestrzegania praw człowieka w Pekinie. W trzygodzinnej rozmowie W poniedziałek, kiedy Xi Jinping ostrzegł, że Chiny podejmą odwet za prowokacje wobec Tajwanu, poinformowali urzędnicy.

ten Obserwowana rozmowa Wśród przywódców największych gospodarek świata obie strony próbowały obniżyć temperaturę, obie strony zostały otwarcie i bezpośrednio opisane. I unikaj konfliktów.

Negocjacje nie przyniosły natychmiastowych rezultatów, ale dały dwóm przywódcom szansę zerwania więzi z lodowatego konfliktu.

Rozmawiali o Korei Północnej, Afganistanie, Iranie, światowych rynkach energii, handlu i konkurencji, klimacie, kwestiach militarnych, epidemiach i innych obszarach, w których często się nie zgadzają.

Xi, który nie opuścił swojego kraju od czasu, gdy COVID-19 rozprzestrzenił się na całym świecie prawie dwa lata temu, porównał oba kraje do „dwóch gigantycznych statków pływających po morzu” i powiedział chińskim mediom państwowym, że nie powinny się zderzać.

„Panie prezydencie, mam nadzieję, że możesz wykorzystać przywództwo polityczne do przekształcenia polityki USA w Chinach w racjonalną i pragmatyczną” – cytował Xi Biden wypowiedź Xinhua.

Biden mówił także o unikaniu konfliktów.

„Jako przywódcy Chin i Stanów Zjednoczonych wydaje mi się, że naszym obowiązkiem jest zapewnienie, aby nasza rywalizacja między naszymi krajami nie przerodziła się w konflikt celów lub nieplanowana” – powiedział Biden podczas krótkiej wymiany zdań z amerykańskimi reporterami. „Prosta, bezpośrednia konkurencja”.

Wysoki rangą urzędnik USA powiedział później, że obaj przywódcy przeprowadzili „zdrową dyskusję”. Biden podkreślił znaczenie wypełnienia przez Chiny zobowiązań wynikających z negocjacji handlowych z poprzednikiem Bidena, Donaldem Trumpem, powiedział amerykański urzędnik.

Chiny pozostają w tyle w swoim zobowiązaniu do zakupu kolejnych 200 miliardów dolarów amerykańskich towarów i usług, ale chińscy urzędnicy powiedzieli Bidenowi, że ważne jest unikanie upolitycznienia tej kwestii.

READ  Alyssa Thompson zajmuje pierwsze miejsce w rankingu Angel City FC

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że dwaj przywódcy omówili środki mające na celu rozwiązanie globalnych dostaw energii. Chińscy urzędnicy twierdzą, że G zgodził się na ulepszenie „szybkiej ścieżki” dla amerykańskich urzędników biznesowych, którzy przyjeżdżają do Chin.

Urzędnik USA powiedział, że nie ma kontrowersji, czy Stany Zjednoczone wyślą wysłanników Białego Domu na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w lutym.

Na ekranie widać łącze wideo przedstawiające prezydenta Chin Xi Jinpinga podczas wirtualnego spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem 16 listopada 2021 r. w restauracji w Pekinie w Chinach. REUTERS / Tingshu Wang

Czerwona linia dla Tajwanu

Ostre różnice w sprawie Tajwanu stały się jasne po rozmowach.

Biden powtórzył długoterminowe wsparcie USA Polityka „jednych Chin” Zgodnie z nim Biały Dom oficjalnie uznaje Pekin bardziej niż Taipei i „stanowczo sprzeciwia się jednostronnym próbom zmiany sytuacji w Cieśninie Tajwańskiej lub podważenia pokoju i stabilności”, powiedział Biały Dom.

Według Xinhua bojownicy o wolność na Tajwanie i ich zwolennicy w Stanach Zjednoczonych „igrają z ogniem”.

„Chiny są cierpliwe i dążą do pokojowego pojednania z największą szczerością i wysiłkiem, ale jeśli Tajwan zostanie sprowokowany przez separatystów lub przekroczy czerwoną linię, musimy podjąć zdecydowane działania”.

Amerykański urzędnik powiedział, że pomimo tego, że Biden zgłasza „bardzo wyraźne obawy”, na Tajwanie nie ustalono nic nowego w postaci barier bezpieczeństwa lub innych porozumień.

Xi sprzeciwia się wysiłkom Waszyngtonu na rzecz stworzenia większej przestrzeni dla Tajwanu w społeczności międzynarodowej, a ostatnie komentarze Bidena, że ​​Stany Zjednoczone będą w niektórych przypadkach chronić Tajwan, wywołały napięcia.

Chiny twierdzą, że wyspa jest swoją suwerennością. Pekin obiecał oddać wyspę pod chińską kontrolę, w razie potrzeby siłą.

W odpowiedzi na rozmowy tajwańskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło nadzieję, że Chiny przyjmą „publiczną odpowiedzialność” za utrzymanie pokoju w Cieśninie Tajwańskiej i rozwiązanie różnic w drodze negocjacji.

Biden poruszył inne kwestie, które Pekin uważa za swoje wewnętrzne obawy, w tym politykę Chin, Tybetu, Hongkongu i Xinjiangu, które są często cenzurowane przez zagraniczne grupy praw człowieka.

READ  Odkrycie embrionu dinozaura 66 milionów lat temu | Wiadomości o dzikiej przyrodzie

Biden i Shi nie spotkali się twarzą w twarz, odkąd Biden objął urząd prezydenta, ostatni raz rozmawiali przez telefon we wrześniu. Prezydent USA uśmiechnął się szeroko, gdy prezydent Chin pojawił się na dużym ekranie sali konferencyjnej Białego Domu.

„Przynajmniej rozmawiają” – napisał podczas rozmów Vellian Virando, ekonomista z OCBC Bank w Singapurze. „Wydaje się, że jest to główne oczekiwanie rynków światowych, jeśli chodzi o jakikolwiek określony efekt – lub jego deficyt”.

Raport Andrei Schall, Davida Brunstroma i Michaela Martiny w Waszyngtonie oraz Yu Lun Dion w Pekinie; Dodatkowy raport autorstwa Gabriela Grossleya, Ryana Woo, Tony’ego Monroe i Trevora Hannigata; Napisane przez Trevora Hannigat; Montaż przez Heather Timmons i Michaela Perry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.