16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biden ogłasza zakaz importu rosyjskiej energii

Biden ogłasza zakaz importu rosyjskiej energii

„Dziś ogłaszam, że Stany Zjednoczone celują w główną arterię rosyjskiej gospodarki. Zakazujemy wszelkiego importu rosyjskiej ropy, gazu i energii” – powiedział Biden w oświadczeniu Białego Domu. „Oznacza to, że rosyjska ropa nie będzie już akceptowana w amerykańskich portach, a naród amerykański zada kolejny potężny cios machinie wojennej Putina” – dodał.

Sankcje nałożone na rosyjski przemysł naftowy i gazowy były postrzegane głównie jako nie do pomyślenia, ponieważ urzędnicy w Stanach Zjednoczonych i Europie obawiali się rosnących światowych cen. Jednak rośnie presja na Bidena, w tym ze strony ukraińskiego prezydenta i amerykańskich prawodawców obu stron, ponieważ rosyjska ofensywa na Ukrainie coraz częściej atakuje cywilów.

Biden przyznał w szczerych oświadczeniach Białego Domu, że ruch ten prawdopodobnie doprowadzi do wyższych kosztów dla Amerykanów, co jest potężną kwestią polityczną, która już prowadzi do ataków ze strony republikanów.

Biden oskarżył rosyjskiego prezydenta Władimira Putina o podwyżkę cen, nazywając to „podwyżką cen Putina”.

Stany Zjednoczone oczekiwały, że podejmą ten krok jednostronnie, bez swoich europejskich sojuszników, ze względu na spór między krajami europejskimi co do zakazu importu rosyjskiej energii. Kraje Unii Europejskiej są w znacznie większym stopniu narażone na rosyjską energię niż Stany Zjednoczone. Na krótko przed ogłoszeniem Bidena Wielka Brytania ogłosiła, że ​​do końca roku planuje stopniowe wycofywanie importu rosyjskiej ropy.

Amerykańscy urzędnicy, biorąc pod uwagę silną presję polityczną w kraju, zdecydowali, że mogą działać bez pełnego sojuszu i nie stwarzać poważnych problemów. Bloomberg jako pierwszy zgłosił ruch.

Biden podkreślił w swoich wypowiedziach, że jego decyzja może zaszkodzić Amerykanom w pompowaniu gazu.

„Dzisiejsza decyzja nie jest bez kosztów w domu” – powiedział Biden. „Wojna Putina już szkodzi amerykańskim rodzinom przy dystrybutorze. Odkąd Putin rozpoczął zbrojenia na granicy z Ukrainą, od tego czasu cena gazu na dystrybutorze w Ameryce wzrosła o 75 centów i dzięki temu będzie idź jeszcze dalej. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby obniżyć ceny Putina w kraju.

Prezydent ostrzegał też firmy przed fałszowaniem cen w czasach kryzysu.

„Do firm naftowych i gazowych oraz firm finansowych, które je wspierają: Rozumiemy, że wojna Putina przeciwko narodowi ukraińskiemu powoduje wzrost cen. Rozumiemy to. To jest oczywiste. Ale, ale, ale … tutaj nie jest wymówką do praktykowania nadmiernych podwyżek cen lub obcinania zysków. Ani jakiegokolwiek wysiłku, aby wykorzystać tę sytuację lub wyzyskiwać amerykańskich konsumentów, agresja Rosji kosztuje nas wszystkich. I nie czas na spekulację lub dłubanie w cenach” – powiedział Biden.

Import do USA z Rosji stanowi niewielki segment amerykańskiego portfela energetycznego – ok. 8% w 2021 r., z czego tylko ok. 3% to ropa naftowa. Urzędnicy twierdzą, że urzędnicy ekonomiczni Białego Domu byli zaangażowani od ponad tygodnia w podejmowanie decyzji o odcięciu tego importu. Ministerstwo Energii powiedziało Że w ostatnich dwóch tygodniach lutego import rosyjskiej ropy spadł do zera, ponieważ amerykańskie firmy zerwały więzi z Rosją, skutecznie wdrażając własne embargo.

Po ogłoszeniu przez Bidena przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała w liście do swoich kolegów, że Izba Reprezentantów będzie głosować we wtorek nad projektem ustawy zakazującej importu rosyjskiej ropy naftowej i produktów energetycznych.

READ  Wojna ukraińsko-rosyjska: Aktualizacje na żywo, gdy Putin stawia siły nuklearne w stan pogotowia

Pelosi powiedział, że ustawa podejmie kroki w celu dokonania przeglądu dostępu Rosji do Światowej Organizacji Handlu „i zbadania, w jaki sposób możemy jeszcze bardziej zmniejszyć Rosję w gospodarce światowej” oraz „ponownie autoryzować i wzmocnić Ustawę Magnickiego o Globalnej Odpowiedzialności Praw Człowieka, aby Stany Zjednoczone mogły narzucać dalsze sankcje na Rosję”.

„Dzisiaj prezydent Biden po raz kolejny zademonstrował siłę i determinację Ameryki, aby pociągnąć Putina do odpowiedzialności za jego celową i nieuzasadnioną wojnę z Ukrainą” – napisał Pelosi w liście. „Kongres pochwala prezydenta za zadeklarowanie działań mających na celu powstrzymanie importu rosyjskich produktów energetycznych do Stanów Zjednoczonych – co dziś poprzemy, uchwalając w tym celu silne, ponadpartyjne ustawodawstwo”.

„Wielkie szkody dla rosyjskiej gospodarki”

Sankcje nałożone przez Zachód na Rosję po jej nieuzasadnionej inwazji na Ukrainę do tej pory wykluczały eksport ropy.

Urzędnicy administracji Bidena również udali się w weekend do Wenezueli, aby porozmawiać o ewentualnym umożliwieniu Wenezueli sprzedaży swojej ropy na rynku międzynarodowym, co pomogłoby zastąpić rosyjskie paliwo. Biden może również udać się do Arabii Saudyjskiej, ponieważ Stany Zjednoczone starają się przekonać królestwo do zwiększenia produkcji. Rozmowy podkreślają, jak rosyjska inwazja zachwiała stosunkami międzynarodowymi, zmuszając Stany Zjednoczone i inne kraje do szukania rozwiązań w miejscach, których normalnie by unikali.

Ten ruch ma miejsce w czasie, gdy ceny gazu w Stanach Zjednoczonych gwałtownie wzrosły, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę wstrząsnęła światowym rynkiem ropy. Średnia cena galonu zwykłego gazu pobiła rekord z 2008 r., osiągając w poniedziałek 4,14 USD, według Oil Price Information Service, firmy opracowującej i obliczającej ceny AAA. To bije poprzedni rekord 4,11 USD za galon od lipca 2008 roku.

Biden powiedział, że pakiet sankcji gospodarczych i kontroli eksportu, które Stany Zjednoczone już nałożyły na Rosję, spowodował „znaczną szkodę dla rosyjskiej gospodarki” i że rosyjski rubel stracił na wartości od czasu ataku Putina na Ukrainę.

READ  Personel wojskowy „rezygnuje” z powodu zasad mieszkaniowych

„Jeden rubel jest teraz wart mniej niż jeden amerykański pens” – powiedział Biden. Prezydent powiedział, że Rosja nie będzie w stanie zwiększyć wartości rubla, ponieważ Zachód odizolował największe rosyjskie banki od międzynarodowego systemu finansowego.

Prezydent zaznaczył, że niezależnie zawiesiły swoje usługi w Rosji największe firmy, m.in. Visa, Mastercard, American Express, Ford, Nike i Apple.

„Sektor prywatny jest zjednoczony przeciwko okrutnej wojnie wybranej przez Rosję” – powiedział Biden.

Biały Dom stawia na ceny gazu

Zarówno w rozmowach publicznych, jak i prywatnych czołowi sojusznicy USA stwierdzili, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie będą działać w pojedynkę, jeśli skupią się na imporcie rosyjskiej energii. To wzbudziło jego własne obawy w Białym Domu, gdzie amerykańscy urzędnicy ostrożnie podchodzą do jakichkolwiek działań, które mogłyby podzielić starannie skoordynowaną koalicję, która do tej pory służyła jako centralny punkt reakcji.

Jednak presja polityczna zarówno republikanów, jak i demokratów sprawiła, że ​​odroczenie zakazu stało się nie do utrzymania.

Jeden z Demokratów bezpośrednio zaangażowany w negocjacje między Białym Domem a Kongresem powiedział, że w ostatnich dniach ustawodawcy wywierali dużą presję – zarówno w publicznych oświadczeniach, jak i w komunikacji prywatnej – na Biały Dom Bidena, aby przyłączył się do rosyjskiego embarga na ropę. Import do Stanów Zjednoczonych.

Tak jak sam Biden powiedział publicznie w ostatnich dniach, że rosyjskie embargo energetyczne pozostaje na stole, jego najwyżsi doradcy jednocześnie wyjaśnili prawodawcom, że są zaniepokojeni tym, co może to oznaczać pod względem wzrostu cen gazu, powiedział Demokrata. . Wyjaśnili również członkom, że handlują ostrożnie, aby wziąć pod uwagę stanowisko europejskich sojuszników Stanów Zjednoczonych w tej sprawie.

Poparcie obu partii dla zakazu importu rosyjskiej ropy do Stanów Zjednoczonych wzrosło w ostatnich dniach na Kapitolu, kiedy senatorowie Joe Manchin i Lisa Murkowski oraz przedstawiciele Josh Gottheimer i Brian Fitzpatrick przedstawili projekty ustaw w obu izbach.

READ  Wiadomości Bidena dzisiaj: Prezydent żartuje o „starych dobrych czasach” z Obamą, gdy po raz szósty wstrzymuje zadłużenie z tytułu kredytów studenckich

Przedstawiciel Białego Domu powiedział, że odrzuci każdą sugestię, że presja Kongresu skłoniła Biały Dom do ogłoszenia we wtorek zakazu importu rosyjskiej ropy, mówiąc CNN, że z zadowoleniem przyjmie wsparcie ze strony członków, którzy przewodzą tej sprawie. Urzędnik powiedział, że Biały Dom przekazał prawodawcom znaczenie zmniejszenia zużycia rosyjskiej energii w USA przy jednoczesnym łagodzeniu wpływu na globalne dostawy i pracy w porozumieniu z sojusznikami USA.

Prezydent wezwał także Kongres do dostarczenia 12 miliardów dolarów dodatkowej pomocy humanitarnej, bezpieczeństwa i gospodarczej Ukrainie i jej sojusznikom w regionie. Nowe pieniądze będą stanowić dodatek do ponad miliarda dolarów, które Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie w ciągu ostatniego roku.

„Będziemy nadal wspierać odważnych Ukraińców, którzy walczą o swój kraj”, powiedział Biden, dodając: „Będziemy wspierać ich w walce z tyranią, uciskiem i brutalnymi aktami ucisku”.

„Rosja może nadal posuwać się naprzód za straszliwą cenę, ale to już jest jasne: Ukraina nie będzie zwycięstwem Putina” – powiedział Biden. „Putin może być w stanie przejąć miasto, ale nigdy nie będzie w stanie przejąć kraju. Jeśli dziś nie odpowiemy na atak Putina, jutro koszty dla narodu amerykańskiego będą większe”.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.