23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bezprecedensowe zdjęcie uchwyciło dziwnie dużą eksplozję słoneczną

Bezprecedensowe zdjęcie uchwyciło dziwnie dużą eksplozję słoneczną

Prominencja słoneczna obserwowana przez sondę Solar Orbiter 15 lutego 2022 r.

Prominencja słoneczna obserwowana przez sondę Solar Orbiter 15 lutego 2022 r.
obrazek: Solar Orbit / Zespół EUI / ESA i NASA

TOrbitujący słoneczny statek kosmiczny miał interfejs-Pokaż klasę w tym tygodniu Daje niezwykle duże beknięcie, co daje niepowtarzalny obraz.

Solar Orbiter zauważył słoneczną protuberancję lub rytuał 15 lutego, według A europejski Próżnia Agencja Uwolnienie. Protuberancje słoneczne to chmury gazu słonecznego unoszące się nad powierzchnią pola magnetycznego Słońca, często wyglądające jak gigantyczne spiralne struktury, które utrzymują się przez kilka dni lub nawet tygodni. Zdarzenia te mogą prowadzić do koronalnych wyrzutów masy (CME), w których wydalony gaz ulatnia się przez układ słoneczny. Jeśli zostanie skierowany na ziemię, może to zrobić Bawiąc się naszą technologią – jak nowo uruchomiona Satelity.

Na szczęście ta przesyłka nie była skierowana do Ziemia. W rzeczywistości jest odwrotnie. Widok z Solar Orbiter, wspólnej misji NASA i ESA, wskazuje, że z perspektywy sondy lont pochodzi z przeciwnej strony Słońca.

Ta konkretna protuberancja była ogromna i można ją było zobaczyć, osiągając co najmniej 2,2 1 milion mil (3,5 miliona km), według ESA. Rzeczywiście, Europejska Agencja Kosmiczna twierdzi, że jest to „największe wydarzenie tego rodzaju, jakie kiedykolwiek uchwycono w jednym polu widzenia wraz z dyskiem słonecznym, Osiągnięcie, które otwiera „nowe możliwości ustalenia, w jaki sposób takie zdarzenia odnoszą się do dysku słonecznego”.

Rozbłysk został również wykryty przez monitor promieniowania BepiColombo, który odebrał współczesne odczyty elektronów, protonów i ciężkich jonów. Sonda ESA/JAXA znajduje się obecnie w pobliżu orbity Merkurego. Sonda Soho również złapała erupcję, ale z pierwszego punktu Lagrange’a między Ziemią a Słońcem. W przeciwieństwie do Solar Orbiter, SOHO, współpraca między Europejską Agencją Kosmiczną a NASA, wykorzystuje urządzenie zwane Stealth Instrument do blokowania blasku słonecznego, co skutkuje dużą czarną kropką w środku obrazu.

Rozpoczęty w lutym W 2020 roku Solar Orbiter wykorzystuje 10 instrumentów na pokładzie, aby uchwycić bezprecedensowe zbliżenia Słońca. Sonda użyła swojego Full Solar Imager (FSI) Extreme Ultraviolet Imaging (EUI) do uchwycenia tej wyjątkowej perspektywy Słońca i jego nowo wystrzelonych włókien.

Naukowiec projektu Solar Orbiter, Daniel Muller, powiedział, że obserwacje EUI/FSI wykazały, że wyjątkowy materiał rozciąga się na odległość równą pięciokrotności promienia Słońca i „można go prześledzić znacznie dalej w danych z paragrafu Soho/Lasko”, jak mi wyjaśnił. w e-mailu . Dodał, że przed erupcją wulkanu „protuberancji nie mógł obserwować orbiter słoneczny ani z pobliskiej Ziemi, ponieważ znajdował się po drugiej stronie Słońca, więc nie wiemy, jaka była długość występu przed erupcją ”.

Jak sama nazwa wskazuje, Full Sun Imager może rejestrować obrazy całego dysku słonecznego i będzie to robić nawet wtedy, gdy Solar Orbiter zbliży się do następnego peryhelium lub najbardziej zbliży się do Słońca, 26 marca, kiedy jest to około 0,3 raza. odległość między Słońcem a Ziemią.

Naukowcy będą również uważnie obserwować tę słoneczną prominencję, korzystając z powyższych narzędzi Sonda słoneczna Parker NASA. Teraz jest świetnie Mamy tak wiele oczu na Słońcu, że coraz ważniejsze jest dla nas zrozumienie procesów stojących za tymi dramatycznymi wydarzeniami gwiezdnymi. W ten sposób będziemy w stanie lepiej przewidzieć skutki tych eksplozji, kiedy skierujemy je do siebie.

jeszcze: Wcześniej nieznane tropikalne plamy słoneczne „ognisko” na słońcu.

READ  Zespół CAPSTONE przejmuje kontrolę nad sytuacją ze statku kosmicznego – nie utknął już w kosmosie