30 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie wskazuje, że rosyjskie przychody z ropy rosną pomimo sankcji

Badanie wskazuje, że rosyjskie przychody z ropy rosną pomimo sankcji

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała globalne potępienie i surowe sankcje mające na celu wpłynięcie na moskiewskie piersi. Nowa analiza pokazuje, że przychody Rosji z paliw kopalnych, jej największego eksportu, wzrosły do ​​rekordowych poziomów w ciągu pierwszych 100 dni wojny z Ukrainą, stymulowane nieoczekiwanymi zyskami ze sprzedaży ropy przy rosnących cenach.

Rosja zarobiła prawdopodobnie 93 miliardy euro przychodów z eksportu ropy, gazu i węgla w ciągu pierwszych 100 dni inwazji tego kraju na Ukrainę, Według danych Został on przeanalizowany przez Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem, organizację badawczą z siedzibą w Helsinkach w Finlandii. Około dwie trzecie tych zysków, ekwiwalent około 97 miliardów dolarów, pochodziło z ropy naftowej, a większość reszty z gazu ziemnego.

„Obecna stopa przychodów jest bezprecedensowa, ponieważ ceny są bezprecedensowe, a wielkość eksportu jest zbliżona do najwyższych odnotowanych poziomów” – powiedziała Laurie Myllyvirta, analityk, która kierowała badaniami centrum.

Eksport paliw kopalnych był głównym motorem rozwoju militarnego Rosji. W 2021 r. przychody będą pochodziły wyłącznie z ropy i gazu stanowiły 45 procent Z budżetu federalnego Rosji, według Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Think tank oszacował, że przychody z rosyjskiego eksportu paliw kopalnych przewyższają wydatki tego kraju na wojnę na Ukrainie, co jest otrzeźwiającym odkryciem. Zmiany pędu Na korzyść Rosji, która koncentruje swoje siły na ważnych celach regionalnych w sytuacji braku broni wśród ukraińskich żołnierzy.

Ukraińscy urzędnicy ponownie wezwali kraje i firmy do całkowitego zaprzestania handlu z Rosją. „Prosimy świat o zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby odizolować Putina i jego machinę wojenną od wszelkiego możliwego finansowania, ale zajmuje to bardzo dużo czasu” – powiedział w oświadczeniu Oleg Ustenko, doradca ekonomiczny prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Wywiad z Kijowa.

Ukraina śledziła również rosyjski eksport, a Ustenko określił dane think tanku jako konserwatywne. Jednak konkluzja jest taka sama, powiedział: Paliwa kopalne nadal finansują rosyjską wojnę. Możesz przestać importować rosyjski kawior i rosyjską wódkę, co jest w porządku, ale na pewno nie wystarczy. Powinien przestać importować rosyjską ropę.

READ  Akcje są niestabilne, USA uderzają w rosyjski bank centralny, ropę i złoto

Chociaż rosyjski eksport paliw kopalnych zaczął nieco spadać, ponieważ coraz więcej krajów i firm unika handlu z Moskwą, wyższe ceny zrównoważyły ​​skutki tego spadku. Badania wykazały, że rosyjskie ceny eksportowe paliw kopalnych były średnio o około 60 procent wyższe niż w zeszłym roku, nawet biorąc pod uwagę fakt, że rosyjska ropa jest o około 30 procent niższa od cen na rynkach międzynarodowych.

W szczególności Europa walczyła o odstawienie rosyjskiej energii, mimo że wiele krajów wysłało na Ukrainę pomoc wojskową. Unia Europejska poczyniła największe postępy w ograniczaniu importu gazu ziemnego z Rosji, kupując w ciągu pierwszych 100 dni inwazji o 23 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Jednak Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem ustaliło, że dochody Gazpromu, rosyjskiego państwowego giganta gazowego, były prawie dwukrotnie wyższe niż rok wcześniej, dzięki wyższym cenom gazu.

Unia Europejska ograniczyła również import rosyjskiej ropy naftowej, który w maju spadł o 18 proc. Badania wykazały, że Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie zrekompensowały ten spadek, nie powodując żadnej zmiany netto w wielkości eksportu rosyjskiej ropy naftowej. Indie stały się głównym importerem rosyjskiej ropy naftowej, kupując 18 procent eksportu w ciągu 100 dni.

Stany Zjednoczone przyniosły spadek zysków Rosji, zakazując wszelkiego importu rosyjskich paliw kopalnych. Jednak Stany Zjednoczone importują rafinowane produkty naftowe z krajów takich jak Holandia i Indie, które najprawdopodobniej zawierają rosyjską ropę, co stanowi lukę dla ropy z Rosji, która może dostać się do Ameryki.

Ogólnie rzecz biorąc, Chiny były największym importerem rosyjskich paliw kopalnych w okresie 100 dni, wyprzedzając Niemcy, Włochy i Holandię. Chiny importowały większość ropy; Japonia była największym odbiorcą rosyjskiego węgla.

Nadchodzi najbardziej rygorystyczny zakaz. Pod koniec zeszłego miesiąca Unia Europejska zgodziła się na zakaz obejmujący prawie trzy czwarte rosyjskiej ropy dostarczanej do regionu, choć nie zostanie on wprowadzony przez sześć miesięcy. Wielka Brytania zapowiedziała, że ​​do końca roku wycofa również import rosyjskiej ropy. Ale Węgry, Czechy i Słowacja, które odbierają rosyjską ropę rurociągami, nadal są z tego zwolnione. Statki należące do Europy i Stanów Zjednoczonych również nadal przewożą rosyjską ropę.

READ  Australijski premier Albanese powołuje rekordową liczbę kobiet do zróżnicowanego gabinetu

Europa przyspiesza również całkowite odejście od paliw kopalnych. Nowy cel UE ma na celu zwiększenie udziału energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w regionie do 63% do 2030 r., w porównaniu z poprzednio przewidywanym celem 55%.

Janet Yellen, sekretarz skarbu USA, powiedziała w zeszłym tygodniu, że Waszyngton prowadzi rozmowy z europejskimi sojusznikami o stworzeniu kartelu, który nałożyłby pułap na cenę rosyjskiej ropy mniej więcej równą cenie produkcji. Stwierdzono, że zmniejszyłoby to dochody Rosji z paliw kopalnych, utrzymując jednocześnie przepływ rosyjskiej ropy na rynki światowe, stabilizując ceny i zapobiegając globalnej recesji. Senacka Komisja Finansów.

Pan Ostenko, asystent ekonomiczny Ukrainy, powiedział, że z zadowoleniem przyjmuje ten ruch jako środek tymczasowy do czasu nałożenia pełnego zakazu. Zasugerował również, aby kraje wpłaciły różnicę między cenami światowymi a maksymalną ceną rosyjskiej ropy na fundusz na pomoc w odbudowie Ukrainy.

„Wtedy będziemy mogli niemal natychmiast obciąć dużo środków finansowych Rosjan” – powiedział.