25 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Australijczyk rejestruje „przerażające” dźwięki w wieżowcu

Australijczyk rejestruje „przerażające” dźwięki w wieżowcu

Australijski fotograf opowiedział moment, w którym chciał uciec z mieszkania na 52. piętrze jednego z najwyższych budynków mieszkalnych w kraju, kołyszącego się na wietrze. Film z niepokojącego zdarzenia w Victoria One, 247-metrowym drapaczu chmur w centralnej dzielnicy biznesowej Melbourne, pokazuje źródło jego niepokojących obaw – zbyt głośny hałas.

Australii nie są obce wadliwe budynki mieszkalne, ale nawet to go zaskoczyło.

„Ludzie nie mogą żyć z takim piskiem” – powiedział mężczyzna, udostępniając nagranie w Internecie. „Budynek dosłownie poruszał się w lewo i w prawo. Robiłem zdjęcia Airbnb i chciałem się stamtąd jak najszybciej wydostać”. Wyjaśnił również, że wszystkie okna były zamknięte i że „bardzo głośne” skrzypienie pochodziło głównie z framugi drzwi.

Niepokojący film uchwycił głośne skrzypienie w mieszkaniu w Melbourne. Źródło: Reddit (reddit //thewall-19)

Po opublikowaniu tego na lokalnym forum Reddit użytkownicy opisali te dźwięki jako „przerażające” i „absolutnie koszmarne paliwo”, podczas gdy inni przyznali, że doświadczyli takich samych warunków w Victoria One. „Spędziłem w tym budynku kilka dni pomiędzy wynajmami” – odpowiedział jeden z nich. „Każdego dnia skrzypiało. Nawet nie było szczególnie wietrznie”.

Inny powiedział: „Byłem na siódmym piętrze, ale skrzypienie było tak głośne. Najmniejszy podmuch wiatru powodował straszny hałas”.

Czy budynek jest bezpieczny?

W rozmowie z Yahoo News Australia dr Ehsan Norouzhnejad, starszy badacz zajmujący się budową i odporną infrastrukturą na Western Sydney University, powiedział, że skrzypienie i kołysanie w wysokich konstrukcjach to „powszechne zjawisko”.

„Hałas ten często wynika z tarcia pomiędzy elementami niekonstrukcyjnymi a głównym układem konstrukcyjnym budynku, szczególnie podczas wietrznych warunków” – wyjaśnił. „Gdy wiatr uderza w budynek, może powodować niewielkie ruchy, skutkujące słyszalnymi piskami”.

Norouzhnejad wyjaśnił dalej, że skrzypiące dźwięki nie oznaczają naruszenia integralności budynku, ale że można zainstalować technologie kontroli wibracji, takie jak tłumiki lub izolatory, aby zmniejszyć hałas. Chociaż nie jest to „element obowiązkowy zgodnie ze standardowymi wytycznymi”, stwierdził, że wiele znanych firm projektowych i konsultantów coraz częściej włącza te strategie łagodzenia skutków do projektów budowlanych.

READ  Obraz z teleskopu Webba ukazujący galaktykę z kołem Cartwella
Wieżowiec Victoria One w Melbourne

Kilka osób stwierdziło, że słyszało także głośne skrzypienie wewnątrz Victoria One. Źródło: Mapy Google (mapy Google)

„Tendencja ta odzwierciedla rosnącą świadomość znaczenia nie tylko integralności strukturalnej, ale także doświadczeń najemców wieżowców” – powiedział. „W świetle tego możliwe jest, że problemy związane z hałasem w Victoria One można było przewidzieć i rozwiązać na etapie projektowania, chociaż takie względy mogły nie być wymogiem regulacyjnym.

„Z obserwacji przedstawionych na filmie wydaje się prawdopodobne, że w budynku albo brakuje tłumików i izolatorów, albo może nie być ich w wystarczającej ilości, aby skutecznie złagodzić problemy związane z hałasem”.

Victoria One odrzuciła prośbę Yahoo o komentarz.

Czy masz wskazówkę dotyczącą historii? e-mail: [email protected].

Możesz nas także śledzić Facebook, Instagrama, TIK Tok, Świergot I youtube.

Yahoo Australia