24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Australia: Naukowcy stwierdzili, że nowo odkryty rodzaj krokodyla zjadł podczas ostatniego posiłku małego dinozaura

Australia: Naukowcy stwierdzili, że nowo odkryty rodzaj krokodyla zjadł podczas ostatniego posiłku małego dinozaura
ten skamieniałe kości Conractosuchus Soroktonus wydobyty w 2010 roku z Sheep Station w pobliżu formacji Winton, geologicznej skały macierzystej mającej około 95 milionów lat.

W żołądku krokodyla o długości 2,5 metra naukowcy zidentyfikowali częściowo strawione szczątki młodego ornitopa, zgodnie z artykułem naukowym wymieniającym nowy gatunek, opublikowanym 11 lutego w czasopiśmie naukowym Gondwana Research.

Jest to pierwszy dowód na to, że krokodyl żeruje na dinozaurze w Australii, podało w oświadczeniu Muzeum Australijskiego Wieku Dinozaurów.

Okaz krokodyla, zachowany początkowo w bloku mułowca, został częściowo zmiażdżony. Jednak uszkodzenia ujawniły wiele małych kości z małego szkieletu kredowy kreatura.

Naukowcy wykorzystali techniki skanowania rentgenowskiego i CT, aby zlokalizować kości w próbce krokodyla, a także dziesięć miesięcy przetwarzania komputerowego w celu uzyskania trójwymiarowej rekonstrukcji kości.

Mając 35% zachowanego krokodyla słodkowodnego, naukowcom udało się odzyskać prawie kompletną czaszkę zwierzęcia. I chociaż nie potrafili zaklasyfikować małego dinozaura w jego żołądku, opisali go jako młodego osobnika ważącego prawie 1,7 kilograma.

W komunikacie prasowym dodano, że krokodyl zabił lub szukał zwierzęcia wkrótce po jego śmierci.

Takie odkrycie jest „niezwykle rzadkie, ponieważ tylko kilka przykładów drapieżnictwa dinozaurów jest znanych na całym świecie” – czytamy w komunikacie prasowym.

„Chociaż Conractosuchus nie był specjalistą w jedzeniu dinozaurów, nie przeoczyłby łatwego posiłku, takiego jak maleńkie szczątki ornitopoda znalezione w jego żołądku” – powiedział w prasie dr Matt White, asystent muzeum, który kierował badaniami. oświadczenie.

„Możliwe, że dinozaury stanowiły ważny zasób w kredowej sieci ekologicznej żywności.

„Ponieważ nie ma porównywalnych okazów na świecie, ten prehistoryczny krokodyl i jego ostatnie posiłki będą dostarczać wskazówek dotyczących związków i zachowań zwierząt, które przed milionami lat zamieszkiwały Australię”.

Krokodyl confractosuchus sauroktonos jest drugim krokodylem, którego nazwa pochodzi z formacji Winton. Podłoże skalne ujawniło w ostatnich latach wiele odkryć naukowych, w tym odkrycia sprzed 96 milionów lat pterodaktyl W październiku 2019 r.