25 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

AT&T podpisuje kontrakt z firmą Ericsson na modernizację sieci o wartości 14 miliardów dolarów, wypierając Nokię

AT&T podpisuje kontrakt z firmą Ericsson na modernizację sieci o wartości 14 miliardów dolarów, wypierając Nokię

(Bloomberg) – Akcje Nokia Oyj. Akcje AT&T spadły we wtorek aż o 10% po tym, jak AT&T wybrała rywala Ericsson AB do modernizacji swojej sieci bezprzewodowej w Stanach Zjednoczonych. Projekt ten może być wart prawie 14 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat.

Najczęściej czytane w Bloombergu

Dla firmy Ericsson, która jest już odpowiedzialna za około dwie trzecie sieci AT&T w Stanach Zjednoczonych, transakcja oznacza ogromne zwycięstwo nad Nokią, która odpowiada za drugą trzecią działalności AT&T. To kolejny cios dla Espoo, fińskiej spółki zależnej Nokii, która w październiku ogłosiła redukcję miejsc pracy w związku z szerszymi walkami w swojej branży infrastruktury 5G.

O godzinie 10:15 w Helsinkach akcje Nokii spadły o 9,8% do 2,70 euro, pogłębiając poniedziałkowy spadek o 6,5%. Akcje sztokholmskiej firmy Ericsson wzrosły o 8,6%.

Jak wynika z poniedziałkowego oświadczenia firmy, Ericsson buduje sieć AT&T o otwartej architekturze, która umożliwi dostawcom konkurowanie w zakresie dostaw komponentów. Większość dzisiejszych sieci ogranicza się do relacji z jednym producentem.

Otwarta architektura pozwala na większą elastyczność sieci, powiedział w wywiadzie Chris Sambar, wiceprezes wykonawczy AT&T Network. „Stajesz się bardziej kreatywny”.

Co mówi agencja wywiadowcza Bloomberg:

Wydaje się, że spóźnione, ale odważne posunięcie firmy Ericsson w stronę technologii otwartej sieci dostępu radiowego (RAN) przyniesie pierwsze korzyści dzięki nowemu kontraktowi z AT&T, który w ciągu pięciu lat może być wart około 14 miliardów dolarów. Zwycięstwo, które pokonuje Nokię, może złagodzić obawy inwestorów dotyczące powolnego trendu sprzedaży. Jednakże charakter transakcji obejmujący wielu dostawców może wywierać presję na marże

—Starszy analityk branżowy BI, Matthew Bloxham

W oświadczeniu dyrektor generalny firmy Ericsson, Borje Ekholm, nazwał tę transakcję „strategiczną zmianą w branży” i dodał, że stworzy ona „nowe sposoby zarabiania na sieci przez operatorów”.

READ  Rośnie liczba zwolnień w sektorze sztucznej inteligencji, ale liczby nie mówią wszystkiego

Nokia stwierdziła w oddzielnym oświadczeniu, że decyzja opóźni termin osiągnięcia dwucyfrowych marż operacyjnych nawet o dwa lata. W tym roku AT&T odpowiadał za od 5% do 8% całkowitej sprzedaży netto sieci komórkowych firmy. „Wiadomości od AT&T są rozczarowujące” – powiedział dyrektor generalny Nokii, Pekka Lundmark.

Przedstawiciele AT&T oczekują, że firmy będą konkurować w dostarczaniu sprzętu potrzebnego dla sieci, w tym na przykład stacji bazowych u podnóża masztów telefonii komórkowej, anten na górze i komunikacji między nimi.

Dzięki tym wysiłkom AT&T z siedzibą w Dallas stanie się amerykańskim liderem w technologii znanej jako otwarta sieć dostępu radiowego na skalę komercyjną (Open RAN) – twierdzi firma.

Według amerykańskich urzędników posiadanie wielu dostawców może zwiększyć elastyczność, obniżyć koszty i uniknąć polegania na dostawcach spoza USA uznawanych za stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa, takich jak Huawei Technologies Co.

AT&T, trzeci co do wielkości dostawca telefonii komórkowej w Ameryce, powiedział, że nowa sieć pozwoli mu „szybko skorzystać z technologii bezprzewodowej nowej generacji”. Korzyści obejmują zrównoważone sieci o niższym zużyciu energii i wyższej wydajności, jak podała firma w swoim oświadczeniu.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg L.P