12 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Astronauci NASA odbywają spacery kosmiczne, aby zapewnić modernizację zasilania stacji kosmicznej

Astronauci NASA odbywają spacery kosmiczne, aby zapewnić modernizację zasilania stacji kosmicznej

Stacja kosmiczna przygotowuje się do dalszych ulepszeń mocy, ponieważ we wtorek dwóch astronautów NASA odbyło swój pierwszy spacer kosmiczny w tym roku.

Astronauci Kayla Barron i Raja Chari odskoczyli i opuścili stację kosmiczną, aby rozpocząć instalację około 8:12 czasu wschodniego i zakończyli swój spacer kosmiczny o 15:06 ET. Rozpoczęła się transmisja na żywo w telewizji NASA i stronie internetowej O 6:30 czasu wschodniego spacer kosmiczny trwał sześć godzin i 54 minuty.

Był to 247. spacer kosmiczny, który wspierał montaż, konserwację i modernizację stacji kosmicznej.

Ten kosmiczny duet zmontował i zainstalował zestawy modyfikacji, które pozwolą na przyszłe modernizacje paneli słonecznych poza stacją kosmiczną. Barron i Chari zainstalowali rozpórki i wsporniki, które będą używane do wspierania pojawienia się kolejnych Roll-Out Solar Arrays lub iROSA.

Podczas spaceru kosmicznego, Barron był członkiem załogi EV 1 w czerwonym garniturze w paski, a Chari została zidentyfikowana jako członek załogi 2 EVA w garniturze w paski. To była druga kariera Barron w kosmosie po tym, jak ukończyła swój pierwszy lot w grudniu i pierwszy w karierze Shari.

Dwie z iROSA zostały zainstalowane podczas poprzednich spacerów kosmicznych, a po zainstalowaniu wszystkich tablic oczekuje się, że sześć z ośmiu kanałów zasilania stacji kosmicznej wzrośnie, podnosząc dostępną podaż ze 160 kW do 215 kW.

Sześć paneli słonecznych przybyło na stację kosmiczną 5 czerwca po wystrzeleniu w 22. misję zaopatrywania ładunku SpaceX Dragon. Maty są udrapowane jak dywan i mają 340 kg szerokości i 3 m szerokości. Kolejne cztery tablice zostaną dostarczone podczas przyszłej misji.

Chociaż obecne panele słoneczne stacji kosmicznej nadal działają, zasilają stację kosmiczną od ponad 20 lat i wykazują pewne oznaki zużycia po długotrwałym narażeniu na środowisko kosmiczne. Macierze zostały pierwotnie zaprojektowane na 15 lat.

Nowe panele słoneczne zostaną umieszczone przed istniejącymi panelami. Jest to również dobry test dla nowych paneli słonecznych, ponieważ ten sam projekt będzie zasilał części księżycowej bramy Outpost, która pomoże ludziom wrócić na Księżyc Program Artemis NASA.

Agencja przygotowuje się do drugiego spaceru kosmicznego 23 marca, który rozpocznie się o 8:50 czasu wschodniego.

READ  Misja helikoptera NASA Ingenuity na Marsie kończy się po trzech latach

Chociaż członkowie załogi nie zostali jeszcze ogłoszeni, będą odpowiedzialni za wykonanie szeregu ulepszeń instalacji, w tym wymianę zewnętrznej krzywki i umieszczenie węży na zespole zaworu belki chłodnicy, który kieruje amoniak przez chłodnice odprowadzające ciepło na stacji, aby utrzymać właściwą temperatura.

Współpraca międzynarodowa w kosmosie

Stacja kosmiczna ma być centrum aktywności, ponieważ nowa rosyjska załoga ma wystartować w piątek na Międzynarodową Stację Kosmiczną, dołączając do czterech Amerykanów, jednego Europejczyka i dwóch Rosjan już na pokładzie.

30 marca astronauta NASA Mark Vande Hee ma powrócić na Ziemię z rosyjskimi kosmonautami Antonem Shkaplerovem i Peterem Dubrowem.

NASA poinformowała w poniedziałek, że Vande Hee powróci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz, jak wcześniej planowano. Agencja kosmiczna starała się potwierdzić w poniedziałek, że nadal ściśle współpracuje z rosyjską agencją kosmiczną Rokosmos na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pomimo eskalacji napięć geopolitycznych.

NASA twierdzi, że Amerykanie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z pewnością powrócą na pokładzie rosyjskiej rakiety.

Vande Hee, który wystartował na Międzynarodową Stację Kosmiczną w kwietniu 2021 roku, jak zwykle wyląduje na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz w Kazachstanie. Urzędnicy NASA nie stwierdzili, że nastąpią jakiekolwiek znaczące zmiany w planach powrotu Vande Hee do Stanów Zjednoczonych po wylądowaniu. Pojedzie do domu przez Gulfstream, tak jak wcześniej zrobili to inni amerykańscy astronauci.

Przez prawie dekadę rosyjskie pojazdy Sojuz były jedynym środkiem transportu astronautów do i ze stacji kosmicznej. Ale ta zależność skończyła się po tym, jak SpaceX uruchomił swoją kapsułę Crew Dragon w 2020 roku, a Stany Zjednoczone przywróciły możliwości lotów kosmicznych.

Według Joela Montalbano, kierownika programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA, wspólne operacje NASA i Roscosmosu w rosyjskich obiektach w Bajkonurze w Kazachstanie „trwają dobrze”. „Zdecydowanie mogę ci powiedzieć, Mark [Vande Hei] Na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz Montalbano powiedział w poniedziałek.

READ  Badania NASA i SpaceX podnoszą teleskop Hubble'a na wyższą orbitę