23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Armia kongijska twierdzi, że udaremniła próbę zamachu stanu. Żyjący na emigracji działacz opozycji grozi prezydentowi

Armia kongijska twierdzi, że udaremniła próbę zamachu stanu.  Żyjący na emigracji działacz opozycji grozi prezydentowi

Kinszasa, Kongo (AFP) – Kongo Armia kongijska ogłosiła, że ​​udaremniła próbę zamachu stanu wczesnym niedzielnym rankiem i aresztowała jej sprawców, w tym wielu obcokrajowców, po atakach na pałac prezydencki i rezydencję bliskiego sojusznika Demokratycznej Republiki Konga. prezydent Zabicie trzech osób w stolicy Kinszasie.

Początkowo lokalne media zidentyfikowały uzbrojonych mężczyzn jako żołnierzy kongijskich, ale później podały, że są oni powiązani z dobrowolnymi wygnaniami. sprzeciw Tą postacią jest Christian Malanga, który później zamieścił na Facebooku film, w którym grozi prezydentowi Felixowi Tshisekediemu.

Malanga zginął w pałacu prezydenckim po tym, jak stawiał opór podczas aresztowania przez strażników – poinformował rzecznik armii kongijskiej bryg. Gen. Sylvain Ekeng powiedział Associated Press.

To był Tshisekedi Został ponownie wybrany na prezydenta W grudniu podczas chaotycznego głosowania pośród wezwań opozycji do anulowania głosowania ze względu na – jej zdaniem – brak przejrzystości. W tym państwie środkowoafrykańskim podobne tendencje występowały w przypadku spornych wyborów w przeszłości.

Ekeng powiedział w niedzielę telewizji państwowej, że doszło do tej próby Nietypowa zasada „Zostało to zduszone w zarodku przez kongijskie siły obronne i bezpieczeństwa (i) sytuacja jest pod kontrolą”. Wśród sprawców było trzech Amerykanów, w tym syn Malangi, jak Ekeng powiedział później AP.

Nastąpiło to również w obliczu kryzysu, jaki wstrząsnął partią rządzącą Tshisekediego w związku z wyborami do przywództwa parlamentu, które miały odbyć się w sobotę, ale zostały przełożone.

W niedzielę pojawiły się doniesienia o starciach pomiędzy mężczyznami w mundurach wojskowych a strażnikami Vitale Kamerhe, federalnego prawodawcy i kandydata na prezydenta Kongijskiego Zgromadzenia Narodowego, w jego rezydencji w Kinszasie, około 2 km (1,2 mili) od pałacu prezydenckiego i gdzie było kilka osób. Ambasady są również zlokalizowane.

Strażnicy Kamerhe zatrzymali bandytów, powiedział Michel Motu Muhima, rzecznik polityka na platformie mediów społecznościowych

READ  Wojna na Ukrainie zmienia światowy handel bronią - DW - 03.11.2024

Na nagraniu wideo z okolicy widać ciężarówki wojskowe i ciężko uzbrojonych mężczyzn przechadzających się po opuszczonych ulicach okolicy, natomiast armia twierdzi, że sytuacja jest pod kontrolą.

W międzyczasie wygnany Malanga pojawił się w transmisji wideo na żywo w pałacu prezydenckim w otoczeniu kilku osób w mundurach wojskowych i powiedział: „Felix, wypadłeś. Przychodzimy po ciebie”.

Na swojej stronie internetowej grupa lidera opozycji – Zjednoczona Partia Kongijska – jest opisywana jako „oddolna platforma jednocząca kongijską diasporę na całym świecie w opozycji do obecnej kongijskiej dyktatury”.

Tshisekedi Nie zwrócił się jeszcze do opinii publicznej w sprawie niedzielnych wydarzeń.

W piątek spotkał się z przedstawicielami i przywódcami rządzącej koalicji Zjednoczenia Narodu Świętego, próbując zaradzić kryzysowi, jaki dotyka jego partię, która dominuje w Zgromadzeniu Narodowym. Powiedział, że „nie zawaha się rozwiązać Zgromadzenia Narodowego i wysłać wszystkich na nowe wybory, jeśli te złe praktyki będą się utrzymywać”.

Ambasada USA w Kongo wydała w niedzielę ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa, wzywając do ostrożności po „doniesieniach o strzelaninach”.

___

Asadu doniósł z Abudży w Nigerii. Współpracowali z nami pisarze prasowi Ruth Alunga z Gomy w Kongo i Sam Mednick z Tel Awiwu.